Bieganie zwiększa naszą odporność na stres

85% Polaków odczuwa stres i niepokój na co dzień - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Większość z nich (60%) stara się go rozładować i zdecydowanie częściej są to osoby przestrzegające diety i uprawiające sport przynajmniej raz w tygodniu niż ci, którzy nie dbają o swoje zdrowie. Uprawianie sportu jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów rozładowania stresu, obok rozmów i spotkań z bliskimi, słuchania muzyki, czytania i oglądania telewizji. Przeczytajcie raport na temat stresu w życiu Polaków.

Dr Joanna Potocka, specjalista kardiolog z Centrum Kardiologii Allenort przy ulicy Płowieckiej
w Warszawie, komentuje - "przedstawione wyniki badania wykonanego na bardzo zróżnicowanej (pod względem wieku i wykształcenia) grupie respondentów pokazują, że większość pytanych miała świadomość istnienia niekorzystnego wpływu czynników stresowych na organizm.  Ogromna większość z nich (85%) odczuwa stres i niepokój w życiu codziennym, jednakże zaledwie 60% badanej populacji próbuje rozładować napięcie wynikające z sytuacji stresowych.

Najczęściej sposobem radzenia sobie ze stresem było podejmowanie pewnego rodzaju aktywności fizycznej, co należy uznać za korzystne zjawisko pozwalające wręcz instynktownie rozładować nadmierne napięcie. 25% badanych pomaga sobie rozmawiając/spotykając się z bliskimi, co może również dać korzystne efekty, jeśli w takiej rozmowie podjęta będzie rzetelna próba przeanalizowania istniejących sytuacji i ustalenie sposobów radzenia sobie z nimi.

Polacy, którzy odczuwają stres na co dzień, starają się rozładować napięcie najchętniej poprzez:
- rozmowę, spotkanie z bliską osobą - 25 %  
- słuchanie muzyki - 21 %
- uprawianie sportu - ćwiczenia, basen, bieganie - 17 %
- czytanie - 17 %
- oglądanie telewizji - 17 %
- prace w ogrodzie, na działce - 16 %
- papierosy - 10 %
- wyjazd, wycieczkę - 8 %
- alkohol - 7 %
- zakupy - 7 %
- jedzenie - 7 %

Badani powszechnie (82%) uznają, że stres ma wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej wskazywane są jego negatywne skutki, takie jak:
- wywoływanie chorób  - 17 %
- nerwowość - 15 %
- choroby serca - 14 %
- wpływ na cały organizm - 9 %
- podnoszenie ciśnienia - 8 %
- "niszczenie zdrowia" - 8 %

W przeprowadzonym badaniu potwierdzono znane nam doskonale z codziennej praktyki
i niezwykle niepokojące zjawiska występujące w reakcji na powtarzający się stres, jakim są: palenie papierosów, picie alkoholu lub nadmierne jedzenie. Przerażający jest jednak fakt, że nikt z badanych nie deklarował chęci uzyskania pomocy u psychologa lub psychoterapeuty. Ten fakt jest powodem, dla którego całe rzesze lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak też różnego rodzaju specjaliści w całej Polsce, muszą leczyć pacjentów, których głównym problemem jest nieradzenie sobie ze stresem. Borykamy się z plagą tzw. chorób cywilizacyjnych, których podłożem jest szeroko rozumiany "niezdrowy styl życia" ze stresem włącznie. Boimy się udarów, zawałów, chorób nowotworowych, a zapominamy o zdrowiu psychicznym. A tymczasem wg szacunków WHO w 2020 r. depresja (bardzo silnie związana ze stresem) może stać się jedną z najczęściej występujących chorób trapiących społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych.

Ewa Wrzos z Fundacji Art Of Living, praktyk i nauczyciel jogi, uważa, że "żyjemy w świecie,
w którym ludzkość zaznała gwałtownego rozwoju. Uczestniczenie w życiu, którego tempo jest zawrotne, niesie ze sobą wielki stres. Wielu z nas nadmiernie eksploatuje organizm pracując bardzo intensywnie przez kilkanaście lat, by zdobyć pozycję np. w biznesie, kosztem zdrowia i zaburzenia związków osobistych, a potem przez następnych kilkanaście lat wydaje ciężko zarobione pieniądze na leczenie nadwyrężonego zdrowia i systemu nerwowego. (...) Jako niekonwencjonalną metodę walki z napięciem polecam jogę z jej bogactwem i różnorodnością technik. Moim zdaniem wciąż korzysta z niej niewielki procent populacji. Uważam, że wynika to z braku otwartości na nowe, nieznane naszemu społeczeństwu metody innych kultur, a także z niewiedzy i niewiary w szybkość i skuteczność prostych technik oddechowych."

Nawet niewielka zmiana stylu życia polegająca na wdrożeniu pozytywnych nawyków dotyczących diety, ruchu i rozładowywania napięcia może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Więcej na ten temat przeczytaj w artykule: Sport - najlepszy lek na stres.

Dołącz do nas na Facebooku.