Bieganie metodą Gallowaya - dziennik treningowy

Jakie są korzyści z prowadzenia dziennika treningowego? Czy biegacz musi go prowadzić? Przedstawiamy kolejny fragment książki "Bieganie metodą Gallowaya". Autor skupia się w nim na zaletach prowadzenia notatek z treningów i ich planowania. "Dziennik jest źródłem motywacji i strażnikiem dyscypliny. Już prosty fakt zapisania liczby przebiegniętych kilometrów jest motywujący".

CZY MUSISZ PROWADZIĆ DZIENNIK?

Niekoniecznie. Niektórzy ludzie potrafią robić duże postępy przy niewielkim albo wręcz żadnym planowaniu, za to z ogromną dozą szczęścia. Nie potrzebujesz planu, żeby biegać ani nawet żeby robić postępy w bieganiu.         

W gruncie rzeczy niektóre z Twoich najwspanialszych doświadczeń biegowych będą właśnie niezaplanowane: spontaniczność codziennych biegów, piękny dzień w lesie, nieoczekiwane spotkanie z dzikim zwierzęciem, zachód słońca itd.

Ale organizacja to coś, co odróżnia biegacza od amatora biegania.

Biegacze robią większe postępy, ponieważ zaczynają planować swoje sukcesy. Planują też, żeby uniknąć kontuzji, podczas gdy amatorzy biegania po prostu ruszają na trasę, kiedy mogą. Wielu biegaczy biega całymi miesiącami, a nawet latami bez prowadzenia dziennika. Wydaje im się to zbyt kłopotliwe, zbyt pedantyczne albo niepotrzebne. Ale koniec końców,  być może po odniesionej kontuzji albo idąc za przykładem znajomych, zakładają taki dziennik, a potem dziwią się, jak mogli kiedykolwiek biegać bez niego.

Dziennik jest źródłem motywacji i strażnikiem dyscypliny. Już prosty fakt zapisania liczby przebiegniętych kilometrów jest motywujący. Po kilku tygodniach przekonasz się, że przeglądając zapisane strony, możesz odnaleźć powody "złych" dni. Możesz mówić, że  zwiększasz liczbę bieganych kilometrów jedynie o 10% na tydzień, ale dziennik zadba o to, byś nie mijał się z prawdą. Tylko kiedy zapiszesz szczegóły, możesz do nich wrócić i zobaczyć, jaką drogą doszedłeś do obecnego stanu. W końcu wypracujesz własną metodę zapisywania doświadczeń, które po zsumowaniu będą dla Ciebie powodem do dumy albo do niepokoju.

Dzienniczek treningowy endomondoDzienniczek treningowy endomondo fot. endomondo.com Przykładowy dzienniczek treningowy

I wreszcie dziennik może pełnić funkcję codziennego i cotygodniowego "organizatora" biegów. Po zaplanowaniu kluczowych zawodów albo wyzwań możesz wziąć się za długie biegi, treningi szybkościowe, a czasami pobawić się bieganiem, wiedząc, że Twoja droga do celu nie musi wykluczać dobrej zabawy.

Zaplanuj swój cel

Potrzebujesz planu, aby optymalizować swoje postępy na drodze do celu. Ponieważ powszechnym celem jest bieganie bez kontuzji, musisz tak zorganizować swoją aktywność, żeby nie przesadzić. Plan to narzędzie, przewodnik dla inspiracji. Początkujący może dzięki niemu odnaleźć łatwiejszą drogę, uniknąć kontuzji oraz uzależniać się od biegania. Weteran może planować różne wyzwania i notować postępy.

Skuteczny plan przygotuje grunt pod serię drobnych sukcesów, wychodząc od Twojego aktualnego programu treningowego. Każdy kolejny krok wspierany będzie pewnością siebie wynikającą z poprzedniego. Każdy plan musi zawierać kombinacje odpowiedniego dla Ciebie obciążenia i odpoczynku. Powinien być także elastyczny. Wszystko może się zmieniać z dnia na dzień. Powinieneś na każdym kroku dokonywać oceny swoich postępów i dostosowywać swój dziennik, tak by odzwierciedlał Twoją aktualną formę, zdolności i inne życiowe czynniki. Dobre plany są często zmieniane po drodze do celu.

Dziennik pomaga przyspieszyć postępy i zapewnia poczucie ciągłości w dłuższym okresie. Ponieważ nie jest to tylko Twój plan na przyszłość, ale i zapis przeszłych postępów, pomaga Ci się pozbierać, kiedy dopadnie Cię zastój. Dziennik może Ci też pokazać prawdopodobną przyczynę (przyczyny) kontuzji, dzięki czemu będziesz mógł unikać powtarzania tych samych błędów następnym razem.

Jest wiele sposobów na notowanie swoich biegów. Niektórzy korzystają z kalendarzy ściennych albo używają tanich zeszytów szkolnych. Dzienniki zaprojektowane z myślą o bieganiu ułatwiają zapisywanie danych dzięki specjalnym rubrykom, które można po prostu wypełnia. Istnieje kilka rodzajów oprogramowania i dzienników internetowych, jak na przykład PC Coach, który pozwala użytkownikowi sortować miesiące albo lata, tak by mógł odnaleźć trendy, przyczyny kontuzji albo powody sukcesów (które, trzeba przyznać, trudniej zdefiniować).

Fragment książki: "Bieganie metodą Gallowaya. Ciesz się dobrym zdrowiem i doskonałą formą! ".

W następnym odcinku przedstawimy fragment poświęcony składnikom dziennika treningowego.

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Agora SA