Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

07.06.2017 14:22

Zasady treningu, ponadczasowe i skuteczne.

O tym, że w życiu warto mieć zasady chyba nie musiałbym nikogo przekonywać. Szczególnie jeśli są to zasady pozwalające nam żyć bezpiecznie, zdrowo, skutecznie czy ciekawie. A czy w treningu obowiązuje to samo stwierdzenie, że warto mieć zasady.

 

 

Czas zacząć korzystać z wiedzy jaką zdobyłem podczas studiów na poznańskim AWF-ie na kierunku trener personalny. A jeszcze lepiej podzielić się tą wiedzą z osobami zainteresowanymi.

Prowadzący na jednych z pierwszych zajęć zaczął od pytania o znaczenie wyrazu „prakseologia” wywołując strach wśród nas studentów, tymczasem znaczenie tego wyrazu jest proste. Prakseologia to nauka o skutecznym działaniu takie skuteczne działanie powinno towarzyszyć również procesowi treningowemu.

Ciekawe ile zasad skutecznego treningu udałoby się Wam wymienić?

Jest ich siedem. Dotyczą treningu sportowego w ujęciu ogólnym. Jednak są dosyć uniwersalne a do naszego biegania czyli dyscypliny wytrzymałościowej pasują mi szczególnie dobrze dlatego dzisiaj o nich.

Zasada ciągłości treningu również określana zasadą systematyczności.

Zasada stałego wzrostu obciążeń treningowych.

Zasada cykliczności treningu inaczej periodyzacji.

Zasada specjalizacji.

Zasada łączenia treningu wszechstronnego i specjalnego.

Zasada zmiennego (falistego) charakteru obciążeń.

Zasada informacji zwrotnej o treningu.

Bywa tak, że zgłaszają się do mnie osoby z różnymi pytaniami i zapytaniem o współpracę bez informacji o ich wcześniejszych treningach poruszamy się po omacku zatem i pomoc im oferowana jest obarczona większym ryzykiem błędu.

Pewnie powyższe zasady w różnych miejscach, przez różnych autorów mogą być nazywane inaczej. Niemniej najważniejsze jest aby Wasze treningi czy Wasze plany treningowe miały je a Wy żebyście ich przestrzegali. Wtedy trening będzie bezpieczny, zdrowy, skuteczny i ciekawy.

SZERZEJ ROZWIJAM POSZCZEGÓLNE ZASADY na stronie runnerski.pl

Czytaj więcej na blogu runnerski.pl.

Zobacz także