Bieganie zimą. Wielką formę buduj zimą

Porządnie przepracowana treningowo zima jest na wagę złota lub przynajmniej medalu z wymarzonej ?dyszki? czy wiosennego półmaratonu. Bieganie zimą to klucz do sukcesu w sezonie.

Orlen Warsaw Marathon 2015

Wiedzą o tym doskonale wszyscy, którym na zawodach otwierających nowy sezon, udało się wykręcić życiowe czasy. Radzimy ci, jak biegać zimą , z czego to wynika i co z tego wyniknie.

ZIMOWY PLAN TRENINGOWY DLA POCZĄTKUJĄCYCH BIEGACZY

Zima w treningu biegacza odgrywa bardzo ważną rolę. Później, w okresie startowym, często nie pamiętamy już o tym, co robiliśmy pół roku temu, ale każdy przebiegnięty kilometr, każda pokonana górka i każda kropla potu zaprocentuje. Bo zima to czas, w którym budujemy przede wszystkim wytrzymałość i siłę.

Najpierw baza, potem rzeźba

Celem zimowego treningu biegowego jest przede wszystkim kształtowanie wytrzymałości, a także siły biegowej. Wytrzymałość to tak zwana baza tlenowa. To ona buduje fundament formy. Podnosisz wydolność organizmu poprzez pokonywanie kilometrów w tak zwanej strefie tlenowej (dla każdego indywidualnej), a więc takiej, w której nie dochodzi do produkcji kwasu mlekowego w mięśniach.

Będzie to praca w pierwszym (Z1) i drugim (Z2) zakresie tlenowym. Oznacza to odpowiednio:

- Z1 - spokojny bieg na poziomie 60-75 proc. maksymalnej częstości pracy serca (HRmax );

- Z2 - bieg na poziomie 75-85 proc. HRmax.

Większy nacisk połóż na tą łagodniejszą formę biegu (Z1). Pracujesz wówczas najlepiej nad wydolnością, co w efekcie objawi się obniżeniem wartości tętna przy danym tempie biegu. Proces budowania wytrzymałości wymaga czasu, wytrwałości i cierpliwości. Ale właśnie zima jest czasem na jej kształtowanie, ponieważ brak startów nie obliguje nas do utrzymania dynamiki.

Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014

Aby zupełnie nie zatracić szybkości, warto raz w tygodniu wpleść w swój trening trochę sprintów. Np. w formie 60-100-metrowych odcinków, przebieganych na poziomie 85-90 proc. swoich możliwości szybkościowych. Nie przejmuj się, jeśli poczujesz że owe możliwości są mniejsze niż zwykle. To normalne.

Weź pod uwagę niesprzyjające warunki pogodowe, śliskie nawierzchnie po których biegasz, utrudnione oddychanie zimnym powietrzem i te kilka przybranych kilogramów.

SZUKASZ BUTÓW NA ZIMĘ? POLECAMY X-TALON 212

Możesz też zmiksować długie spokojne biegi z biegami narastającymi. Biegi narastające to takie, w których w określonych przedziałach czasu, starasz się utrzymać konkretną liczbę uderzeń serca na minutę.

Przykładowy trening może wyglądać następująco:

- 10 min. rozgrzewki (trucht na poziomie ok. 60 proc. HRmax (maksymalnej częstości pracy serca) + rozciąganie dynamiczne,

- 20-30 min. biegu na poziomie maksymalnie 75 proc. HRmax,

- 10-20 min. biegu na poziomie maksymalnie 80 proc. HR max,

- 5-10 min. biegu na poziomie maksymalnie 85 proc. HR max,

- 15 min. roztruchtanie. Bieg na ok. 50 proc. HRmax + rozciąganie statyczne.

Bardzo dobrym i efektywnym przygotowaniem bazy tlenowej są również biegi krosowe, po pagórkowatym terenie.

Najważniejsze hasło biegowe na zimę to "objętość" - biegaj długo, ale nie forsuj tempa.

Będzie moc!

Obok kształtowania wytrzymałości, co jest podstawowym celem zimowego treningu biegowego, możesz zrobić też kilka jednostek treningowych poświęconych budowaniu siły.

Siłę biegową, inaczej moc, kształtuje się poprzez różnego rodzaju ćwiczenia sprawnościowe oraz podbiegi, wykonywane na górce o nachyleniu ok. 7-10 stopni.

Komentarze (25)
Bieganie zimą. Wielką formę buduj zimą
Zaloguj się
 • urbanizm

  Oceniono 57 razy 51

  Problemem z bieganiem w Polsce w zimie jest to, że w całym kraju mamy olbrzymi smog.

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 24 razy 22

  Uwaga na przyszłość - do tabelek lepszy od jpega jest stareńki gif albo nowszy png.

 • s0ap

  Oceniono 20 razy 10

  Ale naganiacie na to motivato....

 • bazmasta

  Oceniono 7 razy 5

  Ile kasy trza wydać na te ciuchy. W ogóle to moim zdaniem podatek na ubrania i i sprzęt sportowy powinien być niższy. Wiadomo... Jeśli sami zadbamy o zdrowie to lekarze nie będą musieli nas leczyć a dalej ----> budżet państwa zaoszczędzi na leczeniu chorych.

 • trollbyd

  Oceniono 7 razy 3

  A ja jeżdżę rowerem także w kalendarzowej zimie do pracy, z pracy, po pracy. Polecam. Przez większą część zimy daje się bezproblemowo jeździć. Skoro można wyjść na dwór, to można także wyjść na rower. Rower to nie niedźwiedź, nie musi zapadać w sen zimowy.

 • piotrperkowski

  Oceniono 3 razy 1

  Polacy, żeby biegać, muszą mieć tabelkę. Nadmiar tabelek jest skutkiem nadmiaru biegaczy udających ekspertów i biegających według tabelek innych biegaczy udających ekspertów.

 • 0

  Zgadzam się, nie ma to jak bieganie zimą. Wystarczy zainwestować w dobrą odzież, np. z esportshop.pl i po prostu wyjść biegać. Samopoczucie od razu będzie lepsze :)

 • mateo292

  Oceniono 73 razy -17

  przestancie pisac plany ktore kompletnie nijak maja sie do rzeczywistosci.
  normalny czlowiek pracuje wraca do domu je obiad i jest ciemno zimno mokro.
  i wy zalecacie biegac 3-4 w tygodniu? hallo !!!!!!!!!!!!!!!!!
  sami sobie tak biegajcie.
  ja biegam od kwietnia
  teraz jak zrobie 12-14 km raz na dwa tygodnie to jest sukces.
  te plany to sa chyba dla 1% biegaczy jesli w ogole sa realne na tak ciemne i krotkie dni..
  wiec mozecie je sobie wsadzic w d.u.p.e.
  ja biegam dla przyjemnosci a nie zeby sie zaje....ać !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX