Fizjoterapeuta radzi. Sztywność stóp

Rano po przebudzeniu czuję, że mam usztywnione stopy tzn. nie mogę zrobić normalnego kroku. Tak jakby były zagipsowane. Przy tym nie ma żadnej opuchlizny. Po kilku, kilkunastu minutach rozchodzenia (z bólem na wysokości kostki), nogi funkcjonują normalnie (i ból również mija). Co robić?

Maciej Kałużyński: Biegam od kilkunastu miesięcy - od stycznia 2010 r., w miarę regularnie 3-4 razy w tygodniu, tygodniowo ok. 30-40 km. Przez kilka pierwszych miesięcy biegałem po nawierzchni asfaltowej. Później zacząłem biegać z małymi wyjątkami po ścieżkach parkowych i leśnych. Od kwietnia - maja rano po przebudzeniu czuję, że mam usztywnione stopy tzn. nie mogę zrobić normalnego kroku. Tak jakby były zagipsowane. Przy tym nie ma żadnej opuchlizny. Po kilku-kilkunastu minutach rozchodzenia (z bólem na wysokości kostki), nogi funkcjonują normalnie (i ból również mija). Podczas biegania nie odczuwam żadnego dyskomfortu, tylko ta nocna przerwa Treningi rozpoczynam krótką rozgrzewką (trucht, krok dostawny, itp.), kończę rozciąganiem nóg. Od początku mojej biegowej historii mam buty z amortyzacją (Asics - Stratus 3). Przy wzroście 187 cm ważę 82 kg. Co robić?

Ewa Witek-Piotrowska: Pana dolegliwości mogą wynikać ze stanu zapalnego tkanek miękkich lub błony maziowej w stawie skokowym. Być może Pana stawy skokowe są nadmiernie ruchome i podczas ruchu dochodzi do ich wklinowywania pomiędzy powierzchnie stawowe. Dochodzi do nadmiernego przekrwienia tych tkanek. Rano jak Pan wstaje posklejane tkanki zaczynają ciągnąć i wywołuje to ból, lub zaczyna się Pan ruszać i mediatory bólu są roznoszone po organizmie - wtedy pojawiają się dolegliwości. Powinien poćwiczyć Pan równowagę - ćwiczenia propriocepcji, aby ustabilizować stawy. Po treningu można schładzać stawy skokowe, a rano po przebudzeniu, leżąc jeszcze w łóżku - trochę nimi poruszać.

*Ewa Witek-Piotrowska - fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, magister biologii. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. A oprócz tego tańczy i uprawia sporty. Jest instruktorką tańca, świadomości ciała i tańca dla osób niepełnosprawnych, biega, jeździ na nartach i na rowerze. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh" ortoreh.pl .

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.