Biegasz w upały? Pamiętaj o kilku rzeczach!

Z jednej strony należy się cieszyć, że mamy słoneczną pogodę. To idealny czas dla tych, którzy uwielbiają uprawiać sport w plenerze. Bieganie, jazda na rowerze, siatkówka plażowa, jazda na rolkach - moglibyśmy tak wymieniać bez końca. Wreszcie można uciec z siłowni, sali czy innego pomieszczenia i szaleć na zewnątrz. Jednak zbyt wysokie temperatury i ostre słońce mogą być niebezpieczne, dlatego zanim wyjdziesz z domu, pamiętaj o kilku kwestiach.

Dołącz do nas na Facebooku

Lato ma wiele zalet: niektórzy z nas wyjeżdżają na długo wyczekiwany urlop, mamy świeże owoce i warzywa oraz mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o uprawianie sportu. Uważajmy jednak na upały. O czym pamiętać, gdy zaplanowaliśmy przebieżkę na zewnątrz, a temperatura jest wyjątkowo wysoka? Oto kilka porad!

Regularnie nawadniaj organizm

O tym, by w upały pić jeszcze więcej wody niż zwykle, słyszymy na każdym kroku. Raz trzymamy się tej zasady lepiej, raz gorzej. Pamiętaj, by napić się na 15 minut przed treningiem i tuż po, a w trakcie popijać wodę małymi łyczkami. Jeśli jeździsz na rolkach, spakuj wodę do plecaka, na rowerze masz jeszcze więcej możliwości. Wszelkie sporty "stacjonarne" takie, jak siatkówka plażowa czy tenis pozwalają na to, by butelkę postawić w cieniu i sięgać po nią, co kilka lub kilkanaście minut. Najtrudniej mają biegacze, ale można pomyśleć o specjalnym pasie, do którego możesz przypiąć kilka małych butelek albo lekkim camel packu. Możesz też na moment się zatrzymać, by kupić butelkę wody i dalej ruszyć do boju.

Przy dłuższych wyprawach rowerowych, biegach długodystansowych czy wysiłku, który trwa powyżej półtorej godziny, warto pomyśleć o napoju izotonicznym ponieważ poza wodą, powinniśmy uzupełnić elektrolity, które wypłukujemy z organizmu wraz z potem.

Pora się ochłodzić

Oprócz tego, że wodę powinniśmy pić w trakcie wysiłku, warto się nią schłodzić.

- Kiedy jeżdżę ze znajomymi na tor w takie upały, oprócz wielu butelek wody do picia, zabieramy ze sobą kilka baniaków, żeby mieć się czym schłodzić podczas krótkiej przerwy - o swoich treningach motocrossowych opowiada Tomek. - W takie upały, nie wyobrażam sobie jazdy bez przerwy na schłodzenie sobie karku czy głowy - dodaje.

To samo mówią biegacze i inni sportowcy. Warto się schłodzić, a zobaczysz, że łatwiej będzie ci pokonać kolejne kilometry.

Krem z filtrem

Nawet jeśli zakładasz top, który chroni twoje ramiona, a na nogach masz długie leginsy, pamiętaj o tym, by przed wyjściem na trening posmarować się kremem z wysokim filtrem. W ruchu opalamy się szybciej, do tego jesteśmy spoceni. Bardzo łatwo o bolesne poparzenia.

Unikaj południa

Wiadomo, w tygodniu nie mamy większego problemu z tym, by nie trenować w samo południe. Zazwyczaj uprawiamy sport przed lub po pracy - wtedy nie zmagamy się z najwyższymi temperaturami i ostrym słońcem. Jednak w weekendy lubimy sobie pospać i zdarza się, że decydujemy się na trening w samo południe. Warto poczekać kilka godzin. Jeśli na co dzień trenujesz z samego rana i boisz się, że wieczorem będzie ci się trudniej zmotywować, poczekaj chociaż do 16.00 a promienie słoneczne nie będą aż tak zabójcze.

Chroń oczy

Okulary przeciwsłoneczne nie służą jedynie do tego, by dobrze wyglądać, ale przede wszystkich pełnią funkcję ochronną. Oprócz tych, które nosisz na co dzień, warto kupić specjalne, sportowe. Potrzebujesz takich, które nie będą ci przeszkadzać podczas pokonywania kolejnych kilometrów czy odbijania piłki, dlatego wybierz się do sklepu sportowego i wybierz model, w którym dobrze się czujesz. Wygoda ponad wszystko! Ważne też, by zainwestować w produkt dobrej jakości, który rzeczywiście będzie chronić twoje oczy przed szkodliwymi promieniami i poprawi widoczność.

Pomyśl o nakryciu głowy

Te osoby, które uprawiają sport w kasku, mają ułatwione zadanie, jednak wszyscy pozostali powinni pomyśleć o czapce. Wydaje ci się, że to kiepski pomysł i będzie jeszcze bardziej gorąco? Spróbuj. Jeśli postawisz na lekki materiał, jasny kolor i wybierzesz model z siateczką, która pomoże ci "oddychać" na pewno nie będziesz tego żałować. Dodatkowo warto wybrać nieco dłuższy daszek, żeby chronić twarz i oczy.

Gotowi? Teraz nie ma miejsca na wykręcanie się pogodą!

Copyright © Agora SA