Codzienne czynności - główne źródło kontuzji?

Dlaczego rozciąganie się i praca nad siłą mięśni jest tak ważna, zwłaszcza gdy zaczynamy biegać? Pomyśl o swojej codzienności - spaniu, siedzeniu przed komputerem, prowadzeniu samochodu. Czy jesteś pewien, że nie obciążasz swojego ciała właśnie wtedy?

Rusz się!

Jak często zmieniasz pozycję w nocy, śpiąc? Raczej rzadko, nawet jeśli się kręcisz. Spędzasz długie godziny z przykurczoną ręką, ugiętą jedną nogą, wyprostowaną drugą. Jeśli lubisz spać na brzuchu - głowę masz odwróconą w jedną stronę, skręcone są również całe plecy. A śpisz przecież  codziennie utrwalając te dziwne ustawienia ciała.

Przez 365 nocy w roku mięśnie po jednej stronie szyi, pleców czy miednicy spędzają wiele godzin w kompletnie odmiennych położeniach. Czy próbowałeś ułożyć się do snu tak jak lubisz, tylko w lustrzanym odbiciu? Spróbuj - prawdopodobnie okaże się, że taka sama pozycja - tylko na drugą stronę nie będzie już tak wygodna. To z powodu nierównomiernie rozciągniętych i rozwiniętych mięśni po obu stronach Twojego ciała.

bew bewworld fot.ines 1171799 wnetrze mieszkanie pokoj sypialnia lozko posciel kobieta dziewczyna mloda blond blondynka bielizna majtki lezec skulic kolano kolana tulic sciskac poduszka sen spac odpoczywac relaks relaksowac poziom interior flat room bedroom bed abed woman girl young blonde underwear panties lie curl up knee knees lap clamp pillow dream sleep rest relax horizontal DOSTEPNE TYLKO CYFROWO Sen

Inny przykład? Jak pracujesz przed komputerem? Siedzisz równo, obie nogi trzymając na podłodze, mając monitor dokładnie przed sobą? A może zdarza Ci się siedzieć z założoną którąś nogą na drugą (czy siedzenie w taki sposób w lustrzanym odbiciu jest tak samo przyjemne czy wybierasz jednak częściej ciągle to samo ustawienie)? Czy Twoja głowa jest cały czas zwrócona w prawą lub lewą stronę, bo tam, na biurku stoi monitor?

Jeszcze inny przykład? Czy zdarza Ci się nosić portfel w tylnej kieszeni spodni? Jak często na nim siedzisz mając jedną stronę miednicy wyżej? Albo na którym ramieniu nosisz torbę? Gdy prowadzisz samochód - Twoje ciało też pracuje nierównomiernie.

02.07.2008 BIALYSTOK , CENTRUM MIASTA , HOT SPOT , LAPTOP , KOMPUTER , LOGOWANIE SIE KLAWIATURA  FOT. AGNIESZKA SADOWSKA / AGENCJA GAZETA Fot.Agnieszka Sadowska / AG

To co robimy na co dzień przez długie godziny sprawia, że nie jesteśmy równomiernie zbudowani. Praktycznie każdy z nas ma jakieś niedoskonałości w ciele, o wielu z nich nigdy byśmy się nie dowiedzieli, gdybyśmy nie zaczęli biegać, albo uprawiać innego sportu. Bo wielokrotnie powtarzane, monotonne kroki biegowe sprawiają, że te niedoskonałości wychodzą na światło dzienne. Coś nas zaczyna boleć - w kolanie, w plecach. I prawda jest niejednokrotnie taka, że to nie bieganie jest sprawcą tej dolegliwości, a właśnie nasze codzienne aktywności.

Jeśli chcemy cieszyć się bieganiem, zależy nam żeby unikać kontuzji. Istnieją działania profilaktyczne - ćwiczenia, które możemy robić, żeby sprawić by nasze ciało było na nie mniej podatne. Jeśli nasze mięśnie będą bardziej elastyczne i silniejsze, i rozbudowane lub rozciągnięte równomiernie - ryzyko że coś zacznie obcierać, uwierać albo wchodzić w konflikt (przy setkach tysięcy powtarzanych w biegu ruchów) - będzie mniejsze.

Komentarze (14)
Codzienne czynności - główne źródło kontuzji?
Zaloguj się
 • tuvalu1

  Oceniono 161 razy 111

  Czy prowadząc samochód siadasz zawsze z tej samej strony? Czy biegasz zwrócony oczami zawsze w kierunku biegu? Czy jesz posiłki zawsze tą samą stroną przewodu pokarmowego? To właśnie główne przyczyny kontuzji.

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 122 razy 96

  Pamiętajcie - kontuzje przy bieganiu nie są efektem biegania...
  są efektem KAŻDEJ innej czynności poza bieganiem.
  Bo bieganie jest idealną, boską czynnością, nie może powodować kontuzji.

 • fakit.pl

  Oceniono 104 razy 68

  Ja pie*dolę, no i czy równo oddychasz lewym i prawym płucem??
  Pan/pani trener personalny zaraz ci wszystko (za odpowiednią opłatą) wyjaśni, jak PRAWIDŁOWY ŻYĆ, bo przecież od setek lat, ludzie śpią na lewym boku, a od tego się jak nic umiera!

 • thev

  Oceniono 80 razy 66

  A najnowsze badania dowodzą, że 100% ludzi, którzy piją wodę umiera

 • melmakianin

  Oceniono 38 razy 34

  dwa portfele w dwóch kieszeniach mogę nosić .. ale jak spać na dwóch bokach ?!?!?

 • poziom1908

  Oceniono 35 razy 29

  No dobra, zajawka artykułu jest, a gdzie reszta?

 • bobektynka

  Oceniono 29 razy 13

  Same ignoranctwo tutaj widzę. Jestem fizjoterapeutą i tak się składa, że to co tutaj pisze jest prawdą i nie ma z czego sobie kpić. A potem przychodzi pacjent i jest zaskoczony, że nigdy nie bolało i nagle zaczęło boleć i skąd to się wzięło. Jak widać nie z kosmosu i to ten artykuł tłumaczy. Prostymi słowami i przykładami ale tłumaczy.

 • Oceniono 19 razy 9

  Ja pierdzielę, życie jest kontuzjogenne. Wreszcie to wiemy! No niesamowite. I co teraz? Po co było się rodzić? Dziękuję Gazecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX