Prasówka: co nowego w Bieganiu?

Jeszcze 45 lat temu uważano, że kobiety nie są zdolne do biegania maratonów - że to dla nich zbyt duży wysiłek i zabraniano im startów w imprezach. W listopadowym numerze miesięcznika BIEGANIE znajdziemy szeroki temat poświęcony bieganiu kobiet. Przyczynkiem do dyskusji jest rekord Pauli Radcliffe w maratonie, który ma zostać anulowany w styczniu 2012 w myśl nowych przepisów IAAF.

Nowe zasady, które IAAF wprowadza w życie od przyszłego roku określają, że kobiecy rekord nie będzie uznawany jeśli zostanie ustanowiony we wspólnej rywalizacji kobiet i mężczyzn. Aby rekordowy czas został uznany - zawodniczka musi biec tylko wśród kobiet. Uznano, że zasady obowiązujące dotychczas były niesprawiedliwe. Tylko dla kogo? Dla innych pań, które mają takie same możliwości, czy dla panów? W temacie numeru poruszone zostały dodatkowo ciekawe kwestie dotyczące biegania kobiet - psychiki, fizjologii, podejścia do treningu i ścigania się. KILOMETR, PÓŁTORAK, MILA I TRÓJKA

To niedocenione dystanse wśród amatorów, kojarzone tylko z zawodową rywalizacją. Tymczasem biegi na maksa na stadionie potrafią dostarczyć całą masę pozytywnych emocji, piekielnie zmęczyć, zapewnić ciekawą rywalizację, spotkanie z kolegami i... szybki powrót do siebie. O bieganiu na średnich dystansach opowiada trener z Krakowa - Darek Kaczmarski.

BÓL

Cierpienie jest wpisane w bieganie. Nie cierpiałeś, robiąc życiówkę - to znaczy, że nie dałeś z siebie wszystkiego. Jakie znaczenie i granice ma ból? Jak długo można go ignorować? O walce z bólem opowiada Krzysztof Dołęgowski - biegacz ultra.

OJCOWIE TRENINGU

Kto pierwszy wprowadził długie wybiegania - treningi nastawione na budowanie bazy? Ten sam człowiek, który wymyślił periodyzację i zaczął przygotowywać zawodników tak, by osiągnęli formę na bardzo konkretny start. Arthur Lydiard.

PIERWSZA KREW

Co zrobić, gdy damy się na treningu ugryźć psu? Warto zorientować się w swoich prawach zawczasu, żeby wiedzieć, jak się zachować. W artykule znajdziemy zbiór przepisów, na które możemy się powołać w konfrontacji z właścicielem psa, dowiemy się co powinniśmy zrobić krok po kroku.

Więcej informacji na stronie miesięcznika www.bieganie.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.