Bieganie, lemingi i trzy grzechy główne

No i stało się. Lemingom oberwało się również za bieganie. - Gdy przepracowany, zestresowany człowiek odchodzi od biurka, wychodzi spod światła jarzeniówek i idzie przebiec maraton, funduje organizmowi ogromny szok - mówi dr n. med. Andrzej Mioduszewski, specjalista ortopedii i traumatologii. Wyjaśnia też czy każdy może biegać, jak długo powinno trwać przygotowanie do maratonu, czym grzeszą biegacze i dlaczego powinni jeść ?zimne nóżki?.

Biegaj mądrze! Trenuj według planu treningowego dostosowanego do Ciebie. Pobierz za darmo! [KLIKNIJ]

Magda Sołtys: No to jak to jest z tym bieganiem - „biegać każdy może...”?

Andrzej Mioduszewski*: Teoretycznie tak, ale w praktyce ludzie niewłaściwie się do tego zabierają. Chcą od razu biec maratony i bić życiówki na wszelkich możliwych biegach masowych.

M.S.: Sam uprawiasz sport, rywalizujesz w amatorskich zawodach - wiesz co to znaczy sportowa ambicja. Co złego w chęci doskonalenia się i przełamywania własnych słabości?

A.M.: Pozwól, że posłużę się przykładem. Mam pacjenta. Człowiek zakończył regularną aktywność fizyczną wraz z ostatnią lekcją wf-u w szkole. Od czasu do czasu przejechał się na rowerze, może nawet pobiegał po plaży w wakacje, ale żadnej systematyczności. Przez dobre kilkanaście lat nic nie robił. Ma 30-40 lat i postanowił - zaczynam biegać! Bo jego kumpel z korpo, szef albo sąsiad biega i on też chce - a przede wszystkim chce być szybszy od nich. Co robi? Kupuje sobie najlepsze buty, ciuchy, plany treningowe i napiera. Od razu zapisuje się na półmaraton, bo przecież całe jego życie to rywalizacja. Po miesiącu biegnie 10km, po trzech startuje na półmaratonie, po pół roku w maratonie. Zaraz potem trafia do naszej kliniki. Przeciążone pasmo biodrowo-piszczelowe, chondromalacja rzepki, zapalenie Achillesa, itd. - typowe kontuzje biegaczy. Najgorzej jak lemingi biorą się za bieganie...

M.S.: Trochę tendencyjne, ale rozumiem przekaz. W takim razie konkretnie - jak mądrze zabrać się za bieganie?

A.M.: Przygotować organizm do wzmożonego wysiłku i robić to stopniowo. Brzmi trywialnie, ale w tym właśnie tkwi klucz do sukcesu - jak również do większości kontuzji.

Zacznijmy od początku. Tak jak koszulka jest zrobiona z bawełny, tak nasz organizm składa się z kolagenu. To od jakości i zawartości bawełny w tkaninie zależy ile prań wytrzyma T-shirt. Od zawartości kolagenu zależy ile obciążeń wytrzyma nasze ciało. Jest kilka czynników, które mają wpływ na ilość kolagenu w naszym organizmie. Przede wszystkim determinuje to tryb życia i dieta.

M.S.: Ale konkretnie...

A.M.: Do dojrzewania włókien kolagenowych potrzebna jest witamina C. Niemały wpływ na odporność naszych ścięgien i stawów ma też witamina D. Jej produkcję stymulują promienie słoneczne, ale zawarta jest też w pokarmie np. w rybach morskich czy tranie. Należy tu zaznaczyć, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach i tylko w ich obecności może być wchłonięta. Osoby prowadzące restrykcyjną dietę beztłuszczową, nie wychodzące na słońce lub używające kremów z bardzo mocnym filtrem UV same odcinają się od jej dostawy lub produkcji! A skutki mogą być opłakane... Osłabienie kości, złamania przy nawet niewielkich urazach, kłopoty z chrząstką stawową, itp. Według naszych analiz tylko 3% naszych pacjentów ma wystarczający poziom witaminy D w organizmie.

