Powrót do biegania po skręceniu stawu skokowego

Mateusz Frączek podczas lekcji wychowania fizycznego doznał skręcenia stawu skokowego I stopnia. "Problem polega na tym że po już 3 tygodniach od skręcenia pod lekką opuchlizną która pozostała po urazie zrobiło się sine która idzie aż do palców, niektórzy mówią ze to dobrze ponieważ to że robi się sine to zapobiega utworzeniu się krwiaka. Czy to prawda?"

Mateusz Frączek podczas lekcji wychowania fizycznego doznał skręcenia stawu skokowego I stopnia. - Byłem w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym gdzie lekarz skierował mnie na RTG stopy i zdiagnozował skręcenie. Powiedział że jest to nie groźne więc nie będzie wkładał do gipsu ani do szyny zalecił tylko elewacje nogi w celu ukrwienia oraz smarowanie maściami typu ALTACET, FASTUM itp. Problem polega na tym że po już 3 tygodniach od skręcenia pod lekką opuchlizną która pozostała po urazie zrobiło się sine która idzie aż do palców, niektórzy mówią ze to dobrze ponieważ to że robi się sine to zapobiega utworzeniu się krwiaka. Czy to prawda? Noga już nie boli, tylko gdy chce wykręcić stopę do wewnątrz czuję przekłuwający ból, lecz mogę już normalnie chodzić, ale boję się jeszcze wrócić do biegania, jakie ćwiczenia mogę wykonywać aby uleczyć stopę i kiedy mogę wrócić znów do biegania?

Fizjoterapeutka Ewa Witek-Piotrowska: Siniak to właśnie jest krwiak. Prawdopodobnie ten krwiak, był gdzieś w strukturach wewnętrznych a potem przesunął się na zewnatrz, tak, że był widoczny pod skóra właśnie jako siniak. Tak się zdarza po urazach. Podczas badania lekarz może klinicznie zbadać rodzaj niestabilności, ale najczęściej potwierdza to badaniem USG, które nie tylko mówi o stopniu uszkodzenia, ale także o więzadłach, które zostały uszkodzone. Ból przy skręcaniu nogi do wewnątrz może być spowodowany tym, że struktury więzadłowe po bocznej stronie stawu skokowego, które uległy uszkodzeniu, goiły się, skleiły ze soba tkanki miękkie. Może być także tak, że w struktury z boku stawu wklinowują się w inne tkanki miękkie z powodu niestabilności.

Chcąc wrócić do biegania powinien Pan pomyśleć o propriocepcji - ćwiczeniach równoważnych. Są to ćwiczenia z wykorzystaniem piłek, przyrządów równoważnych np. poduszek rehabilitacyjnych. Te ćwiczenia powinny być dla Pana chlebem powszednim. Powinien Pan także przywrócić równowagę mięśni zawiadujących stawem skokowym, tzn. poćwiczyć m. strzałkowe, piszczelowe, mięśnie łydki. To wszystko będzie dla Pana zarówno profilaktyką, jaki i leczeniem właściwym. *Ewa Witek-Piotrowska - fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, magister biologii. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. A oprócz tego tańczy i uprawia sporty. Jest instruktorką tańca, świadomości ciała i tańca dla osób niepełnosprawnych, biega, jeździ na nartach i na rowerze. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh" www.klinikarehabilitacji.pl

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Agora SA