Badania kolan - USG, rentgen i rezonans magnetyczny kolana

Jak postępować w przypadku bólu kolan? Jakie badania należy wykonać? I co oznacza "przyparcie boczne rzepki"? Urszula Zdanowicz - ortopeda z Carolina Medical Center odpowiada na Wasze pytania o urazy i przeciążenia.

Odkąd pamiętam z moimi kolanami zawsze było coś nie tak. Prawe zgrzytały przy zginaniu jak nienaoliwione drzwi, a przy każdorazowym kucaniu oba strzelały w głos. Jestem osobą aktywna, ćwiczę 7 godzin tygodniowo, w siłowni i na aerobiku. Nie obciążam kolan, unikam wypadów i tym podobnych, zresztą ból i uczucie, że coś przeskoczy w kolanie na to nie pozwalają. Wchodzenie i schodzenie po schodach jest bardzo bolesne. Zdecydowałam się na zrobienie USG prawego kolana. Oto wynik: "Staw kolanowy prawy: przyparcie boczne rzepki. Łąkotki o prawidłowej strukturze, nie przemieszczają się na zewnątrz. Widoczne chrząstki kłykci kości udowej z chondromalacją II/III. Grubość chrząstki 1,3 mm. Nie stwierdzam nadmiernej ilości płynu, ani przerostu błony maziowej. Obrzęk ciała tłuszczowego Hoffy".

Bardzo proszę o interpretację mojego wyniku. Agnieszka

Urszula Zdanowicz:

Przede wszystkim powinna się Pani udać do lekarza ortopedy. Przesłany przez Panią wynik badania USG co prawda nie stwierdza jakichś mechanicznych uszkodzeń, jednak wcale to nie oznacza, że ich tam nie ma. Badanie USG nie jest badaniem do rzetelnej oceny stawu kolanowego (mimo że jest powszechnie właśnie w tym celu wykonywane). Dzieje się tak dlatego, że znaczna część kolana jest w badaniu USG zupełnie niewidoczna.

Zaproponowałabym następujące postępowanie:

1. Wizyta u ortopedy. 2. Zdjęcia RTG - zawsze należy je wykonać przy dolegliwościach bólowych stawu, aby wykluczyć patologie kostne. 3. Przy podejrzeniu konkretnych patologii w stawie (lekarz będzie mógł się już po badaniu klinicznym zorientować czy jest taka potrzeba) ewentualnie - dodatkowo rezonans magnetyczny.

Warto, aby to badanie spełniało konkretne wymagania: - rezonans o mocy min. 1,5 Tesli (można o to zapytać przed wykonaniem badania); - odpowiednio cienkie warstwy, a co za tym idzie odpowiednio długi czas badania (np. w przypadku stawu kolanowego to ok. 60-75 min.); - cewki dedykowane do poszczególnych stawów (cewki to takie swego rodzaju "rury", w które wkładane jest np. kolano - pozwala to na znacznie lepszą jakość badania); - doświadczony lekarz radiolog nadzorujący badanie.

Jeśli te warunki nie są spełnione może się okazać, że wydaliśmy kilkaset złotych na badanie, na którym niewiele widać i przeoczono nawet istotne uszkodzenia.

Jeśli Pani problem faktycznie wynika z tzw. "zwiększonego, bocznego przyparcia rzepki w stawie rzepkowo-udowym", a nie ma jeszcze istotnych uszkodzeń chrząstki - problem można będzie najprawdopodobniej rozwiązać przez odpowiednią rehabilitację. Trzeba się jednak liczyć z tym, że powinna być ona prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę i może trwać nawet wiele miesięcy. Rehabilitacja ma na celu zmianę/poprawę biomechaniki stawu, a tego nie uzyska się po paru ćwiczeniach.

Pozdrawiam serdecznie, dr Urszula Zdanowicz Carolina Medical Center www.carolina.pl

5 sytuacji, które najbardziej zagrażają kolanom

Dr Urszula Zdanowicz  Dr Urszula Zdanowicz, ortopeda traumatologDr Urszula Zdanowicz, ortopeda traumatolog 

Ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl,  była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Pamiętaj, że urazom możesz zapobiegać, rozciągając się po treningu. Sprawdź przykładowe ćwiczenia!

Zobacz wideo

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Agora SA