Chcesz schudnąć przez bieganie? Znajdź sobie cel sportowy

Okazuje się, że ludzie, którzy zaczęli uprawiać sport (choćby tylko po to żeby schudnąć) - jeśli połknęli tak zwanego bakcyla, czyli wkręcili się w dyscyplinę, która sprawia im dużo radości - przestali mieć kłopoty z masą ciała. Jeśli wkręcimy się w uprawianie sportu, znajdziemy sobie cele - inne niż odchudzanie, przestaniemy mieć obsesję na punkcie wagi. W dodatku - realizując te cele samoistnie będziemy trzymać ją na zadowalającym poziomie, nie musząc nawet o to dbać. Tylko jak to zrobić?

W artykule "Chcesz schudnąć? Nic z tego, jeśli nie połkniesz bakcyla" opowiedzieliśmy Wam o tym dlaczego żeby rozwiązać trwale swój problem z wagą - trzeba wkręcić się w bardziej sportowy tryb życia. Żaden sport, który nie będzie nam sprawiał radości, nawet ten najbardziej efektywny w spalaniu tłuszczu - nie pomoże nam z walce ze zbędnymi kilogramami. A to dlatego, że będziemy musieli się zmuszać do jego uprawiania i na dłuższą metę - częściej będziemy szukać sobie wymówek i usprawiedliwień dlaczego dziś nie ćwiczyliśmy.

Cele sportowe

Kolejną bardzo istotną rzeczą - gdy już zdecydujemy się na jakiś sport, który sprawia nam radość i rokuje na to, że się w niego zaangażujemy - jest stawianie sobie celów. Takich rzecz jasna, które są z tym sportem związane. Oczywiście, że można się cieszyć bieganiem, jazdą na rowerze czy pływaniem wychodząc samemu kilka razy w tygodniu, spokojnie potruchtać, i nigdy nie stanąć na starcie zawodów. I owszem - są tacy, którym to wystarczy. Ale dla większości z nas bardziej efektywne będzie stawianie sobie konkretnych celów sportowych. Dzięki nim będziemy mieli zdecydowanie większą motywację, jak również nasza satysfakcja z uprawianego sportu będzie większa. Wszak inaczej jest powiedzieć sobie: biegam regularnie, a inaczej - umiem z palcem w nosie przebiec 10 km! Albo: Pokonałem magiczny dystans 42,195 km - kiedyś niewyobrażalny. Później można motywować się jeszcze poprawianiem wyniku. I nie chodzi tutaj o to by stać się mistrzem Polski. Ale by stale zagrzewać się do boju, znajdować kolejne wyzwania.

Dystans i wynik

Jeśli zaczęliśmy biegać z myślą o tym, by zrzucić kilka kilogramów, gdy już nam się to uda, będziemy musieli nadal biegać, by utrzymać tę wagę, z której jesteśmy zadowoleni. Tylko to nie jest wystarczająco dobrym motywatorem. Dużo lepiej działa np. decyzja o tym, by przebiec swoje pierwsze 10 kilometrów. Ustalamy kiedy i gdzie to nastąpi i trenujemy by osiągnąć cel. Ambitne (ale nie nieosiągalne!) cele lepiej działają na naszą psychikę. Mają większą moc. Powinny stawiać przed nami wyzwanie. Większość z nas lubi wyzwania. To, co wiąże się z ciężką pracą, ale jest ujęte w ramy gry o jasnym sposobie "liczenia punktów" czy mierzenia postępów - sprawi nam więcej przyjemności niż kolejna czynność, którą trzeba wykonywać na co dzień, żeby lepiej funkcjonować. Ponadto, przekroczenie linii mety jest dla nas nagrodą, za włożony trud. Przez jakiś czas jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni z siebie.

Marchewka i kij

W końcu wyznaczamy sobie nowy cel. Imprezy sportowe są idealnym narzędziem motywacji, marchewką i kijem samym w sobie. To naprawdę działa i daje nam bardzo dużo. Niektórzy biegacze zarzucają innym, że pogoń za wynikami stała się dla nich ważniejsza od czystej radości z biegania, że jest dla nic źródłem frustracji. Choć jest w tym ziarno prawdy (niektórzy biegacze odbierają to zbyt serio, stawiają przed sobą zbyt wymagające, nierealne cele, i każde niepowodzenie jest dla nich ciosem), ale wszystko zależy od naszej osobowości, od tego jakie mamy ambicje i jak radzimy sobie ze stresem. Faktem jest natomiast, że poprawianie wyniku czy stawianie przez sobą coraz trudniejszych wyzwań i sprostanie im - daje nam więcej radości niż sam bieg. To działa również dlatego, że jeśli nie mamy w planach zawodów - w naprawdę brzydką pogodę, albo gdy jesteśmy bardzo zmęczeni - będziemy mieli pokusę zrezygnowania z wysiłku. A jeśli to powtórzy się przez kilka dni z rzędu - będziemy mieli poczucie porażki. Jeśli natomiast w perspektywie są zawody - raczej nie zrezygnujemy z treningu.

