Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

17.06.2017 01:00

Biegiem na Olimp

Jedziemy do Grecji na Olimp! Oczywiście w celach biegowych. Na przełomie czerwca i lipca w masywie Olimpu odbywa się kilka biegów, jest w czym wybierać. Jedziemy samochodem, kilkuosobową grupą: mamy pięciu biegaczy i dwie osoby wsparcia. W tamtym roku byliśmy po raz pierwszy i było tak dobrze, że za kilka dni jedziemy ponownie. Poniższy blog będzie zapisem naszej wyprawy.

Grecja - wbrew obiegowej opinii - znakomicie się do biegania nadaje. Ma dużo gór, o klimacie zdecydowanie bardziej umiarkowanym niż plażowy, a bliskość Morza Egejskiego oferuje nieograniczone możliwość regeneracji. Poza tym przyjemny sezon biegowy trwa o wiele dłużej niż u nas, a tanie loty zapewniają dogodne możliwości komunikacyjne. Grecja nie jest krajem drogim, a Grecy są bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni do turystów.

Będziemy pisać przede wszystkim o dwóch biegach, które znamy z bezpośredniego doświadczenia, ale możliwe że blog rozwinie się na inne imprezy helleńskie, jeśli tylko zdarzy nam się na nie pojechać; a są już bardzo ciekawe zapowiedzi.

Już za kilka dni jedziemy na dwie imprezy:

 

 

Olympus Marathon

24 czerwca 2017

Długość: 44 km

Przewyższenie: 3270 m

Limit czasu: 10 godzin

Opłata: 55 euro

www.olympus-marathon.com 

Olympus Maraton jest jednym z najstarszych biegów górskich w Grecji i jednym z najbardziej prestiżowych. W zeszłym roku wystartowało w nim ponad 650 zawodników. Bardzo wysoki jest też poziom sportowy. Pierwszy zawodnik na mecie otrzymał 882 punkty ITRA, a 25-ty ciągle 700 pkt. Bieg startuje z poziomu morza, a trasa osiąga 2800 metrów w najwyższym punkcie, jest to więc jeden wielki podbieg i równie potężny zbieg.

 

 

Olympus Mythical Trail

30 czerwca 2017

Długość: 100 km

Przewyższenie: 6480 m

5 pkt. ITRA do UTMB

Limit czasu: 28 godzin

Opłata: 110 euro

www.omt100.com

Trasa Olympus Mythical Trail jest o wiele bardziej zróżnicowania i składa się z dwóch wyraźnych części, początkowego odcinka 32 km pod górę i na dół, niejako na rozgrzewkę i właściwego zdobywania Olimpu na reszcie dystansu (i oczywiście zbiegu na dół). Jest też biegiem o wiele bardziej kameralnym, liczba uczestników jest ograniczona do 200 zawodników.

Na oba biegi można się jeszcze zapisać :-) Jeśli ktoś już nie zdąży, zapraszamy do naszego bloga. 

 

P.S.

A gdyby komuś było mało, to tydzień po Mythicalu odbywa się na Olimpie jeszcze jeden maraton, nieco inną trasą, bardziej od pólnocnego-zachodu masywu. Nikt z nas tam jeszcze nie był, ale nasz przyjaciel z Czech wybiera się w tym roku, będzie okazja go wypytać :-) 

Faethon Olympus Marathon

9 lipca 2017

Długość: 44 km

Przewyższenia 3410 m

3 pkt ITRA

Limit czasu: 12 godzin

Opłata: 30 euro

www.faethonolympusmarathon.gr

 

Czytaj więcej na blogu Nasze wielkie greckie bieganie.

Zobacz także