10 powodów, dla których warto biegać

Wybierz jeden, żeby się zmotywować. Resztę zysków dostaniesz gratis. Silna motywacja jest na początku ważna, żeby omijać przeszkody: lenistwo, brak czasu, złą pogodę

Biegnij z nami! 7-9 maja


Bieganie...


1. Uszczęśliwia
Po biegu masz poczucie, że zrobiłaś dla siebie coś pozytywnego. Szybko robisz postępy, więc rozpiera cię duma. Wyższą samoocenę przenosisz niepostrzeżenie na inne dziedziny życia. Jakoś wszystko idzie łatwiej. Matkom, żonom i kochankom bieganie pomaga w emancypacji. Nagle mają godzinę tylko dla siebie. Przerywają niekończący się łańcuch czynności opiekuńczo-usługowych. I jeszcze premia dla wytrwałych! Przy długim lub mocnym biegu ciało produkuje endorfiny, tzw. hormony szczęścia. Dają poczucie ekstazy, zadowolenia, uodparniają na ból. Wydzielają się też, gdy jemy czekoladę i uprawiamy seks.


2. Wyszczupla
Spalasz kalorie, budujesz mięśnie, które potrzebują więcej energii niż tłuszcz, i przyspieszasz metabolizm. Żeby to osiągnąć wcale nie musisz biegać szybko. Ważne, że regularnie.


3. Wzmacnia serce i płuca
Regularne bieganie sprawia, że naczynia krwionośne są bardziej elastyczne, spada ryzyko ich zatkania (miażdżyca), zwiększa się objętość serca, spada ciśnienie i zły cholesterol. Obniża się też tętno spoczynkowe. To liczba uderzeń serca na minutę w czasie - jak wskazuje nazwa - spoczynku. U przeciętnego człowieka serce uderza 70 razy na minutę, czyli 100 tys. razy na dobę. Serce biegacza uderza 60 razy na minutę. Wiesz, jaka to oszczędność! Może twojej pompie dać dodatkowe kilka lat pracy, czyli kilka lat twojego życia!


4. Wzmacnia mięśnie
Bieganie wysmukla, rzeźbi ciało. Biegają nie tylko nogi i pośladki, ale też brzuch, plecy i ramiona. Po miesiącu spodnie zrobią się luźniejsze.


5. Rozjaśnia umysł
Mózg trenuje z nami. Lepiej ukrwiony, lepiej odżywiony, pracuje lepiej. Biegającym poprawia się zdolność podejmowania decyzji, koncentracja, pamięć.


6. Wzmacnia odporność
Biegacze rzadko łapią przeziębienia i infekcje. Regularna aktywność wzmacnia system immunologiczny. Gdy się wciągniesz, niestraszna będzie ci żadna pogoda. Będziesz się hartować.


7. Poprawia sen
Bieganie odstresowuje. A miło zmęczone ciało marzy o regeneracji. Po prostu nie da się regularnie biegać i się nie wysypiać.


8. Zwiększa libido
Podczas biegu krew lepiej odżywia nie tylko mózg, ale i inne części ciała. Dodaj do tego wypracowane biegiem lepsze zdrowie, świetną kondycję i takie samopoczucie. I coraz większe zadowolenie ze swojego ciała.


9. Odmładza
Szczupła, prosta sylwetka, sprężysty krok, błyszczące oczy, uśmiech i mnóstwo energii. Dojrzałe biegaczki to osoby, którym wszyscy dają mniej lat, niż mają w rzeczywistości. Na bieganie nigdy nie jest za późno. Nie wykręcaj się więc emeryturą.


10. Daje przyjaciół
Gdy pierwszy raz ktoś pomacha do ciebie ręką, pomyślisz, że cię z kimś pomylił. Drugi, trzeci biegacz i uznasz, że to nie może być przypadek. Nie jest. Biegasz, czyli jesteś w naszej bandzie. Nieważne, że dopiero zaczynasz. To poczucie wspólnoty obejmuje całą planetę. Spróbuj na wakacjach za granicą zapytać biegnącego tubylca, gdzie warto potrenować. Zamiast podpowiedzi możesz usłyszeć: dołącz do mnie.

Biegnij z nami! 7-9 maja