W Pruszkowie otwarto kolejny parkrun. Rekordowy debiut!

O godz. 9 w Pruszkowie ponad 120 biegaczek i biegaczy stanęło na starcie najmłodszej 15. lokalizacji biegów parkrun na dystansie 5 km. Tym samym, 80-tysięczne miasto dołączyło do grona ponad 550 miejsc na świecie, w których organizowany jest parkrun. To najszybciej rozwijająca się inicjatywa biegowa na świecie.

Mimo pochmurnej i mżystej pogody w Parku Potulickich pojawili się nie tylko miłośnicy biegania z Pruszkowa, ale również innych lokalizacji parkrun z Konstancina-Jeziorna, Warszawy, czy też z odległego Trójmiasta.

Najszybciej wśród pań trasę pokonała Eliza Galińska, która na mecie uzyskała 22 minuty i 8 sekund. Młoda biegaczka z Konstancina-Jeziornej jest najmłodszą osobą w Polsce, która wygrała bieg w kategorii kobiet w parkrun w naszym kraju. Druga z siedmiosekundową stratą była Joanna Trzcińska, a trzecie miejsce zajęła Olga Jarco z czasem 23:44.

Wśród panów triumfował Andrzej Miedziejewski z wynikiem 18 minut i 11 sekund. Osiągnął nieznaczną przewagę nad dwoma zawodnikami - Wojciechem Skorą, który osiągnął czas 18:14 oraz Janem Czaplińskim (18:22).

Wśród uczestników nie zabrakło biegaczy, którzy uprawiają tak zwaną "parkrunnową turystykę". Andrzej Komisarski oraz syn Jurek z Łodzi zaliczyli 13. lokalizację w Polsce, natomiast dla Barbary Brzezińskiej z Gdyni, która na swoim koncie ma ukończone 94 biegi parkrun - była to 12 odwiedzona lokalizacja parkrun w kraju.

Inauguracyjny bieg parkrun Pruszków ukończyło 123 biegaczy, co jest rekordową frekwencją wśród wszystkich innych pozostałych otwieranych lokalizacji parkrun w Polsce. Dla większości biegaczy liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i aktywne rozpoczęcie weekendu. Uczestnicy zachwalali frekwencję i przede wszystkim świetną atmosferę.

Moda na parkrun

Popularność parkrun wśród biegaczy nieustannie rośnie, co widać zarówno po sobotnim biegu, jak i frekwencji w pozostałych lokalizacjach inicjatywy w Polsce. Łącznie na starcie biegów stanęło w sobotę ponad 900 uczestników.

Przypomnijmy, że za udział w biegach zawodnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Aby wystartować w biegu na 5 km, wystarczy dokonać jednorazowego zapisu na stronie www.parkrun.pl . Tam też można znaleźć wszelkie informacje na temat cyklu, który rozgrywany jest już niemal na całym świecie i gromadzi co sobotę dziesiątki tysięcy biegaczy.