Rok 2013 w lekkoatletyce [ZDJĘCIA]

Rok 2013 w lekkiej atletyce - okiem lekkoatlety. Kto się okazał odkryciem roku? Kto sprawił miłe niespodzianki a kto rozczarował? Oto moje subiektywne podsumowanie minionego sezonu!

Moje subiektywne lekkoatletyczne podsumowanie roku 2013 przedstawiam w 5 kategoriach: odkrycie roku, niespodzianki, światowy poziom, niedosyt i rozczarowania.

ODKRYCIE ROKU

Patrycja Wyciszkiewicz

Bez wątpienia jest nim 19-letnia Patrycja Wyciszkiewicz . Dwukrotna Mistrzyni Europy Juniorek - w biegu na 400m indywidualnie oraz w sztafecie 4x400m. To dzięki niej, biegnącej na ostatniej zmianie, dziewczyny mogły cieszyć się z tytułu mistrzyń Europy. Jest rekordzistką Polski juniorek w biegu na 400m (czas: 51,56). Biegała w sztafecie 4x400m podczas Mistrzostw Świata w Moskwie, gdzie dziewczyny wywalczyły 9. miejsce.

NIESPODZIANKI

Paweł Fajdek (rzut młotem) - ciężko było mi zdecydować, do której kategorii zaliczyć Pawła. Zdecydowałem jednak, że po zupełnie nieudanych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, jego złoty medal na Mistrzostwach Świata jest niespodzianką. Paweł potrafi oddawać fenomenalne rzuty, ale i mieć konkursy takie, jak w Londynie. W tym roku wygrał wszystko. MŚ, IAAF Hammer Throw Challenge i Uniwersjadę. Został najmłodszym Mistrzem Świata w historii tej konkurencji.

Justyna Kasprzycka (skok wzwyż) - formę było już widać podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w Toruniu, gdzie zdobyła swój pierwszy złoty medal, pokonując rekordzistkę Polski. Jednak największą niespodzianką jest jej 6. miejsce na Mistrzostwach Świata, a gdyby uzyskała swój wynik w pierwszej a nie trzeciej próbie, byłaby brązową medalistką MŚ!

Justyna Kasprzycka (fot. DENIS BALIBOUSE REUTERS)

Kamila Stepaniuk - po 29 latach został pobity rekord Polski w skoku wzwyż i od 12 lipca 2013 r. wynosi 199cm i należy do tej właśnie zawodniczki. Ponadto jest złotą medalistką tegorocznej Uniwersjady w Kazaniu oraz zdobywczynią 7. miejsca na Mistrzostwach Świata w Moskwie.

Katarzyna Broniatowska - sensacyjna brązowa medalistka w biegu na 1500m na Halowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w Goeteborgu.

Karol Zalewski - jeden z najbardziej utalentowanych polskich biegaczy. Złoty medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy w biegu na 200m oraz srebrny w sztafecie 4x100m. Półfinalista Mistrzostw Świata. Jego rekord życiowy w biegu na 200m wynosi 20,41.

Sofia Ennaoui - podwójna srebrna medalistka - na Mistrzostw Europy juniorów w biegu na 1500m oraz na Mistrzostw Europy w biegach przełajowych w kategorii junior w Belgradzie.

ŚWIATOWY POZIOM

Anita Włodarczyk - srebrna medalistka Mistrzostw Świata w rzucie młotem. Ustanowiła w Moskwie nowy rekord Polski - 78,46m. To zawodniczka, która trzyma najwyższy poziom światowy od kilku lat. Wygrała IAAF Hammer Throw Challenge w 2013 roku, co dobitnie świadczy o wysokiej skuteczności startowej.

Piotr Małachowski (fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Piotr Małachowski (rzut dyskiem) - również "srebrny" na MŚ w Moskwie. Jeśli nie ma kontuzji, to zawsze jest jednym z najsilniejszych punktów polskiej reprezentacji lekkoatletycznej. Wynikiem 71,84m ustanowił wspaniały rekord Polski.

Marcin Lewandowski - znów czwarty na MŚ w biegu na 800m, podobnie jak 2011 r. w Daegu. Szkoda straconej szansy na medal, która była jeszcze większa przy absencji rekordzisty Świata. Forma Marcina była rosnąca ze startu na start i równa przez cały sezon. Dwa starty pobiegł poniżej 1:44:00, mimo że prawie 3 miesiące pauzował z powodu kontuzji ścięgna Achillesa. Również 4. miejsce wywalczył w halowych Mistrzostwach Europy w marcu w Szwecji - tam na dystansie 1500m.

NIEDOSYT

Tomasz Majewski (pchnięcie kulą) - po sezonie Olimpijskim zdecydował się na operację i potraktował ten rok trochę ulgowo. Szóste miejsce na MŚ było lekkim niedosytem. Ale on jeszcze nie powiedział ostatniego słowa!

Tomasz Majewski (fot. DOMINIC EBENBICHLER REUTERS)

Adam Kszczot - brak awansu do finału Mistrzostw Świata w biegu na 800m zawodnika, który miał jeden z lepszych wyników na tym dystansie na świecie, na pewno jest zaskoczeniem. Usprawiedliwieniem może być kontuzja - skręcenie kostki w kluczowym etapie przygotowań (na 10 dni do startu). Zmiana trenera, a co za tym idzie bodźców treningowych, mogą zaprocentować w przyszłości.

Grzegorz Sudoł (chód sportowy) - był szósty na MŚ w Moskwie. Ustanowił tam swój rekord życiowy, a do brązowego medalisty starcił jedynie 77 sekund! Zdobył piąte miejsce w Pucharze Europy na 50km i brąz w drużynie na tych zawodach. W wielu 35 lat poprawił rekord życiowy na 20 i 50km.

Henryk Szost - niestety z powodu kontuzji nie ukończył ORLEN Warsaw Maraton. Zakończył sezon trzecim swoim najlepszym wynikiem w karierze w biegu na 42,195km. Nie planował startu w Mistrzostwach Świata w Moskwie. Wiem, że Henryk mierzy w Mistrzostwo Europy w 2014 roku w Zurichu. Życzymy mu tego w nowym roku!

ROZCZAROWANIA

Dawid Tomala - jeden z największych talentów jaki polski chód sportowy miał i ma. Jeszcze niestety bardzo chimeryczny w swych startach. Po pięknym otwarciu sezonu i rekordzie życiowym na 20km (1:20:30) rozbudził oczekiwania kibiców. Niestety nieukończony start w Pucharze Europy w maju oraz na MŚ w Moskwie stawiają go w gronie przegranych sezonu. Osobiście wierzyłem iż Dawid znajdzie się w pierwszej ósemce MŚ.

Karolina Tymińska -zwycięstwo na wiosnę w Pucharze Europy w wielobojach rozbudziło apetyty na wspaniały sezon. Liczyliśmy na wynik w granicach rekordu Polski i walka nawet o medal MŚ - skończyło się na IXm w siedmioboju. Szkoda, bo Karolina w konkurencjach indywidualnych podczas MP i mitingach uzyskiwała bardzo wartościowe rezultaty.

Był to niezły rok dla polskiej lekkiej atletyki. Trzy medale Mistrzostw Świata zdobyte w Moskwie, kilka miejsc finałowych. Były rekordy Polski, barwne starty. Polska Biega - dlatego też jestem spokojny o kondycję lekkoatletyki w sezonie 2014. Rok ten będzie wyjątkowy, gdyż po raz pierwszy zostaną rozegrane w Polsce Halowe Mistrzostwa Świata. Trzymajmy kciuki za starty naszych lekkoatletów!

Grzegorz Sudoł

Liderzy sezonu 2013

Copyright © Agora SA