Narty biegowe

W dziale Narty Biegowe znajdziesz porady treningowe, sprzętowe dotyczące nart biegowych. "Biegówki" to świetne uzupełnienie treningu biegowego zimą.
W dziale Narty Biegowe znajdziesz porady treningowe, sprzętowe dotyczące nart biegowych. "Biegówki" to świetne uzupełnienie treningu biegowego zimą.
140 narciarzy i narciarek stanęło na starcie Biegu Zbójników. Do pokonania mieli wyjątkową trasę, liczącą ponad 8 kilometrów, na której nie zabrakło przeszkód i premii górskiej. Wśród mężczyzn zwyciężył Andrzej Pradziad, a najszybszą kobietą okazała się polska biathlonistka - Anna Mąka.
W sobotę (25 lutego) w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska rozegrana została IV edycja zawodów Red Bull Bieg Zbójników. Z wyjątkową, liczącą 8,2 km trasą, zmierzyła się rekordowa liczba 140 biegaczy narciarskich z całej Polski, gotowych do walki o tytuł Zbója i Zbójniczki Roku.
25 lutego biegacze narciarscy z całej Polski, a wśród nich także nasza redakcja, zmierzą się z wyjątkową trasą o długości 8,2 kilometra, przygotowaną w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska specjalnie na zawody Red Bull Bieg Zbójników.
Na stronie www.redbull.pl/biegzbojnikow trwa rejestracja do startu w zbójeckim biegu narciarskim, który odbędzie się 25 lutego w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska. Jeszcze dziś (31 stycznia), do końca dnia obowiązuje najniższa opłata startowa w wysokości 30 zł.
Jak się ubrać? Czym jest "łuska" i "test kartki"? Lepszy sprzęt ze sklepu, giełdy czy z aukcji internetowej? Podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować się do biegania na nartach.
Ruszyła rejestracja do startu w zbójeckim biegu narciarskim na szczyt Jankulakowskiego Wierchu. W zawodach Red Bull Bieg Zbójników, które odbędą się 25 lutego w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska, mogą wziąć udział wszyscy - profesjonaliści, amatorzy, a także zupełni nowicjusze. W ubiegłym roku najstarszy zawodnik, który podjął zimowe wyzwanie miał 66 lat, do mety dotarły także osoby, które zaledwie dzień wcześniej założyły biegówki na nogi!
Oglądaliście "Jak to się robi?" z legendarnymi Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem? Pamiętacie niezapomnianą scenę na nartach? "Pan pierwszy raz na nartach?" - pytał reżyser Kozłowski (Maklakiewicz). "Drugi!" - krzyczał pisarz Narożny (Himilsbach). No więc dla nas to był pierwszy. Wybraliśmy się do Białki Tatrzańskiej, gdzie rywalizowaliśmy w trzeciej edycji Red Bull Biegu Zbójników. Rywalizowaliśmy? Raczej walczyliśmy o przetrwanie...
O tym jaką technikę wybrać na początek, gdzie wystartować w zawodach, jak się ubrać by nie zmarznąć, ale też by się nie przegrzać, jak wybrać najlepszy dla nas sprzęt i ile będzie nas to kosztowało radzi Anna Guzik, dyrektor sportowy Red Bull Bieg Zbójników, trener narciarstwa biegowego PZN, instruktor narciarstwa biegowego SITN PZN i delegat techniczny PZN.
Za niecały miesiąc fani biegówek będą mieli okazję wystartować w biegu o prawdziwie zbójeckim charakterze. Red Bull Bieg Zbójników na stałe wpisał się już w cykl zawodów dla narciarzy biegowych. To doskonała okazja, by sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie wytyczonej trasie, która prowadzi na sam szczyt Jankulakowskiego Wierchu.
Tak, zdecydowanie tak na biegówki. O tym dlaczego biegacze zimą powinni urozmaicić swój trening o taką formę aktywności pisze Andrzej Piotrowski - fizjoterapeuta, masażysta i instruktor z kliniki rehabilitacji sportowej Ortoreh.pl
Do zawodów Red Bull Bieg Zbójników w Białce Tatrzańskiej zostały niecałe dwa miesiące. To dobry czas na rozpoczęcie treningów, które pozwolą przygotować się do startu. O tym jak zabrać się do biegania i kto może wziąć udział w wyścigu opowiada Anna Guzik - dyrektor sportowy wydarzenia, trener narciarstwa biegowego PZN, instruktor narciarstwa biegowego SITN PZN i delegat techniczny PZN.
27 lutego 2016 roku Red Bull Bieg Zbójników po raz trzeci zawita do ośrodka Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej, gdzie narciarze biegowi zmierzą się ze specjalnie wytyczoną trasą. O tytuł Zbója Roku walczyć będę zawodnicy i zawodniczki z całej Polski. Prawdziwie zbójecka przygoda czeka
Narty, kijki, buty i odpowiedni ubiór to sprzętowa podstawa. Podpowiadamy, co jeszcze zabrać na wycieczkę na nartach biegowych, żeby była jak najbardziej udana. Lekko, ale wszystko, co trzeba - niemożliwe?
Bieganie na nartach angażuje ponad 90 proc. mięśni całego ciała. Poprawia wydolność i ogólną kondycję, zwiększa też poczucie równowagi i poprawia koordynację. Jednocześnie trudno na biegówkach zrobić sobie krzywdę.
W narciarstwie biegowym wyróżniamy dwa podstawowe style - klasyczny i łyżwowy. W wykonaniu profesjonalistów w obcisłych kombinezonach obie techniki wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Czym się różnią? Którą wybrać na początek?
Wybór odpowiedniego rodzaju nart biegowych to nie tylko kwestia ceny. Jak wybrać odpowiedni model? Umiejętności, styl jazdy - klasyczny lub łyżwowy oraz teren, po którym zamierzamy najczęściej jeździć - to najważniejsze podpowiedzi.
Jeszcze nigdy tak wielu, nie zawdzięczało tak wiele, tylko jednej dyscyplinie sportu. Bieganie na nartach jest bezpieczne, tanie i świetnie wpływa na kondycję. Jak zacząć tę zabawę?
Agnieszka: Jak przygotować nowe narty do biegania? Sprzedawca powiedział nam, że lepiej ich nie smarować bo można zrobić więcej szkody niż pożytku. Czy to prawda? Dotychczas wypożyczaliśmy narty i nie przejmowaliśmy się serwisem. W innym sklepie powiedziano nam, że lepiej oddac je do serwisu. A w innym miejscu, że smarować poza łuską. Ktoś inny powiedział, że tylko pod łuską. Co robić?
Sobotni bieg główny na dystansie 51 km techniką klasyczną będzie najważniejszym wydarzeniem 39. Biegu Piastów.
W sobotę 24 stycznia stawiłem się w Białce Tatrzańskiej, aby stawić czoła nowemu wyzwaniu i przygodzie jakim są biegówki. Dla człowieka, który w życiu nie miał jakichkolwiek nart na nogach, było to nie lada wyzwanie. Na szczęście udało się ukończyć zawody i przeżyć tę nierówną walkę.