Drugi plan

Dzięki startom w zawodach będziemy utrzymywać motywację do uprawiania ulubionego sportu przez cały rok. Wychodząc na kolejne treningi będziemy dbać o swoją sylwetkę nie skupiając się na tym - fakt trzymania odpowiedniej wagi zejdzie na drugi plan. A my będziemy mogli sobie pozwolić na pyszne smakołyki, których normalnie byśmy sobie odmówili - bez wyrzutów sumienia, bo i tak je spalimy, a pochodząca z nich energia pomoże nam wykonać trudny trening. Tego typu cele są nieocenione w stałym utrzymywaniu odpowiedniej wagi.

Na podstawie książki Matta Fitzgeralda "Waga startowa".

Dołącz do nas na Facebooku.

Komentarze (16)
Chcesz schudnąć przez bieganie? Znajdź sobie cel sportowy
Zaloguj się
 • 3cory

  Oceniono 17 razy 17

  W przypadku zdrowego człowieka, zdrowego to znaczy nie obciążonego schorzeniem które powoduje tycie, sprawdza się bardzo prosta zasada prowadząca do spadku wagi i jej utrzymania.
  Zasada w skrócie brzmi:
  Przestań żreć i zacznij się ruszać.

  W większości przypadków jemy za dużo i nie to co trzeba. Stara nie daje - idę do lodówki, siedzę wieczorem przed TV - kiełbacha na cebulce..itp.
  Wystarczy przestać zajadać i bardzo często waga zaczyna lecieć w dół.
  Dokładamy do tego ruch. Nie musi być żadna wersja sportowa typu biegam czy siłownia czy basen, co oczywiście polecam jak najbardziej. Na początek zostaw samochód jak nie musisz jechać, podejdź te 500m. Siedzisz w aucie i czekasz bo twoje kobiety poszły do "galerii" - obejdź 2 razy parking dookoła, masz na zakupy 200m do sklepu za rogiem...idź na piechotę i przywlecz zakupy okrężną drogą - zrobisz 200m więcej.
  A że nie pooglądasz w tym czasie jakiegoś gó...a w TV to ci tylko wyjdzie na zdrowie.
  Za czasów mojej młodości wiecej się chodziło, matka wysyłała do sklepu, do sąsiada, ganiałem za piłą, na starym boisku, kartoflisku co 2gi dzień stare chłopy grały w piłę.
  Teraz żremy jak świnie, w TV tylko Marsy, Snikersy i Lajony i inny cud miód zachwalają i siedzimy jak te ćwoki w chałupie na du...ie.

  Przestań żreć i zacznij się ruszać!

  Przestań żreć i zacznij się ruszać!

  Przestań żreć i zacznij się ruszać!

 • Gość: bik4done

  Oceniono 16 razy 16

  Wszyscy macie rację :-)))
  Ja zacząłem jeździć rowerem do pracy i schudłem 16 kg, a uwielbiam jeść i żarłem bez opamiętania. Teraz postawiłem sobie za cel maraton i oprócz jeżdżenia, jeszcze biegam - niedużo, ale wystarczy, aby i dzieci i koledzy z pracy otwierali oczy ze zdumienia.

 • Gość: Nikanor

  Oceniono 17 razy 5

  Co to za bzdury?

  Bieganie 4x w tygodniu po godzinie (a to już wcale nie mało) da przeciętnemu grubasowi deficyt energetyczny rzędu 2000 kcal. Czyli jakieś nieco mniej niż 30 deko tłuszczu. W tydzień!

  Nie ma bata, lejdis und gentlemen - żeby chudnąć - trzeba żreć połowę.

 • Gość: sport w wielkim mieście

  0

  racja! ze mną było podobnie!

 • Gość: mnd

  0

  http://u.42.pl/2JOd

 • Gość: sea

  Oceniono 2 razy 0

  ważyłem 104 po kilku miesiacach 88kg i tak zostalo jem tyle samo. biegam okolo 60-70 tydz

 • Gość: pbos

  Oceniono 1 raz -1

  Super artykuł! Może najlepszy w tym serwisie !!

 • eatyourselfskinny

  Oceniono 7 razy -1

  Problem polega na tym, że wiele osób jedząc mniej jest najzwyczajniej w świecie nieszczęśliwych, sfrustrowanych, i to jeden z powodów, dla których nie udaje się im wytrwać długo w diecie. Chodzą głodni, do tego posiłki dietetyczne im nie smakują, waga spada powoli, to rodzi złość i rozczarowanie więc wracają do poprzedniego typu odzywiania. Rozwiązaniem jest znalezienie takich składników posiłków, które dadzą satysfakcję z jedzenia nie niesąąc ze sobą nadmiaru kalorii - świetnie sprawdza się makaron shirataki czy sosy, dressingi i dipy do deserów zero kalorii Walden Farms , chętnie stosowane między innymi przez sportowców i od niedawna dostępne już w Polsce.

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 4 razy -2

  Tytuł jest niepoprawny, jak zresztą wiele tytułów, na gazeta.pl, w tekstach też są błędy, zamiast słowa: prosto, należąło użyć słowa: łatwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX