Startują Ścieżki Biegowe 2010!

Już od 6 kwietnia na 22 Ścieżkach Biegowych w 11 miastach Polski na wszystkich chętnych czekać będzie 35 doświadczonych trenerów.
- Zajęcia są nieodpłatne, nie sprawdzamy listy obecności, a nasi trenerzy przekonają każdego do biegania. Ćwiczenie pod ich okiem, w grupie przyjaciół, to najfajniejsza i zarazem najbardziej efektywna forma treningu dla początkujących i średniozaawansowanych biegaczy - mówi Mariusz Giżyński, jeden z organizatorów programu, a zarazem mistrz Polski w półmaratonie. - Na każdej ścieżce spotykamy się dwa razy w tygodniu, punktualnie w wyznaczonych miejscach, obok wielkiej, niebieskiej tablicy informacyjnej programu. Nasze trasy wyznaczone są w parkach i podmiejskich lasach, tak więc oprócz porcji ruchu można będzie pooddychać świeżym powietrzem. Każde spotkanie jest niepowtarzalne i nie polega na samym bieganiu. To byłoby okropnie nudne - kończy warszawski długodystansowiec.

Wśród wykwalifikowanych trenerów prowadzących zajęcia są byli mistrzowie lekkiej atletyki i animatorzy biegania w Polsce. W Warszawie zajęcia prowadzą między innymi była rekordzistka Polski w biegu na 1500 m Anna Bukis (Ścieżka Pole Mokotowskie) oraz jedna z najlepszych maratonek w historii Renata Paradowska (Las Kabacki). Na spotkania we Wrocławiu zaprasza utytułowana siedmioboistka Urszula Włodarczyk (Lodowisko Spiska), w Poznaniu z kolei można spotkać się ze znakomitym 800-metrowcem Ryszardem Ostrowskim (Olimpia). W Krakowie wybrane zajęcia prowadzone są przez rekordzistkę Polski w półmaratonie Kamilę Gradus (Park AWF), a w Katowicach (Park Chorzowski) treningi prowadzi, w spokojnym oczywiście tempie, mistrz ultramaratonów August Jakubik. Na wspólne bieganie można wybrać się również na ścieżki do Łodzi, Lublina, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy i Płocka.

Stawiają na kobiety

- W tym roku stawiamy na kobiety. Jednym z celów programu jest zachęcenie pań do regularnych treningów, udowodnienie, że bieganie równa się szczupła sylwetka plus zastrzyk energii - żartuje Agata Ostrowska, prowadząca zajęcia w Poznaniu. -Nie masz odwagi wyjść do parku, żeby pobiegać? Dołącz do nas - już nie musisz się bać każdego szelestu w krzakach, przebiegającego psa. Spotykamy się w dwóch turach zajęć: wiosennej (kwiecień-czerwiec) i jesiennej (wrzesień-październik). Nie ma limitu osób, każda grupa liczy od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, w razie potrzeby zajęcia prowadzi dwójka trenerów, tak, by nikt nie biegał sam - kończy poznańska trenerka.

Program Ścieżek Biegowych skierowany jest głównie do amatorów, ale pomaga też przygotować się bardziej ambitnym do pokonania dystansów 10 km, czy nawet maratonu. Wspólne spotkania wzbogacane są o porady na temat prawidłowego żywienia i planów treningowych. Na bieganie zapraszani są specjalni goście, w pięciu miastach uczestnicy zajęć będą mogli wziąć udział w Testach Coopera, a pod koniec sezonów wiosennego i jesiennego zorganizowane zostaną w całym kraju Mistrzostwa Polski Ścieżek Biegowych.

W tym roku ogólnopolski projekt realizowany jest przez Klub Biegacza Tempo, dzięki pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki RP. W każdym z 11 miast ma wsparcie lokalnych władz.

Wszystkie informacje na temat ogólnopolskiego programu, w tym szczegółowy terminarz zajęć, mapki tras oraz sylwetki trenerów, znajdują się na nowej witrynie

Przydatne linki:
* Zarejestruj bieg
* Gdzie pobiec?
* Poradnik organizatora
* Regulamin