Szkoła biegania. Krok biegowy

Każdy ma swój styl. Paula Radcliffe dziwnie kiwa głową, ale jest najlepszą maratonką na świecie. Taki styl może być jednak urazogenny. Błędy w technice biegu są przyczynami wielu kontuzji, np. przesadnie długi krok grozi bólem pleców. W ramach szkoły biegania, krótki wykład na temat kroku biegowego dr. Roberta Śmigielskiego.

dr Robert Śmigielski - wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej, członek zarządu ISAKOS (Międzynarodowe Towarzystwo Artroskopii, Chirurgii Kolana i Ortopedii Sportowej), były przewodniczący komisji medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, współzałożyciel kliniki Carolina Medical Center w Warszawie

Dr Śmigielski: - Mówimy o technice gry w golfa, ale już o technice biegu mało. A przecież tu też obowiązują reguły. Ciało ma możliwości, które trzeba umieć wykorzystać. Dlatego warto popracować nad biegową sylwetką. Oczywiście bez przesady. Nie zmieniaj na siłę wszystkiego - w biegu chodzi przecież o komfort.

Przyjrzyj się sylwetkom poniżej i oceń swój krok. Możesz poprosić kogoś, by nakręcił twój bieg komórką.

 

DOBRY KROK biegowyDOBRY KROK - kolano przy uderzeniu o podłoże jest zgięte, a łydka ustawiona prostopadle do ziemi; - stopa ląduje płasko; - ramiona nie przekraczają pasa. Aut. Wawrzyniec Święcicki

a

Dobrze jest, gdy głowę trzymasz prosto, patrzysz przed siebie, nie pod nogi. Barki rozluźnione. Ręce wspomagają krok - poruszają się w przód i w tył, a nie na boki, najlepiej w okolicach pasa, dłonie zwinięte w pięść (ale nie zaciśnięte, palce lekko się dotykają; biegowi guru mówią: "tak, jakbyś trzymał w palcach piórko").

 

Stopy stawiaj w linii prostej. W biegu uderzasz o ziemię z siłą o wiele większą niż ciężar twojego ciała. Jeśli lądujesz na pięcie, to możesz przeciążyć stopy, kolana lub biodra. Lepszą amortyzację zapewnia środek stopy. Poza tym unika się wtedy efektu hamowania piętą. Gdy patrzymy na szybko przebierających nogami zawodowców, wydaje się, że biegną na palcach, w rzeczywistości lądują na śródstopiu.

 

ZŁY KROKZŁY KROK - kolano przy lądowaniu na ziemi jest wyprostowane (wstrząs zamiast amortyzacji); - pięta przyjmuje całe uderzenie, palce stopy są zadarte do góry (to hamowanie z szarpnięciem całej nogi); - ramiona nie wspomagają kroku, są zbyt nisko. Aut. Wawrzyniec Święcicki

 

Groźne jest wyprostowane kolano - to również brak amortyzacji, który odczuwają nogi i plecy. Wielu ambitnych facetów robi szpagat w locie, bo myśli, że dłuższy krok, to szybszy bieg.

Patent dr. Śmigielskiego

Zrób próbę bez butów - zbliżysz swój krok do ideału. Śmigielski: - Boso nie jesteśmy w stanie uderzać piętą o podłoże, bo odbilibyśmy ją sobie. Bez butów naturalnie skracamy krok o mniej więcej 10 cm.

Poluzuj sznurowadła przed trenowaniem podbiegów. Wbieganie na wzniesienia to trening specjalny, pomaga ćwiczyć tzw. siłę. Jest ważne, jeśli w planach masz zawody. Wbiegając pod górę zginamy stopę. Mocno zawiązane sznurowadło zaczyna wtedy szorować po ścięgnach na grzbiecie stopy. To może spowodować ich zapalenie czy uszkodzenie. Można też przed podbiegiem zawiązać buty o dziurkę niżej.

Zdjęcie Columbia LIQUIFY Obuwie do biegania (C2342A016-C11) Zdjęcie Patagonia ROVER Obuwie do biegania (PA942A000-C00) Zdjęcie Salomon OUTBAN Obuwie do biegania (SA541A049-102)
Columbia LIQUIFY Obuwie do biegania męskie Patagonia ROVER Obuwie męskie Salomon OUTBAN Obuwie do bigania damskie
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info
Komentarze (24)
Szkoła biegania. Krok biegowy
Zaloguj się
 • szaser

  Oceniono 85 razy 57

  Ministerstwo dziwnych kroków monthy pytona!

 • thepanone

  Oceniono 23 razy 15

  zacząłem biegać na palcach po zaroślach obok wydeptanych ścieżek i przestały mnie boleć kolana. Przy tym lepiej zaczęły przy tym pracować łydy i inne mięśnie. Polecam

 • ursua

  Oceniono 18 razy 12

  sport.tvp.pl/11064735/lekcja-biegowa-5-technika-biegu
  tu wyraznie jest mowa o lądowaniu na pięcie i o tym, ze takie bieganie jest wydajniejsze. kto ma rację?

 • tomekg_lodz

  Oceniono 10 razy 8

  Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego
  1) skoro krok z pięty jest szybszy i wydajniejszy sprinterzy biegają z palców?
  2) Dlaczego od czasu wprowadzenia butów z amortyzacją wymuszających bieg z pięty ilość kontuzji u biegaczy wzrosła?

 • led47

  Oceniono 33 razy 1

  Krok biegowy mam ok.
  Popelnilem bląd - kliknąlem na to g...

 • 4ted

  Oceniono 2 razy 0

  zainteresowanych tematem odsyłam do dokładniejszych badań harvard barefoot running lieberman
  www.barefootrunning.fas.harvard.edu/4BiomechanicsofFootStrike.html

 • manyquid

  Oceniono 62 razy 0

  Aż mnie zęby rozbolały od kretynizmu lansowanych tez a zwłaszcza "ilustracji" do nich.
  Po pierwsze - wstań jeden z drugim od biurka albo nałóż biegówki i idź w teren i pokaz mi siebie (czy kogokolwiek) kto stawia nogę tak jak na ilustracji pierwszej - zgiętą pod kątem 120 stopni.
  Zeby było zabawniej - ilustracja poniżej stawia miednicę dokłądnie na ten samej wysokości (3 kratki) co na pierwszej mimo oczywistej różnicy w kącie zgięcia nóg - widac rysunek wszystko przyjmie a malarz namaluje cżłowieczka dowolnie

 • roweremwszedzie

  Oceniono 3 razy -1

  Dla mnie najbardziej winne jest obuwie biegowe. Uczenie się biegać w życiu dorosłym, kiedy aparat ruchu mocno już kuleje i jest zastały mając przywiązane do stóp buty na paro centymetrowej piance wyższej pod piętą, wyprofilowaną, z stabilizacją kostki itp. to pomyłka.
  Albo się biegać umie i można sobie biegać w butach biegowych na zdrowie, albo się nie umie i biegając w biegowych, tradycyjnych buciorach zanim się nauczymy, to będzie kontuzja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX