Na czym polega trening interwałowy? [WIDEO]

Jeżeli zależy Ci na efektywnym treningu, który pobudzi Twoje mięśnie do intensywnej pracy i pomoże nabrać szybkości, to postaw na interwały.

d

Co nam daje ten rodzaj treningu? Przede wszystkim dzięki interwałom zwiększysz swoją maksymalną wydolność tlenową. Oznacza, to, że poprawisz swoje osiągi oraz będziesz mógł biegać dłużej, szybciej i mniej się będziesz przy tym męczył. Brzmi rewelacyjnie? Sprawdź, co należy robić, aby poprawnie wykonywać to ćwiczenie.

INTENSYWNOŚĆ TRENINGU: INTERWAŁY I RYTMY

Interwały to szybkie pokonywanie wyznaczonych odcinków, przemieszane z niepełnym odpoczynkiem w postaci truchtu lub marszu. Wszystko wydawałoby się proste, gdyby nie fakt, że przerwy muszą być krótsze niż same szybkie odcinki. Np. jeśli biegniemy 400 metrów szybko i zajmuje nam to 2 minuty, to powinniśmy zrobić przerwę trwającą około 1 minuty. Jak można się domyślić, podczas wykonywania interwałów "odpoczynek" to kwestia umowna, zresztą wyobraźcie sobie odpoczynek po biegu w granicach swoich maksymalnych możliwości. W zależności od długości bieganych odcinków, robimy odpowiednią liczbę serii, np. 8 x 400 m z przerwą 1 min w truchcie.

18.05.2009 WARSZAWA , PARK TRAUGUTTA , OTWARCIE BIEZNI TRENINGOWEJ . NZ. UCZNIOWE GIMNAZJUM 35 ( KLASA 1 D LEKKOATLETYCZNA ) PODCZAS TRENINGU  FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA Fot. Wojciech Surdziel / AG

Konkretne założenia do treningu interwałowego warto zaplanować, uwzględniając zwłaszcza cele jakie sobie stawiamy, poziom wytrenowania i moment cyklu treningowego, w którym się znajdujemy. Jeżeli potrzebujecie pomocy w dobraniu odpowiedniej rozpiski dla siebie, w ramach planu treningowego Motivato możecie sprawdzić treningi z rozpisanym już konkretnym tempem i dystansem.

Na koniec jeszcze kilka przydatnych wskazówek:  Interwały powinny być wykonywane maksymalnie na 80 proc. twojego tętna maksymalnego.

- Pojedynczy odcinek nie powinien trwać dłużej niż 5 minut

- Przed treningiem interwałowym niezwykle ważna jest porządna rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganiu po biegu. Twój organizm z pewnością Ci to wynagrodzi

Po więcej porad, dotyczących tego oraz innych środków treningowych zapraszamy was na stronę www.motivato.pl , gdzie profesjonalni trenerzy zajmą się ułożeniem indywidualnego planu treningowego dla Ciebie.

Komentarze (8)
Na czym polega trening interwałowy? [WIDEO]
Zaloguj się
 • Scovron Scovronsky

  Oceniono 13 razy 11

  Beznadziejny film. Więcej dowiedziałem o osiągnięciach eksperta niż o samej idei interwałów. Interwały na 80 % to chyba jakiś żart. Dla mnie to jest I zakres.

 • jarek191

  0

  Chyba coś nie tak...
  400m w 2 minuty to tempo 5:00 min/km.
  To chyba nie jest tempo interwałowe... :-)

  Nie napisaliście o zwiększaniu dystansu...
  Dla początkującego bieg w interwałach wynoszących 400m to chyba za dużo.
  Powinien zacząć od 100m.
  Taki artykuł z cyklu: słyszałem jak kolega opowiadał drugiemu i zapisałem co zapamiętałem...

 • babafrica14

  0

  8 x 400 m, 1 minuta odpoczynku, najlepiej dla początkujących :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX