Chłodna kalkulacja - na jaki wynik stać cię na zawodach?

Trenujesz, trenujesz, trenujesz... Chciałbyś sobie postartować, żeby sprawdzić formę, jaką udało Ci się zrobić. Masz za sobą wyścig na dychę albo na 5 km, być może pierwszy w życiu, biegałeś do tej pory dla przyjemności, żeby zmierzyć się z jakimś dystansem, ale teraz zaczyna interesować Cię wynik. Chciałbyś oszacować na co powinieneś się nastawiać wybierając inny dystans - krótszy bądź dłuższy. Pomogą Ci w tym kalkulatory.

Dzięki nim nie tylko jesteś w stanie określić swoje możliwości na wyścigu, poznasz również swoje tempa treningowe - spokojne, tempowe, interwałowe, maratońskie czy rytmowe. Kalkulatory sprawdzą się też doskonale do określania nowych temp treningowych, gdy robisz postępy. Wystarczy do nich wpisać swój aktualny wynik w wyścigu na jakimś dystansie: 5, 10 kilometrów czy innym.

Kalkulatory oparte są na matematycznych formułach, które przeliczają wyniki na inne dystanse, a szacowane wartości będą najprawdziwsze na dystansach o podobnej specyfice. Można ufać wartościom na maraton, na podstawie wyniku z półmaratonu czy z 10 km, jeśli szacujemy maraton z 5 km - dokładność nie będzie porażająca, ale nadal w porządku. Ale określanie wyniku maratonu z biegu na 1 km... może pozostawiać spory margines błędu, i odwrotnie - wynik na 1 km wyliczony z maratonu, może być mało wiarygodny.

Warto jednak pamiętać, że to, co pokazują kalkulatory to Twoje szacowane możliwości na różnych dystansach, ale nie osiągniesz ich nie trenując pod konkretny dystans. Nie ma co liczyć, że jeśli w tej chwili robisz 50 minut na dychę, to jeśli pojutrze pójdziesz biec maraton bez zrobienia specjalistycznego treningu (np. długich wybiegań) dasz radę pobiec w 3:54:39 (tempo według McMillana). Sporo też zależy od tego czy jesteś typem zawodnika szybkościowego czy wytrzymałościowego. Może się bowiem okazać, że biegasz maraton w takim czasie, a na dychę nie jesteś w stanie zejść do 50 minut.

Dla różnych osób inne kalkulatory będą sprawdzać się najlepiej. Przedstawiamy przykładowe wartości według Danielsa i McMillana:

Szacujemy na podstawie 10 km (McMillan: MM, Daniels: D)

Kalkulatory określą również tempa treningowe. To bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza jeśli chcemy zbudować plan treningowy dostosowany do naszych osobistych możliwości. Przykładowe tempa na podstawie wyniku w wyścigu na 10 km wg McMillana:

Przykładowy kalkulator (wg Grega McMillana).

Magdalena Ostrowska-Dołęgowska

Dołącz do nas na Facebooku.

Szacujemy na podstawie 10 km:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.