Siła biegowa. Jak trenować podbiegi? [WIDEO]

Jeżeli zależy wam na stworzeniu dobrego planu treningowego, nie możecie się obejść bez tego środka treningowego. Podbiegi to absolutnie kluczowa część treningu każdego szanującego się biegacza średnio oraz długodystansowego. Dlaczego ten element jest tak ważny?

Dzięki podbiegom wzmacniamy naszą wytrzymałość oraz siłę biegową , co w konsekwencji wpływa na nasze przygotowanie pod kątem konkretnego wyzwania. Podbiegów rzecz jasna nie wykonamy bez wzniesienia lub górki. Mimo iż może się to wydawać oczywiste, wcale nie jest łatwo znaleźć odpowiedni kawałek pagórka, pod który moglibyśmy wbiec. Najlepiej byłoby, aby początkowo nachylenie było nie większe niż 15 stopni. Wiadomo jednak, że nikt nie będzie na trening zabierał dodatkowo kątomierza.

Zacznijmy racjonalnie - niech pagórek będzie dla nas wyzwaniem, ale raczej z tych wykonalnych. Sugerujmy się własnymi możliwościami i przede wszystkim słuchajmy swojego organizmu.

W trakcie wykonywania podbiegów, zwróć uwagę na prawidłową technikę:

1. Skróć krok, zwiększ kadencję i pilnuj pozycji ciała,

2. Uważaj przy zbieganiu, podczas którego można doznać kontuzji. Ten element wykonuj w truchcie lub marszu i trzymaj mięśniowo swoje ciało,

3. Zacznij od łagodnych podbiegów

Do podbiegów nie trzeba gór. Możesz ćwiczyć w parku nawet na niewielkich wzniesieniach. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Przykładowy trening: np.: 4-6 razy 100 m podbiegów z odpoczynkiem podczas zbiegu.

Biegacze zaczynający swoją przygodę z tym środkiem treningowym, powinni zacząć od nieco krótszych odcinków i mniejszej liczby powtórzeń, stopniowo zwiększając obciążenie.

Po więcej porad, dotyczących tego oraz innych środków treningowych zapraszamy was na stronę www.motivato.pl . Znajdziesz tam profesjonalną opiekę trenerów, którzy zajmą się ułożeniem indywidualnego planu treningowego przystosowanego dla Ciebie.

Copyright © Agora SA