X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki [ZAPOWIEDŹ]

Jeśli masz skończone 35 lat, to możesz już myśleć o starcie w X Halowych Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki. Odbędą się w nowo wybudowanej hali w Toruniu w dniach 23 - 28 marca 2015 r.

W marcu przyszłego roku będziemy gospodarzami X Halowych Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki. W Toruniu ma wystartować około 3 500 zawodników, z czego około 800 - 1000 biegaczy.

Prawo startu w zawodach mają osoby, które do 22 marca 2015 r. ukończą 35 lat, złożą oświadczenie, że są zdrowe i przygotowane do zawodów oraz podpiszą oświadczenie, że w przypadku ich wylosowania, poddadzą się kontroli antydopingowej.

Nie ma żadnych minimów ani kwalifikacji, nie ma też obowiązku przynależności do PZWLA.

Można będzie rywalizować w następujących konkurencjach:

- biega na 60, 200, 400, 800, 1500 i 3000 metrów
- chód na 3000 metrów i 5km
- bieg na 60 metrów przez płotki
- cross terenowy na 5 km (w parku przylegającym do hali)
- skok w dal, skok wzwyż, trójskok i skok o tyczce
- pchnięcie kulą
- rzuty długie dyskiem, oszczepem, młotem i ciężarkiem

W każdej konkurencji kobiety i mężczyźni startują w kategoriach wiekowych obejmujących 5 roczników np. 35 - 39 lat, 40 - 44 lat, 45 - 49 lat, itd. W związku z tym szans medalowych jest kilkanaście w każdej konkurencji. Najstarsza kategoria to 100+. Pan Stanisław Kowalski (104-letni sprinter) już wysłał swoje zgłoszenie!

Będą gwiazdy

Wśród startujących w Toruniu będą polscy lekkoatleci, którzy zakończyli już swoje kariery sportowe, m.in. Paweł Czapiewski, Sebastian Chmara, Piotr Długosielski, Ludwika Chewińska. Będą także czynni zawodnicy. Na przykład Grzegorz Sudoł, który wystartował już w trzech olimpiadach, aktualnie przygotowuje się do czwartej i nie przeszkadza mu to startować w zawodach weterańskich. W marcu 2014 r. został w Budapeszcie mistrzem świata weteranów i już zgłosił się do startu w Toruniu.

Będą i tacy, którzy zaczęli uprawiać sport w wieku 50 - 60 lat i osiągają spore sukcesy, z medalami Mistrzostw Europy i Świata.

Zgłoszenia

Wszystkie informacje o X Halowych Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki znajdziecie na stronie www.evacitorun2015.com. Tam też podany jest sposób zgłaszania się do startu w wersji online lub papierowej.

Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń upływa 18 stycznia 2015 roku. Opłata startowa za pierwszą konkurencję wynosi 50 Euro, a za każdą następną 18 Euro.

Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objął Minister Sportu i Turystyki, a "Ambasadorami", członkami Komitetu honorowego są Irena Szewińska i Robert Korzeniowski. Patronem medialnym imprezy jest Polska Biega.

Historia

Początki zorganizowanego sportu weterańskiego odnotowano w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Ameryce Północnej (I Mistrzostwa Świata - 1975, Toronto) i Europie (I Mistrzostwa Europy - 1978, Viareggio). Na przemian co dwa lata rozgrywa się halowe mistrzostwa świata i Europy, a co roku - mistrzostwa Polski.

Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki PZWLA działa od 1990 roku, a siedzibą zarządu jest Toruń. PZWLA w 2006 roku organizowała w Poznaniu letnie Mistrzostwa Europy, startowało w nich prawie 3 tys. zawodników, w tym 292 Polaków, którzy zdobyli 119 medali.

Więcej o polskich weteranach Lekkiej Atletyki na stronie: www.pzwla.eu