O jak okres i odciski

Dzisiaj dużo o... organizmach biegaczy

Okres - dobry na życiówki. Czy miesiączka przeszkadza w bieganiu? Trenerzy pracujący z kobietami nie dają im wtedy żadnej taryfy ulgowej (pytałem siatkarki, kolarki, biegaczki). Często zadają im więcej ćwiczeń gibkościowych, bo wtedy gibkość się zwiększa i można ją podtrzymać ćwiczeniami. Zaś trener Sławomir Rosłon na kursie lekkoatletycznym mówił, że jego podopieczne nieraz biły w trakcie okresu rekordy życiowe. Najgorszy jest okres napięcia przed miesiączką. Kobiety mają wtedy podwyższony poziom progesteronu. Wiąże on wodę w organizmie, podwyższa częstotliwość oddechu, co utrudnia oddychanie i wpływa na emocje kobiety.

Odchudzanie - biegiem najlepsze. Było już o BMI, chudnięciu i nadwadze, więc teraz krótko: ani rower, ani basen, ani nic innego nie pomoże odchudzaniu, tak jak biegi. Warunek: biegi muszą być długie (zdecydowanie powyżej pół godziny) i wolne (wcale nie musisz się strasznie pocić, powinieneś móc swobodnie rozmawiać). Zaczynaj od marszobiegów - zwłaszcza przy nadwadze - bo stawy, ścięgna i mięśnie nie wytrzymają obciążenia.

Odciski - normalna dolegliwość biegaczy. W aptece kupujemy preparat, przez tydzień smarujemy nimi odciski i odcinamy. Nie boli. W plastry na odciski bym nie wierzył.

Oddychanie - co to jest, każdy wie. Ale jak oddychać w czasie biegu? Guru biegania Jerzy Skarżyński zaleca oddychać ustami (a nie nosem) nawet w mroźne dni. Bo przepustowość nosa jest mniejsza, a gardło do zimna można przyzwyczaić.

Oddech powinien być głęboki i - nie licząc tempówek albo finiszu na zawodach - długi, spokojny. Czy wiązać go z częstotliwością kroków? Początkujący mogą uczyć się spokojnego rytmu, dążąc do oddychania na cztery - na dwa podwójne (lewa-prawa) kroki wdech, na dwa kolejne wydech. Ale lepiej oddychać, jak komu serce każe. U mnie parę lat temu rytm oddychania oderwał się zupełnie od rytmu kroków.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.