Oblicz Kilometry: Sprawdź, ile przebiegłeś KM

Nie każdy musi biegać z GPS-em albo krokomierzem wbudowanym w jakiś zmyślny zegarek albo telefon. Trasę, którą pokonaliśmy na treningu możemy zmierzyć ręcznie za pomocą specjalnych serwisów internetowych, niezależnie od tego gdzie się ona znajduje.

Pobiegłeś dziś inaczej niż zwykle i nie wiesz ile "nakręciłeś" dodatkowych kilometrów? Biegałeś w górach Słonnych w Sanoku, gdy twoja rodzina zwiedzała skansen? A może dopiero zaczynasz i przechodzisz właśnie od fazy mierzenia czasu spędzonego na treningu do liczenia kilometrów? Każdą ze swoich tras możesz szybko i sprawnie pomierzyć.

Od czasu gdy w internecie pojawiły się zdjęcia satelitarne całej Ziemi i rozmaite oparte na nich interaktywne mapy, udostępniono wiele stron, na których można mierzyć odległość, a na tych bardziej zaawansowanych także przewyższenia. Bardziej pewnie kojarzymy ten mechanizm z planowaniem podróży samochodem, gdzie wpisując miejsce wyjazdu i nasz cel  otrzymujemy gotową propozycję przejazdu, z uwzględnieniem czasu, robót drogowych i innych niedogodności.

Jest kilka stron, dzięki którym możemy poznać przebiegnięty dystans, między innymi mapmyrun.com , runmyroute.com i runninmap.com . Wystarczy wpisać miasto, miasteczko lub wieś, którą jesteśmy zainteresowani  i po chwili pojawia nam się mapa jej okolicy lub części. Możemy przy niej pozostać, albo przełączyć się na widok satelitarny, co jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy biegaliśmy małymi ścieżkami, które nie są zaznaczone na mapie. Różnice między wspomnianymi serwisami są dosyć subtelne. O tym jak ich używać opowiemy na postawie runningmap.com.

Obraz trasy biegowej w Krakowie.

W prawym górnym rogu znajdziemy suwak, który pozwoli nam dostosować skalę (od niej zależy jak dokładnie zaznaczymy swoją trasę). W ustawieniach mapy zaznaczamy czy chcemy mieć dystanse podane w milach czy w kilometrach, jaki chcemy mieć widok i kolor linii, która będzie znaczyć ścieżkę. Możemy ponadto zaznaczyć, by program liczył odległość wzdłuż dróg czy nie. To przydatna rzecz jeśli trasa jest ściśle związana z ulicami czy innymi drogami, wówczas możemy klikać niedokładnie, po prostu w pobliżu, a program sam będzie nimi podążał. Kolejną przydatną opcją jest powrót tą samą drogą - wystarczy kliknąć ten przycisk, a program doliczy nam jeszcze raz taki sam dystans, jaki przeklikaliśmy do wyznaczonego miejsca.

Teraz będziemy klikać myszą śledząc swój przebieg, jeśli przytrzymamy lewy przycisk myszy będziemy mogli przesuwać całą mapę. Po lewej stronie w menu "current route" możemy cofnąć każdy ruch (jeśli się pomyliliśmy) albo usunąć wszystkie znaczniki. Możemy oznaczyć ciekawe, wyjątkowe miejsca, albo te, które mają dla nas jakieś treningowe znaczenie (np. w tym miejscu zaczyna się paskudny podbieg, albo tutaj robię ćwiczenia, etc.). Istnieje też opcja, żeby dodać zdjęcia widoków, które mijamy po drodze. Opcja "show elevation" pozwala nam zobaczyć przewyższenie na naszej trasie (chociaż niestety nie zawsze działa, nawet w miejscach, które cechują się ewidentnym przewyższeniem).

Menu - aktualna trasa i ustawienia mapy.

Po wprowadzeniu trasę można zapisać - tylko dla siebie, albo do użytku publicznego, dzięki czemu inni biegacze będą mogli pójść w nasze ślady. Można ją też wydrukować (to daje nam opcję zaplanowania trasy biegowej w domu przed wyjściem i zabrania ze sobą jej wydruku, zwłaszcza, jeśli jest skomplikowana).

Runningmap.com to bardzo proste narzędzie, które wymaga od nas tylko trochę cierpliwości do "przeklikania" tego, co wcześniej przedreptaliśmy nogami.

Mapmyroute.com używa się niemal w ten sam sposób. Suwak do ustawienia skali znajduje się po lewej stronie w górnym roku, a menu umieszczono na górnym pasku i na dole pod mapą. Tutaj także mamy opcję "w tę i z powrotem", ale nie doszukałam się możliwości śledzenia konkretnych dróg. Tutaj również możemy mierzyć dystans w milach, jak i kilometrach. Możliwe jest zapisywanie tras i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami, istnieje też opcja wyszukiwania tras biegowych, ale niestety nie znajdziemy nic pod hasłem Warszawa ani Warsaw oraz Poland...

Na bardzo podobnej zasadzie działa program Google Earth (w internecie znajduje się darmowa wersja do pobrania ) - poza mapami i zdjęciami satelitarnymi znajdziemy w nim także obraz ukształtowania terenu z poziomicami i cieniowaniem. Ale o nim opowiemy następnym razem.

Magdalena Ostrowska-Dołęgowska

Znasz inne, lepsze programy albo masz uwagi do naszej recenzji? Wypowiedz się na forum albo dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Agora SA