Badania kolan - USG, rentgen i rezonans magnetyczny kolana

Jak postępować w przypadku bólu kolan? Jakie badania należy wykonać? I co oznacza "przyparcie boczne rzepki"? Urszula Zdanowicz - ortopeda z Carolina Medical Center odpowiada na Wasze pytania o urazy i przeciążenia.

Odkąd pamiętam z moimi kolanami zawsze było coś nie tak. Prawe zgrzytały przy zginaniu  jak nienaoliwione drzwi, a przy każdorazowym  kucaniu oba strzelały w głos. Jestem osobą aktywna, ćwiczę 7 godzin tygodniowo, w siłowni i na aerobiku. Nie obciążam kolan, unikam wypadów i tym podobnych, zresztą ból i uczucie, że coś przeskoczy w kolanie na to nie pozwalają. Wchodzenie i schodzenie po schodach jest bardzo bolesne. Zdecydowałam się na zrobienie USG prawego kolana.
Oto wynik:
"Staw kolanowy prawy: przyparcie boczne rzepki. Łąkotki o prawidłowej strukturze, nie przemieszczają się na zewnątrz. Widoczne chrząstki kłykci kości udowej z chondromalacją II/III. Grubość chrząstki 1,3 mm. Nie stwierdzam nadmiernej ilości płynu, ani przerostu błony maziowej. Obrzęk ciała tłuszczowego Hoffy".

Bardzo proszę o interpretację mojego wyniku.

Agnieszka


Urszula Zdanowicz:

Przede wszystkim powinna się Pani udać do lekarza ortopedy. Przesłany przez Panią wynik badania USG co prawda nie stwierdza jakichś mechanicznych uszkodzeń, jednak wcale to nie oznacza, że ich tam nie ma. Badanie USG nie jest badaniem do rzetelnej oceny stawu kolanowego (mimo że jest powszechnie właśnie w tym celu wykonywane). Dzieje się tak dlatego, że znaczna część kolana jest w badaniu USG zupełnie niewidoczna.

Zaproponowałabym następujące postępowanie:

1. Wizyta u ortopedy.
2. Zdjęcia RTG - zawsze należy je wykonać przy dolegliwościach bólowych stawu, aby wykluczyć patologie kostne.
3. Przy podejrzeniu konkretnych patologii w stawie (lekarz będzie mógł się już po badaniu klinicznym zorientować czy jest taka potrzeba) ewentualnie - dodatkowo rezonans magnetyczny.

Warto, aby to badanie spełniało konkretne wymagania:
- rezonans o mocy min. 1,5 Tesli (można o to zapytać przed wykonaniem badania);
- odpowiednio cienkie warstwy, a co za tym idzie odpowiednio długi czas badania (np. w przypadku stawu kolanowego to ok. 60-75 min.);
- cewki dedykowane do poszczególnych stawów (cewki to takie swego rodzaju "rury", w które wkładane jest np. kolano - pozwala to na znacznie lepszą jakość badania);
- doświadczony lekarz radiolog nadzorujący badanie.

Jeśli te warunki nie są spełnione może się okazać, że wydaliśmy kilkaset złotych na badanie, na którym niewiele widać i przeoczono nawet istotne uszkodzenia.

Jeśli Pani problem faktycznie wynika z tzw. "zwiększonego, bocznego przyparcia rzepki w stawie rzepkowo-udowym", a nie ma jeszcze istotnych uszkodzeń chrząstki - problem można będzie najprawdopodobniej rozwiązać przez odpowiednią rehabilitację. Trzeba się jednak liczyć z tym, że powinna być ona prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę i może trwać nawet wiele miesięcy. Rehabilitacja ma na celu zmianę/poprawę biomechaniki stawu, a tego nie uzyska się po paru ćwiczeniach.

Pozdrawiam serdecznie,
dr Urszula Zdanowicz
Carolina Medical Center
www.carolina.pl

5 sytuacji, które najbardziej zagrażają kolanom

Dr Urszula Zdanowicz 

Ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl,  była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.


Pamiętaj, że urazom możesz zapobiegać, rozciągając się po treningu. Sprawdź przykładowe ćwiczenia!


Dołącz do nas na Facebooku.

