Rekordowa Gdynia

Prawie dwa i pół tysiąca osób wzięło udział w XIII Jesienny Bieg Niepodległości. Na starcie biegu głównego na dystansie 10 km stawiło się aż 1300 biegaczy i biegaczek. Tak wysokiej frekwencji jeszcze nigdy przedtem nie było.

Zainteresowanie było tak ogromne, że organizatorzy - Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji - postanowili przesunąć godzinę zapisów z 13. na 13.30 by każdy, kto przyszedł do biura zawodów mógł się zapisać i wystartować w imprezie.

Jako pierwsi wystartowali nordic walkerzy, którzy do pokonania mieli dystans 3,3 km. Tu jako pierwsza linie mety minęła Agnieszka Ellward, która cały dystans pokonała w towarzystwie czołowego światowego ''kijkarza'' Piotra Zapolskiego, triumfatora cyklu ''GPX Gdynia Nordic walking Race 2010''. Chwilę za nimi w szranki wystartowali uczniowie i uczennice szkół podstawowych. Tu ton rywalizacji nadawali Patrycja Adamczyk z SP nr 2 oraz Łukasz Frycz z SP nr 12 w Gdańsku.

Zawodnicy ci mieli do pokonania dystans 1 km, którego trasa wytyczona została plażą oraz alejkami Bulwaru Nadmorskiego. Po uczniach ze szkół podstawowych na linii startu stanęli gimnazjaliści. Jako pierwsi linie mety minęli Tatiana Kukiełko z Gimnazjum nr 1 w Gdyni oraz Michał Kopecki reprezentujący LKS Zantyr Sztum. Rywalizacje szkół zakończyli ponadgimnazjaliści. Tu zdecydowaną faworytką od samego początku była Zuzanna Ratkowska, córka Mistrza Polski w Maratonie z 1984 roku, obecnie jedna z czołowych polskich triathlonistek w swojej kategorii wiekowej. Wśród chłopców, jako pierwszy linię mety minął zawodnik z Kartuz - Adam Kryszewski.

Kiedy uczniowie szkół odbierali zasłużone nagrody, do startu szykowali się uczestnicy biegu głównego, wśród nich aktualny maratoński mistrz Polski, Radosław Dudycz. Wśród kobiet wśród faworytek wymieniano Monikę Wirkus, Weronikę Wójcik oraz Martę Szenk z bydgoskiej Zawiszy.

Od samego początku zdecydowanie ton rywalizacji nadał Radek Dudycz, który po 30 minutach i 29 sekundach zdecydowanie jako pierwszy minął linie mety i po raz kolejny wygrał cykl Grand Prix. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Mazerski, za którym finiszował Kamil Włodarczyk. Spośród pań, z duża przewagą zwyciężyła Marta Szenk przed Moniką Wirkus, która została tym samym zwyciężczynią całego cyklu GPX Gdyni w Biegach Ulicznych 2010. Na trzeciej pozycji dobiegła Weronika Wójcik.

Bieg Niepodległości zakończył cykl biegów ulicznych rozgrywanych w Gdyni, na które składały się lutowy Bieg Urodzinowy, majowy Bieg Europejski oraz czerwcowy Nocny Bieg Świętojański. We wszystkich imprezach w sumie wzięło udział ponad 5 tysięcy zawodników z całego kraju a włączając w to Nordic Walkerów, liczba ta zbliżyłaby się do 6 tysięcy osób.

Oprócz klasyfikacji generalnej w XIII Jesiennym Biegu Niepodległości nie zabrakło miejsca dla kategorii specjalnych, które na stałe wpisały się w gdyńskie imprezy biegowe. Tu w śród klasyfikacji Ratowników, triumfował Michał Wysłouch z Włocławka, wśród niepełnosprawnych na najwyższym stopniu podium stanął Mariusz Gołąbek ze Starogardu Gdańskiego a spośród kategorii Strażaków Państwowej Straży Pożarnej zwyciężył Piotr Manikowski ze Złotowa. Na mecie dla wszystkich zawodników czekał pamiątkowy medal z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz ciepła herbata z cytryną, która doskonale rozgrzewała po trudach biegu.

Dla najlepszych organizatorzy przygotowali cenne nagrody rzeczowe i finansowe w których skład wchodziły talony na sprzęt sportowy firmy CRAFT, Saucony, rejsy promem do Szwecji, kursy tańca, czy kosmetyki oraz wejściówki na siłownię i do klubu fitness Spa.