Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

Załóż swojego bloga

01.07.2013 17:54

FAQ. Blogowanie w serwisie polskabiega.sport.pl

1) Czy blog w serwisie polskabiega.sport.pl musi być wyłącznie o bieganiu?

Nie musi. Jeśli założysz  bloga, możesz pisać na nim o wszystkim - byle nie naruszać regulaminu.  Pamiętaj jednak, że będziemy promować w sieci tylko te treści, które odpowiadają tematyce naszego serwisu. Bieganie jest na szczęście tematem bardzo rozległym! Na blogu możesz zamieszczać np. relacje z treningów lub  zawodów; zdjęcia, filmy lub teksty; opisy Twoich przygotowań, sprzętu, ubrań czy miejsc, w których biegasz; możesz pisać o motywacji albo o potrawach dla biegaczy albo o wszystkim po trochu.

2) Czy na blogu muszę dużo pisać?

„Dużo” to pojęcie względne, ale dla uproszczenia – NIE. Pisz dokładnie tyle, ile chcesz. Tyle, ile uznasz, że potrzeba. Rozumiemy, że może fascynować Cię robienie zdjęć i filmów, a nie tekstów. Super. Wystarczy, że napiszesz krótkie wprowadzenie, opis. Czasem dobry wpis-grafikę wystarczy tylko dobrze zatytułować. Ważne, żeby odbiorcy wiedzieli, czemu powinni go obejrzeć. 

3) Jakie są zalety posiadania bloga na polskabiega.sport.pl? W czym jesteście lepsi od innych?

Na naszej stronie spotykają się biegacze zajmujący się wszelkimi formami biegania. Chcemy, żeby stała się obszernym portalem dla wszystkich miłośników tego sportu. Początkujący, niemal profesjonalni amatorzy, wyczynowcy i aktywiści – czytelnicy znajdą u nas treści każdego rodzaju, a dzięki tej koncentracji łatwiej będzie im trafić również na Twojego bloga. Najlepsze blogi będziemy promować na głównej stronie serwisu. Jeśli treść Twoich postów będzie się wybijać, dotrze do większej liczby odbiorców.

4) Jakie są zasady korzystania z bloga na polskabiega.sport.pl? Gdzie je znajdę?

Regulamin znajduje się tutaj. Jeśli nie chce Wam się go czytać, wystarczy, że weźmiecie pod uwagę zdrowe zasady netykiety i będziecie w swojej twórczości kierować się generalnie przyjętymi zasadami kultury publicznej wypowiedzi.

5) Jak mogę założyć bloga?

To na prawdę bardzo proste, instrukcja znajduje się tutaj.

6) Mam już innego bloga, czy mogę prowadzić oba równolegle?

Tak. Możesz publikować teksty ze swojego bloga u nas w innym miejscu, np. na swojej stronie lub innym blogu. Możesz też przepisywać do swojego bloga u nas teksty, które publikowałeś w innych miejscach. Publikuj to, co uznasz za ciekawe i atrakcyjne, nie naruszając przy tym praw autorskich innych. Ważne, żeby Twój blog w serwisie polskabiega.sport.pl nie był po prostu narzędziem do linkowania gdzie indziej. W takim wypadku z pewnością nie będziemy go promować, a może nawet zostać przez nas zablokowany. Dbamy o wygodę naszych czytelników.

7) Czy muszę pisać na jakiś określony temat? 

Nie musisz. To Twój blog.

8) Jak często muszę pisać na bloga?

To Ty decydujesz. Piszesz wtedy, kiedy masz czas i coś ciekawego do powiedzenia (napisania). Nie musisz wyrabiać żadnych limitów - ani maksymalnych, ani minimalnych. Pamiętaj jednak, że blog, na którym wpis pojawia się raz na pół roku, nie jest zbyt ciekawy dla czytelnika (no chyba, że Twoje wpisy będą naprawdę dobre). W Twoim interesie jest by twój blog "żył". Nie przesadź też w drugą stronę - teksty pisane na siłę, na przysłowiowym kolanie i bez czasu na choćby podstawowe sprawdzenia pisowni, także mogą zniechęcić ludzi do zaglądania na Twojego bloga. Sam/a na pewno wyczujesz jaką częstotliwość jest dla Ciebie odpowiednia.

