Transgrancanaria - Polacy pobiegną w wulkanicznej scenerii

Z czym kojarzy Wam się Gran Canaria? Chyba najbardziej popularnym skojarzeniem jest plaża, słońce, palmy, odpoczynek, zwłaszcza leżenie do góry brzuchem. Ale już za chwileczkę, już za momencik, a dokładnie 2 marca rozpocznie się tam festiwal biegowy, z imprezami od 24 do 123 kilometrów. Pakiety startowe już dawno się rozeszły, ale można się zainspirować na przyszły rok. Bo czy myśl o bieganiu na tej pięknej, wulkanicznej wyspie nie jest wspaniała? W tym roku na Gran Canarii wystartuje czwórka Polaków.

Transgrancanaria obchodzi w tym roku swoje 10 urodziny, pierwszy bieg zorganizowano w 2003 roku. Wystartowało w nim 65 osób, dziś na starcie staje około 1400 biegaczy z ponad 20 krajów! Uczestnicy mają do wyboru cztery dystanse od 24 do 119 kilometrów, co czyni imprezę bardziej dostępną, dla każdego, kto lubi biegać i nie boi się nierównych, błotnistych, pełnych korzeni i kamieni szlaków. Limit czasu na pokonanie najdłuższej trasy wynosi 31 godzin. Ponad 90% trasy to wymagające ścieżki, tylko 3% zawodnicy pokonają po asfalcie. Na trasie można zobaczyć serce wulkanicznej wyspy, pobiec w cieniu drzew w Tamadaba, by wreszcie dobiec do plaż Las Canteras.

W programie tej wyjątkowej imprezy jest bieg na 24 km - nazwany Starterem, jest również maraton i dwa dystanse ultra - 96 km i 123 km. Wszystkie odbędą się na malowniczych szlakach Gran Canarii.

Na najdłuższym dystansie, który będzie w tym roku wynosił 119 km, wystartuje Magda Łączak i Paweł Dybek, którzy przez lata ścigali się w rajdach przygodowych. W ubiegłym roku wzięli udział w kultowym Ultra Trail du Mont Blanc - Magda zajęła wysokie 6. miejsce wśród kobiet, a Paweł był 18. 83 km przebiegnie Piotrek Hercog, rekordzista Biegu Rzeźnika i jak dotąd najlepszy Polak w UTMB (15. miejsce), a na trasie 42 km o podium ma szansę powalczyć Marcin Świerc.

Przewyższenia budzą respekt - wynoszą odpowiednio 7300 m dla najdłuższej trasy, 4700 m dla średniej (limit 24 h) i 4000 m dla maratonu z limitem 12 h. O trudności trasy świadczy fakt, że na podobnych zawodach w Polsce (Maraton Gór Stołowych) dla 42 km i ponad 2000 m przewyższenia, uznanych za najtrudniejszy maraton w kraju, limit wynosi 8 godzin.

Wszystkie trasy rozpoczynają się w sobotę rano, na stronie zawodów można śledzić wyniki na żywo.

Impreza, w zależności od dystansu i terminu zgłoszenia, kosztuje od 50 euro za Starter (czyli 24 km) do 150 euro za najdłuższą trasę. Wybierając się na maraton trzeba się liczyć z kosztem ok. 70-80 euro.

TransgrancanariaTransgrancanaria www.transgrancanaria.net

Transgrancanaria

Transgrancanaria

Film z przygotowań przed startem Polaków w edycji 2013:

 

Zobaczcie film z 2011 roku:

 

Zobaczcie film promujący Transgrancanarię:

 

Symulacja trasy z lotu ptaka:

 

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.