Komentarze (13)
Badania kolan - USG, rentgen i rezonans magnetyczny kolana
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Witam!
  Nie bardzo wiem do kogo mam się zwrócić z tym problemem więc znalazłam własnie pana adres mailowy i mam nadzieję że może pan mi w niewielkim stopniu doradzi otóż kiedyś miałam kontuzję kolana od lekaży nie dowiedziałam się dużo a mianowicie dali mi noge w szyne na 2 tyg. Byłam u takiej kobiety która składa "połamańców" ona stwierdziała u mnie że brakuje mi jednej chrząstki w koplanie. Teraz mam z tym problem bo kolano mnie boli jak zginam czuje jak bym miała tam coś skruszone i mnie kłuje , ale nie jest bardzo spuchnięte ale widac zgrubienie na dole przy rzepce (to jest prawa noga). Byłam kilka razy w szpitalu ale nic mi nie wykazało na prześwietleniu dzisiaj boli mnie kolano a mianowicie kłuje jak mam zgiete i go prostuje, boli mnie też od kilku dni kregosłup i jak boli mnie kolano to czuję też ból w biodrze i gdzy przyłoże rękę do kolana jak zginam to cuje że coś mi tam chrupie . Bardzo bym prosiła może o jakąś diagnoze w przybliżeniu co by mi mogło być. Proszę szybko o kontakt

 • malamikaa

  0

  Niestety nikt o zdrowych zmysłach nie powie przez internet jednoznacznie co w danym przypadku jest przyczyną bólu, chrzęszczenia czy przeskakiwania itd, bo każdy z nas jest inny i przyczyna może być inna, a to co czujemy podobne. Jak mój syn miał taki problem to poszliśmy na rezonans na Zachodnią 7 , a znalazłam ich tu praktyka.info.pl. No i u niego okazało się, że miał pękniętą łąkotkę na przykład.

 • anamaik

  0

  Ja po wypadku z kolanem miałam robione USG ortopedyczne w warszawskiej przychodni Kimed - na szczęście badanie zobrazowało mój problem i można było od razu podjąć się leczenia. Jeśli chodzi o kolana warto działać od razu aby leczenie trwało jak najkrócej.

 • niebieskakreda

  0

  Ja robiłam rezonans kolana, bo ani w rentgenie, ani w usg nie było widać wszystkiego. Okazało się, że mam pękniętą łąkotkę w kolanie i teraz zobaczymy co lekarza zaproponuje dalej. A z samego rezonansu jestem bardzo zadowolona tym bardziej, że mam klaustrofobię i do takiego dużego nie wejdę, no nie ma szans najmniejszych. Znalazłam więc taki aparat gdzie wkłada się kolano, a reszta jest na zewnątrz i jest taki w Krakowie na Zachodniej 7, dostałam szybki termin, opis miałam w trzy dni na mailu i lekarz był zadowolony, że dobrze opisane badanie. No bajka, lepiej trafić nie mogłam. :D

 • magdaiartur

  0

  Ja ostatnio robię rentgen na Piwnej 22 w Krakowie i każdemu z Krakowa i okolic polecam to miejsce. Robią zdjęcia na płytkę, którą od razu się dostaje, a opis dostaje się na maila, więc nie trzeba chodzić dwa razy. Ja jestem zachwycony. Jakby ktoś potrzebował to polecam rejestrować się przez stronę www.praktyka.info.pl, ale ja to w sumie od ręki się dostałem.

 • 0

  Witam. Mam 25 lat. 10.11.2017 podczas grania w pilke pekla mi lekotka w prwym kolanie poczatkowo prtopeda powoedzial ze trzeba szyc po kolki dniach na kontroli dostalen skierowanie na rezonans i musze czekac do 18.12.2017r. Kolano potrafie wyprostowac jak i zginac lecz czuje ze jest z nim nie dobrze. Czy obecnie mam cos cwiczyc w domu. Od tygodnia chodze do pracy lecz chvialbym jeszcze normalnie grac w pilke co robic

 • Gabriela Bartyga

  0

  Witam mam pytanie jeśli mi przeskakuje coś w kolanie i mnie boli strasznie kręgosłup a miałam 3 miesiące temu uraz kolana to może być to coś poważnego

 • przemekkaminski

  0

  Rezonans magnetyczny kolana - jakie są koszty tego badania?

 • Madzia Nawrocka

  0

  Witam chciałam zapytać ponieważ na usg kolana lewego wyszło mi uszkodzenie troczka a teraz do tego wyszła mi jakaś kość czy coś podobnego i nie mam pojęcia co to a termin do lekarza trochę odległy. Szkoda ze zdjęcia nie mogę dodać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX