Fizjoterapeuta radzi: staw skokowy [Rehabilitacja Stawu Skokowego]

"Dwa tygodnie temu nabawiłam się kontuzji - skręciłam nogę w kostce. Jeszcze przez kilka dni będę miała nogę w gipsie, a potem mam założyć ortezę na 6 tygodni. Kiedy mogę rozpocząć aktywność fizyczną? I czy rozpocząć od ćwiczeń typu stretching, joga? Czy od razu bieganie? Wiem, że tego typu kontuzje mają tendencję do powracania, a ponieważ jestem aktywną fizycznie osobą, nie chciałabym znowu zafundować sobie kilkudniowego nicnierobienia."

Ewa Witek-Piotrowska: Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego jest jednym z najważniejszych czynników leczących. We współczesnej medycynie - traumatologii, po skręceniach bez złamania awulsyjnego (czyli bez oderwania fragmentu kości razem z więzadłem), nie stosuje się w ogóle gipsu. Stosuje się stabilizator, który zdejmuje się do ćwiczeń.

Ćwiczenia zaś zaczyna się od razu po urazie. Bardzo ważna jest diagnostyka. Pierwszym badaniem jest RTG, kolejnym, które pokazuje co stało się w tkankach miękkich jest USG. Na jego podstawie określa się stopień skręcenia i uszkodzenia więzadeł stawu skokowego. To ich uszkodzenie, a następnie zbliznowacenie będzie odpowiadało za stabilność bądź niestabilność stawu skokowego.

Najważniejsze jest odzyskanie propriocepcji - czyli czucia głębokiego. W uproszczeniu wygląda to tak, że zwiększa się szybkość reakcji ciała na postawienie stopy na nierównym podłożu i jej skręcenie. Poprawa propriocepcji polega na szybszym odebraniu tej informacji przez proprioceptory, doprowadzeniu jej do mózgu, przetworzeniu i doprowadzeniu jej do efektorów czyli mięśni i więzadeł w postaci szybkiej reakcji. To może zapobiec kolejnym uszkodzeniom. Ćwiczenia te w pierwszym etapie polegają na wciskaniu piłki w pozycji leżącej, siedzącej, w dalszym etapie na stawaniu na przyrządach równoważnych np. poduszce równoważnej i wykonywaniu ćwiczeń.

Po gipsie najważniejszą sprawą jest rehabilitacja stawu skokowego. Trzeba znaleźć terapeutę, który manualnie przywróci zakres ruchu, pobudzi więzadła do regeneracji, lepszego ukrwienia i pokaże ćwiczenia. Na początek ani joga ani stretching nie będą odpowiednie. Można je wdrożyć, kiedy odzyska pani pełną kontrolę nad nogą. Można wtedy jeździć na rowerze stacjonarnym, wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe, nieobciążające nogi i ćwiczenia w basenie.

*Ewa Witek-Piotrowska - fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, magister biologii. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. A oprócz tego tańczy i uprawia sporty. Jest instruktorką tańca, świadomości ciała i tańca dla osób niepełnosprawnych, biega, jeździ na nartach i na rowerze. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh" ortoreh.pl

23.02.2009 WARSZAWA

Przeczytaj również artykuł o ćwiczeniach na propriocepcję (czucie głębokie).

Dołącz do nas na Facebooku.

Komentarze (5)
Fizjoterapeuta radzi: staw skokowy [Rehabilitacja Stawu Skokowego]
Zaloguj się
 • Justyna Polus

  0

  Ja też miałam kontuzję bez złamania. Już dobrych parę lat temu. W zasadzie nie trzeba było robić żadnego zabiegu. Zaraz po urazie poszłam prywatnie do fizjoterapeuty z Fizjomedu i tam zrobili mi usg, potem oczywiscie rehabilitacja i po prau miesiącach było w porządku. Przyczyną urazu było oczywiście to, że porwałam się na narty jak z motyką na słońce, bez wcześniejszych ćwiczen czy przygotowania, a w poprzednich latach zawsze od wrzesnia zaczynalam cwiczenia w siłowni na takich specjalnych maszynach dla narciarzy i żadnych urazów nie miałam.

 • Marlena Kowalowska

  0

  Ja miałam uraz śródstopia – zerwany przyczep mięśnia piszczelowego tylnego, jeśli dobrze pamiętam. Jestem z Warszawy i wybrałam prywatne centrum rehabilitacji Osteomedis na ul. Gierdziejewskiego i bardzo mi pomogli. Zabiegami i masażami przywrócili moją nogę do stanu sprzed urazu, a ćwiczenia które tam poznałam, wykonuję do tej pory, żeby wzmacniać nogę i nie dopuścić do kolejnego urazu.

 • milo800

  0

  Ile to kontuzji już za mną...:) Z ostatnich - poszedł staw skokowy właśnie i musiałem używać ortezy unieruchamiającej stopę i staw skokowy. Jestem stałym klientem sklepmedyczny24 ;) W sieci zawsze taniej

 • 0

  Mój fizykoterapełta po rechabilitacji zaproponował kupiene w aptece dip rilif na ból i obrzęki wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Powiedział że zawsze cos takiego powinno być w domu.

 • diabelskipomiot

  0

  Jakoś moje doświadczenie podpowiada, że obciążanie nogi od razu po urazie raczej niczego dobrego nie przyniesie. Najpierw trzeba lodem czy jakimś żelem z mentolem popracować, żeby opuchlizna chociaż zeszła. Bo jak nie możesz nogi zgiąć to żadnego ćwiczenia raczej nie zrobisz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX