Spartanie dla Stasia na Cracovia Maratonie 27 i 28 kwietnia

Już 27 kwietnia w sobotę przyjadą na Krakowskie Błonia. Będą uczyć bojowej Haki i wspólnie z WOPR przypomną zasady udzielania pierwszej pomocy. W zamian za datki na protezy dla 2-letniego Stasia rozdadzą 500 pączków. Na koniec, 28 kwietnia przebiegną Cracovia Maraton, aby podziękować darczyńcom i zachęcić innych do włączenia się do akcji.

Już w tę niedzielę, 28 kwietnia, "Spartanie Dzieciom" pobiegną w Cracovia Maraton. Cały dystans, ponad 42 kilometry, pokonają w zwartym szeregu i w przebraniu spartańskich wojowników - z włóczniami i tarczami w rękach oraz hełmami na głowach. Wszystko po to, aby pomóc 2-letniemu Stasiowi.

Po nogi dla Stasia

Chłopiec urodził się z wrodzonym zniekształceniem kończyn dolnych. Diagnoza była jedna - nogi nie nadawały się do leczenia, konieczna była amputacja. Teraz Staś, aby móc normalnie funkcjonować potrzebuje kosztownych protez i rehabilitacji.

-  Pierwsze protezy Stasia kosztować będą 20 tys. złotych. Teraz, chłopiec korzysta z protez tymczasowych, które mają jedną poważną wadę - nie zginają się w kolanach. Staś nie może w nich samodzielnie wstawać, ani siadać - tłumaczy Michał Leśniewski, Przewodniczący grupy "Spartanie Dzieciom". - Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach uda nam się kupić Stasiowi protezy z prawdziwego zdarzenia, które pozwolą mu chodzić, a nawet biegać - dodaje.

Spartanie pobiegną w 12. Cracovia Maraton żeby zebrać pieniądze na protezy dla 2-letniego JasiaSpartanie Dzieciom

Świeże pączki na Błoniach

Zbiórka dla Stasia już wystartowała. Dobrowolne datki można wpłacać na konto, którego numer znaleźć można na stronie www.spartaniedzieciom.pl. Dodatkowo już od piątku, 26 kwietnia, na terenie Krakowa, głównie na Błoniach Krakowskich, prowadzona będzie zbiórka pieniędzy do spartańskich puszek. W zamian za datki Spartanie rozdawać będą świeże pączki. W wolontariat zaangażowali się już uczniowie z dwóch krakowskich szkół, rodzina Stasia oraz ratownicy z Krakowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Cieszymy się, że możemy pomóc Spartanom w zbiórce. Na posterunku czuwać będzie naszych 10 ratowników wodnych. Od lat chętnie angażujemy się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Staramy się być zawsze tam gdzie trzeba nieść pomoc - mówi Magdalena Naczk-Musiał, Rzecznik Prasowy krakowskiego WOPR.

Nauka pierwszej pomocy, taniec Haka i koszulki z podpisem Iwony Guzowskiej

Na wszystkich tych, którzy wybiorą się w ten weekend na Krakowskie Błonia czeka wiele spartańskich atrakcji. Jedną z nich będzie pokaz ratowniczy oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, które poprowadzi WOPR. - Przygotowaliśmy coś specjalnie dla każdego. Dorosłych nauczymy podstawowych czynności ratujących życie. Natomiast dla dzieci przeprowadzimy ciekawe zabawy edukacyjne, mające na celu zdobycie umiejętności odpowiedniego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia - zdradza Magdalena Naczk-Musiał. Gwoździem programu będzie możliwość obejrzenia z bliska terenowego samochodu WOPR do zadań specjalnych, który służy m.in. do docierania do osób poszkodowanych w trakcie powodzi.

Spartanie pobiegną w 12. Cracovia Maraton żeby zebrać pieniądze na protezy dla 2-letniego JasiaSpartanie Dzieciom

Spartanie z kolei nauczą wszystkich swojego bojowego tańca Haka, który często wykonują podczas swoich biegów. - Haka to taniec niepokonanych wojowników. Ukazuje on siłę, wolę zwycięstwa i ma przestraszyć przeciwników. W naszym przypadku tańczymy Hakę, aby odgonić własne słabości i pokazać kibicom, że pomaganie daje wielką satysfakcję, pomimo ogromnego wysiłku - tłumaczy Michał Leśniewski.

Licytacja

Dla wszystkich kibiców i biegaczy niezwykłą atrakcją będzie również charytatywna licytacja, na którą zostaną wystawione 2 koszulki sportowe z podpisem Iwony Guzowskiej, wielokrotnej mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie, która dołączyła ostatnio do grona Honorowych Spartan. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na zakup protez dla 2-letniego Stasia.

Więcej informacji o akcji znaleźć można na stronie www.spartaniedzieciom.pl.

 

Informacje o 12. Cracovia Maratonie znajdziesz w artykule: 12. Cracovia Maraton: już w niedzielę ścigamy się w mieście królów i smoków.