S jak szybkość

Dziś biegowe hasła na literę "S"

Siła biegowa - czyli skipy i wieloskoki. Biegacz nie ćwiczy siły na siłowni - tam kształtuje się tzw. siłę statyczną (bez zmiany długości mięśnia). Siłę dynamiczną ćwiczymy wykonując tzw. skipy - szybkie rytmiczne ruchy niemalże w miejscu. Skipy A, B i C to trzy fazy biegowego kroku. Skip A to inaczej "kolanka pod brodę" (do 90 stopni kolanie). Skip B jest trudny, to bieg z wykopami w przód jak na rowerze wodnym. Skip C to "pięty do pupy" (ale z wysunięciem kolana do przodu). Przykładowa seria to 60 skipów A (podwójnych kroków), 30 skipów B i 60 skipów C. Siłę kształtują też wieloskoki. Do każdej serii dołącz 30 długich susów (noga wykroczna do kąta prostego, a zakroczna niemal do pełnego wyprostu). A jeśli chciałbyś zobaczyć, jak to wygląda - zajrzyj do działu "wideo" na www.polskabiega.pl.

Superkompensacja - dowód na to, że człowiek jest jak sprężyna. W trakcie bardzo mocnego treningu narasta zmęczenie, a wydolność maleje. Po treningu nadal spada, bo człowiek jest zmęczony. Ale po kilku-kilkunastu godzinach zaczyna się regeneracja, wydolność rośnie. A po kilku dniach osiąga wartość maksymalną. Wtedy pora na następny bardzo mocny trening (w międzyczasie powinieneś robić łagodne długie wybiegania i lżejsze treningi). Mechanizm ten przydaje się też przed zawodami. 3-7 dni przed zawodami (czym jesteś starszy tym przerwa powinna być dłuższa) zrób ostatni mocny trening. Po nim dzień regeneracji, trochę lżejszego biegania. I na starcie eksplodujesz jak ściśnięta wcześniej sprężyna.

Szybkość - szybko ucieka. Na serio można ją wytrenować w dzieciństwie, u dziewczynek do 12. roku życia, u chłopców do 15. Czym starszym jesteś biegaczem, tym szanse na podniesienie szybkości maksymalnej mniejsze. Masz np. 50 lat i zaczynasz biegać z synem? W maratonie masz szanse, ale na 5 km go nie dościgniesz. Szybkość ćwiczy się na bardzo krótkich odcinkach - do 80 m. Dłuższe interwały podnoszą wytrzymałość szybkościową (dłużej możesz biec ze swoją szybkością maksymalną), ale nie zwiększają możliwości szybkościowych.

Copyright © Agora SA