Wolne bieganie. Metoda slow jogging

Bardzo wolne i skuteczne bieganie. Brzmi dobrze? Truchtać możesz nawet po domu wykonując inne czynności, a korzyści jest wiele. Zobacz na czym polega metoda Slow Jogging, opracowana przez Japończyka, prof. Hiroaki Tanaka.
embed

Slow Jogging przybył z Japonii, gdzie podbił serca nie tylko biegaczy, ale również "zwykłych" ludzi, szczególnie pracowników korporacji. Naturalnym stało się, że po pracy ludzie nie chodzą, tylko biegają metodą Slow. - To bieganie w tempie zwykłego chodu. Zamiast iść, należy biegać. Pozwala to na wydzielenie się endorfin. Ponadto podczas biegu (nawet tak wolnego) organizm spala do trzech razy więcej kalorii niż podczas spaceru - wymienia zalety prof. Tanaka.

Slow Jogging charakteryzuje się bieganiem w sposób naturalny, nie narzuca sposobu oddechu, czy też odległości stawianych kroków, wszystko powinno dziać się samoistnie.  Nie trzeba skupiać się na technice, ale na tym, co się dzieje wewnątrz naszego umysłu.

Chodzi o to, aby przebierać nogami w tempie naprawdę wolnym, umożliwiającym swobodną rozmowę bez uczucia zmęczenia czy przyspieszonego oddechu. Przeciętna prędkość Slow Joggingu początkujących to 4-5 km/h, czyli wolniej niż wielu z nas przemieszcza się piechotą. Przy dokładnie takiej samej szybkości i takim samym dystansie wydatek kaloryczny naszego organizmu w czasie Slow Joggingu jest dwukrotnie wyższy niż przy chodzie. By spalić 200-300 kcal musimy wybrać się na dość spory: 7-10 kilometrowy spacer. Slow jogging natomiast, również w tempie spacerowym, zapewni nam utratę tych samych kalorii już na odcinku 3,5-5 km.

Pomysłodawcą tej aktywności jest Japończyk Hiroaki Tanaka, profesor Uniwersytetu Fukuoka.

- Naturalny i nieobciążający Slow Jogging znacząco wpływa na poprawę wytrzymałości organizmu. Badania potwierdziły też obniżenie śmiertelności, nawet u osób cierpiących na zespół metaboliczny. Analiza wyników badań dziewięciu tysięcy tokijskich biznesmenów wykazała, że wśród tych o wysokiej wytrzymałości fizycznej również śmiertelność na raka była do 2,5 raza niższa - mówi Tanaka.

I dodaje: - Organizm w automatyczny sposób dostosowuje oddech do wykonywanej czynności, więc przy Slow Joggingu nie potrzeba nam żadnej szczególnej techniki. Otwórzmy lekko usta i zdajmy się na naturę. Próbujmy truchtać 30-60 minut dziennie. Tym, którym trudno wygospodarować czas, polecam zacząć od dziesięciu minut, trzy razy dziennie - radzi Tanaka.

Ta metoda aktywności nie zmusza nas do wychodzenia z domu w deszczową pogodę, Slow Jogging można uprawiać nawet w swoich "czterech ścianach", między małymi odległościami truchtać np. przez 10 min trzy razy dziennie.

slow joggingslow jogging facebook

Japończycy pokochali Slow Jogging między innymi dlatego że nie ma specjalnych zasad, techniki i ograniczeń. Może więc ruszysz się sprzed biurka i potruchtasz trochę, nie przerywając swoich czynności?

Książka, którą warto przeczytać jeśli interesuje Cie metoda slow joggingKsiążka, którą warto przeczytać jeśli interesuje Cie metoda slow jogging sante.pl "SLOW JOGGING. Japoński sposób na bieganie, zdrowie i życie" to podręcznik poświęcony tej japońskiej formie aktywności, dedykowana przede wszystkim osobom, które wcześniej nie interesowały się bieganiem, a także biegaczom, stanowiąc dla nich źródło dodatkowej wiedzy. Wydawcą książki jest marka SANTE wraz z wydawnictwem Galaktyka.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.