P jak pulsometr

Dla amatorów i profesjonalistów: pięć haseł na ?P"

Picie - podstawa. Pisałem o poceniu: po utracie 3 proc. wagi (a tyle można wypocić przez godzinę intensywnego biegu) zaczyna się odwodnienie i gwałtowny spadek możliwości. Woda jest też bardzo potrzebna przy budowaniu zapasów energetycznych - cząsteczka glukozy (z jedzenia) zostaje zamieniona w cząsteczkę glikogenu (w mięśniach) przy udziale trzech cząsteczek wody.Co pić? Na co dzień soki (uzupełnianie minerałów), wodę, a przed zawodami lub ciężkimi treningami (oraz w trakcie) - napoje izotoniczne. Czego nie pić przed startem? Soków, słodkich napojów, kawy i innych kofeinowych dopalaczy, napojów alkoholowych, także piwa. Więcej na ten temat w hasłach "izotoniki" i "napoje alkoholowe".

Podbiegi - dobry trening charakteru. Krótki i ostry podbieg ćwiczy siłę, a długi i łagodny trenuje wytrzymałość.Guru Jerzy Skarżyński zaleca podbieg 150-metrowy o nachyleniu 2-3 proc. (czyli na tym odcinku przewyższenie powinno wynieść 3-5 m). Powtórz go kilka (4-12) razy z dużą prędkością, krótkim krokiem i bez pochylania się. Zbiegaj powoli - by odpocząć i nie przeciążyć kolan. Jak to działa? Mój znajomy Daniel, który zaczął biegać pięć lat temu całkiem od zera upodobał sobie serie 550-metrowych bardzo stromych podbiegów na warszawskiej Agrykoli, to jego najważniejszy trening tygodnia. No i potem złamał w Maratonie Toruńskim trzy godziny. Zuch!

Portale - nie tylko www.polskabiega.pl. Najważniejsze portale biegowe (na które zaglądam): www.biegajznami.pl(rewelacyjne forum), www.maratonypolskie.pl(zapowiedzi biegów, kalendarz, wyniki), www.bieganie.pl(o bieganiu profesjonalnym), www.maratonczyk.pl(niusy biegowe, wyniki, zdjęcia), www.biegowyserwis.pl(statystyki, wyniki).

Pulsometr - konieczny dla ambitnego amatora. Pozwala kontrolować zakresy tętna (będzie na Z i na T) i pilnować, co się trenuje - szybkość, wytrzymałość czy w ogóle nic. Nie wierzcie w pulsometry nadgarstkowe. Musi być pasek na klatce piersiowej (trzeba przed treningiem zwilżyć elektrody) i odbiornik w zegarku.

Przetrenowanie - czyli konieczna przerwa. Może cię dopaść, jeśli organizm jest przeciążony treningiem, nie ma czasu na regenerację, odżywianie nie jest dobre. Możliwe objawy to podwyższone tętno, przyspieszony rytm oddychania, zmęczenie mięśni, bezsenność, brak apetytu. Odstaw bieganie na parę dni, ewentualnie potruchtaj, pograj w piłkę, badmintona, przejedź się na rolkach albo rowerze. Nie dociskaj do końca. Półtora roku temu mój znajomy Michał przetrenował się przed Maratonem Nowojorskim (z mojej winy). I na zawodach pobiegł średnio, łapały go skurcze - to właśnie sportowy efekt przetrenowania.

Copyright © Agora SA