''Długodystansowiec. Opowieść o Emilu Zatopku''

Człowiek, który wytoczył nowe ścieżki w bieganiu, legenda już za życia, prawdopodobnie największy biegacz w historii - Emil Zatopek. O historii Czecha w książce pt. ''Długodystansowiec. Opowieść o Emilu Zatopku'' opowiada Jean Echenoz.

Opis wydawcy

Jest to opowieść o Emilu, skromnym czeskim chłopcu, którego życiową pasją jest bieganie. Historia Emila jest nierozdzielnie związana z historią jego kraju, którą jak klamry spinają dwie daty: 1938 i 1968 - zajęcie Czech i Moraw przez Niemcy i interwencja zbrojna wojsk Układu Warszawskiego. Emil Zatopek, bo o nim tu mowa, legenda stadionów, najszybszy długodystansowiec lat pięćdziesiątych XX wieku, to skromny, łagodny człowiek o promiennym uśmiechu. Droga do rekordów prowadzi przez katorżniczy trening, przez nieustanne przesuwanie granic własnej wytrzymałości.

wydawca: Noir Sur Blanc
tytuł oryginału: Courrir
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7392-334-8
liczba stron: 112
kategoria: biografie
tłumaczenie: Anna Michalska
format książki: 145 x 235 mm
okładka: miękka
cena: 19zł

Echenoza interesuje wysiłek i sens,  jaki nadaje mu Zatopek, unika przy tym wszelkiej idealizacji swojego bohatera. Trud jest prozaiczny, ból rzeczywisty, medale okupione cierpieniem, którego sportowiec nie jest w stanie ukryć. Na bieżni grymas  udręki wykrzywia mu twarz, biegnie dziwnie, niestylowo, a przecież zostawia rywali daleko w tyle. Po latach sukcesów czas na pierwsze porażki i nieuchronny schyłek kariery, co Zatopek przyjmuje z pokorą, podobnie jak i innego rodzaju próby, na które wystawia go życie.

Dołącz do nas na Facebooku