9) Czy Redakcja polskabiega.sport.pl może edytować moje teksty?

Nie, ale zastrzegamy sobie możliwość usunięcia tekstu lub bloga jeśli będzie naruszał regulamin. Dopóki nie łamiesz netykiety, nie propagujesz treści rażąco nieodpowiednich albo w inny oczywisty sposób nie naruszasz prawa lub ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego - nie zamierzamy tego robić. To Twój blog i Ty decydujesz co na nim będzie. Również Ty za to odpowiadasz.

10) Czy mogę liczyć na korektę błędów?

Nie. To Twój blog i Ty odpowiadasz za to, co piszesz. Dotyczy to także błędów. My, w miarę możliwości, będziemy starali się czytać teksty z blogów i pomagać Wam, wskazywać ewentualne błędy – tak, jak i Wy czasem wskazujecie je nam. Ale nasze możliwości czasowe są ograniczone i nie możemy tego zagwarantować. Dlatego dobrze jest korzystać z jakiegoś programu sprawdzającego pisownię lub z pomocy drugiej osoby. 

11) Z jakich zdjęć i materiałów wideo mogę korzystać?

Możesz korzystać ze wszystkich materiałów pod warunkiem, że nie naruszasz praw autorskich. Jeśli chodzi o zdjęcia z zasobów AGORY - możesz z nich korzystać pod warunkiem, że za każdym razem podasz autora. Najbardziej oryginalne będą oczywiście nowe treści - twoje edity, zdjęcia z wyjazdów itp. 

12) Czy mogę linkować na blogu do innych stron?

Możesz. Wyjątek stanowią oczywiście strony naruszające prawo lub netykietę. Pamiętaj też, że niedziałające linki zniechęcają czytelnika - zawsze sprawdź czy strona, do której podajesz adres na pewno działa. Nie popadaj w przesadę. Jeśli Twój blog zamieni się w choinkę linków na inne strony, to czytelnicy przestaną na niego zaglądać, a my zaczniemy go blokować. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami: polskabiega@agora.pl

13) Prowadzę sklep z odzieżą i akcesoriami do biegania . Mogę wykorzystywać blog jako kanał do reklamy?

Nie zabraniamy wykorzystywania blogów w serwisie polskabiega.sport.pl jako miejsca komunikacji z odbiorcami swojego przedsięwzięcia albo biznesu. Jeśli jednak Twój blog będzie służył tylko i wyłącznie reklamie lub sprzedaży - możemy go zablokować. Najlepiej skontaktuj się z nami, jeśli masz taki pomysł na bloga - polskabiega@agora.pl. Wierzymy w wolność internetu - jeżeli Twój blog będzie jedynie nudnym słupem ogłoszeniowym do reklam, czytelnicy po prostu nie będą tam zaglądać. Staraj się więc publikować ciekawe posty. Będziemy promować na naszych stronach treści ciekawe z merytorycznego punktu widzenia (patrz: PUNKT 15). Na pewno nie możesz na blogu sprzedawać reklam.

14) Czy moje zdjęcia lub teksty będą wykorzystywane przez Agorę?

Jeżeli tekst będzie dobry, być może pojawi się także na stronie głównej serwisu polskabiega.sport.pl (albo w innych serwisach Agory, nawet na stronie głównej Gazeta.pl ! ). Możemy go też podlinkować na  naszym profilu na Facebooku, by go wypromować. Ale tylko tyle - to nadal jest Twój tekst i Twoje zdjęcia. Ty decydujesz.

15) Kto decyduje i według jakich kryteriów, które teksty pojawiają się na stronie głównej polskabiega.sport.pl lub na innych serwisach Agory?

Robimy to kolektywnie, według czysto subiektywnych kryteriów „fajności” i ważności tekstu. Będziemy przeglądać większość tego co napiszesz, nawet jeśli nie pozostawimy po sobie śladu w postaci komentarza czy promocji tekstu. Lubimy czytać o bieganiu oglądać zdjęcia i filmy. Najciekawsze publikacje z przyjemnością polecimy naszym czytelnikom.

16) Mam inne pytanie. Do kogo się zgłosić?

Pisz: polskabiega@agora.pl . Postaramy się pomóc i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Czytaj więcej na blogu RedAkcja Polska Biega.

Zobacz także