Biegnij Warszawo - niemal 10 000 czarnych koszulek [ZDJĘCIA]

9773 osoby przecięły w minioną niedzielę linię mety największego biegu w Polsce. Biegnij Warszawo (a wcześniej Run Warsaw) od lat cieszy się ogromną frekwencją. Pakiety startowej rozchodzą do ostatniej sztuki, już na kilka tygodni przez biegiem. W tym roku przez centrum Warszawy przelało się niemal 10 tysięcy czarnych koszulek. Po medal z piękną Syrenką trzeba było stać w długiej kolejce.

Co roku na starcie staje coraz więcej osób. Chcą poczuć wyjątkową atmosferę wielkiego biegu, pobiec ulicami, którymi zwykle jeżdżą samochodami, wielu z nich pragnie po raz pierwszy zmierzyć się z dystansem 10 km. Atmosfera jest niesamowita. Można poczuć się przytłoczonym liczbą ludzi, która znajduje się wokół. To również nie czyni Biegnij Warszawo dobrymi zawodami na walkę o życiówkę, zwłaszcza dla wolniejszych biegaczy. Ale poczuć tę biegową potęgę, jedność z warszawską biegową bracią, podkreśloną identycznymi koszulkami - to po prostu wyjątkowe doświadczenie.

07.10.2012 WARSZAWA , BIEG ULICZNY NA 10 KM BIEGNIJ WARSZAWO . START NA CZERNIAKOWSKIEJ .  FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:LEKKOATLETYKAFot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

07.10.2012 WARSZAWA , BIEG ULICZNY NA 10 KM BIEGNIJ WARSZAWO . START NA CZERNIAKOWSKIEJ .  FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:LEKKOATLETYKAFot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Biegnij Warszawo 2012 - wystartowało prawie 10 000 biegaczy i 3 000 kibicówFot. Biegnij Warszawo

Po raz pierwszy w Polsce, na dystansie 10 km, pomiar czasu dokonywany był co kilometr. Jedynym, co zaskoczyło biegaczy były wąskie bramki pomiaru czasu. Niektórzy, biegnąc drugim pasem ulicy, musieli zawracać i wciskać się między biegaczy przelewających się przez bramkę. Niektórzy czuli się tym faktem zdecydowanie zaskoczeni. Jak zwykle podczas tak dużego biegu, nie obyło się bez nagłych zatrzymań, dziwnych zmian kierunku, agresywnego wyprzedzania z nieumyślnym szturchaniem łokciami. Ale cóż - trudno, żeby w tak potężnym tłumie poruszających się z różnymi prędkościami ludzi, nie było nieporozumień. Jeśli komuś taki klimat nie odpowiada - powinien po prostu poszukać dla siebie mniejszego biegu.

Podczas biegu swą kulminację miała akcja "Lewa vs Prawa" - przyjacielska rywalizacja biegaczy z obu stron Warszawy. Garść ciekawych statystyk i więcej informacji o akcji znajdziesz w artykule: Biegnij Warszawo. Biegacz dla prawej czy lewej strony Warszawy?

Pierwszym biegaczem na mecie był Radosław Kłeczek (29:56) a wśród kobiet triumfowała Iwona Lewandowska (32:56).

07.10.2012 WARSZAWA , UL. MYSLIWIECKA . META BIEGU ULICZNEGO NA 10 KM Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Biegnij Warszawo 2012 - wystartowało prawie 10 000 biegaczy i 3 000 kibicówFot. Biegnij Warszawo

Oprócz biegaczy, na osobną, krótszą trasę wyruszyło również około 3 tysięcy maszerujących kibiców. Pokonali oni 5-kilometrową pętlę wyznaczoną obok trasy Biegnij Warszawo, tak by można było pozagrzewać biegaczy do boju. Stawce maszerujących przewodzi co roku czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski.

Więcej informacji i wyniki znajdziesz na www.biegnijwarszawo.pl