Bieganie po piasku

Znowu gorąco. Ale biegać można. Na dowód tego krótka opowieść o Jarosławcu, gdzie po plaży biega się co roku w międzynarodowym towarzystwie.   

15-kilometrowa trasa XXII Międzynarodowego Biegu po Plaży wiodła i po lesie, i po asfalcie, i po piasku, oczywiście. W dniu biegu, 8 lipca było słonecznie, ale na szczęście znad Bałtyku powiewał chłodzący wiatr.

Oto, jak trasę opisała biegaczka Emilia Dudek na Nysabiega.pl: „Urozmaicona trasa prowadziła najpierw asfaltem (chyba 2 km), następnie przez lasek. Za lasem skręt w prawo na plażę i bieg po kopnym piachu. Po jakichś 1,5-2km (czy to w ogóle ma jakieś znaczenie?) nawrót i bieg na zachód brzegiem morza, sznureczkiem - coś koło 5 km. Wyprzedzić z prawej- to ryzyko wpadnięcia butem w wodę, z lewej - większy wysiłek, bo przyspieszenie w głębokim piachu. Dalej - korek po wylocie z plaży - i tu trzeba było przejść kawałek. Później już tylko duktem leśnym (jakieś ślady po torach czy coś tam było widać), betonowymi płytami lotniska , końcówka asfaltem w mieście. I upragniona meta. A na mecie co? - medal z muszelką (piękny!), woda, izotonik, torebka z niespodziankami. Koszulkę - wreszcie bez rękawków - dawali razem z numerem startowym, w biurze umiejscowionym wydawanym w pobliskiej szkole.
Opinie kolegi Jarka na temat tej imprezy (że ciężko, że trudno) spowodowały, że nastawiłam się na morderczy wysiłek trwający przynajmniej ok. 1 godz. 40 minut. Nadspodziewanie fajnie się biegło, miejscami w chłodek cienia uspokajał , a i lotnisko okazało się nie takie straszne, jak myślałam. Debiut nadmorski za mną. Biegać po asfalcie to każdy potrafi, a piasek w butach od 2 km nieźle hartuje i uczy godzenia się z niewygodą... Polecam udział w jarosławieckim biegu”.

Wyniki XXII Międzynarodowego Biegu po Plaży:
Mężczyźni:
1. Moses Bowen - Kenia - 0:48:32 (rekord z tamtego roku poprawiony o 8 sekund)
2. Maksim Pankratau - Białoruś - 0:49:01
3. Mikhajlo Iveruk - Ukraina - 0:49:10
13. pierwszy z Polaków - Łukasz Wirkus 0:52:38

Kobiety:
1. Nastassia Starovoitova - Białoruś - 0:55:26 (poprawiony rekord trasy o 2 i pół minuty)
2. Maryna Damantsvich - Białoruś - 0:55:44
3. Viktoria Pogorelska - Ukraina - 0:55:59
9.pierwsza z Polek - Wioletta Uryga 1:01:26