M.S.: Czyli dieta niewykluczająca tłuszczów a bogata w witaminy, plus słońce.

A.M.: Ze słońcem oczywiście trzeba uważać. Nie zalecam opalania się bez kremu z filtrem ochronnym! Aby stymulować produkcję witaminy D wystarczy nam podrumieniowa dawka promieniowania, czyli taka, która nawet nas nie opala. Trzeba po prostu ruszać się na świeżym powietrzu. A jeśli biegasz na bieżni, to pójdź potem na 2-3 minuty na solarium. Duże znaczenie ma także poziom stresu, na jaki jesteśmy narażeni. Stres osłabia organizm, a szczególnie stawy. Trzeba też pamiętać, że kolagen produkuje się w organizmie przez ok. 120 dni. Gdy zaczniemy bardziej o siebie dbać, więcej się ruszać i lepiej odżywiać, to nasze ciało poczuje realne efekty tych działań dopiero po 4 miesiącach.

Gdy kompletnie nieprzygotowany, przepracowany człowiek odchodzi od biurka, wychodzi spod światła jarzeniówek i idzie przebiec maraton, to funduje swojemu organizmowi ogromny szok.

M.S.: To jak długo powinno trwać przygotowanie do maratonu?

A.M.: Zdrową zasadą jest 10-20% wzrost obciążenia treningowego co kwartał. W ten sposób dajemy naszemu ciału czas na utkanie kolagenowego T-shirta na miarę. Trzymając się tej reguły, gdy startujemy od tzw. „zera”, pierwszy maraton powinniśmy przebiec po ok. 1,5 roku przygotowań. Nie mówię tu o trenowaniu pod maraton przez 18 miesięcy. Chodzi o stopniowe i naprawdę powolne zwiększanie obciążeń treningowych. I stopniowe śrubowanie rezultatów. Zgłosił się do mnie ostatnio człowiek. Biega właśnie od 1,5 roku, wcześniej nic i chce złamać na maratonie czas 3h. To jakby się chciało kładką dla pieszych puścić ruch TIRów. No niestety, konstrukcja może się zachwiać.

To jest problem pychy. Jeśli chodzi o kontuzje biegowe czy w ogóle urazowość w sportach wytrzymałościowych, wynikają one z trzech grzechów. Po pierwsze pycha. Po drugie chciwość. Po trzecie nieumiarkowanie.

M.S.: Czyli biegacze mają trzy grzechy główne.

A.M.: A spowiadać się z nich powinni u ortopedy. Tylko wtedy najczęściej jest już za późno na profilaktykę. Wtedy czas na pokutę - długą rehabilitację, która uczy pokory. Trzeba się dobrze prowadzić.

M.S.: Ale nie wszyscy chodzą do ortopedy i pokutują. Czy wiesz, że chondromalacja to w temacie biegania jedno z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarki internetowe haseł!

A.M.: Chondromalacja to słowo-wytrych, puste pojęcie. „Chondromalacja” w dosłownie znaczy rozmiękanie chrząstki: chondros - chrząska, malacio - rozmiękanie. Występuje najczęściej w obrębie stawu kolanowego. I jako „diagnoza” pada najczęściej w przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych w kolanie. Lekarz nie zawsze ma odpowiednie środki diagnostyczne, cóż, nie zawsze ma też wiedzę, chęć czy cierpliwość. „No, przeciążył Pan to kolano. Chondromalacja.” i hipnotyzuje tym pacjenta. Brzmi groźnie i o to chodzi. W medycynie są takie choroby-etykiety, których nie można ani wyleczyć ani wykluczyć.

M.S.: I co wtedy?

A.M.: Człowiek wraca do domu. W głowie wciąż słyszy „chonodromalacja” i zaczyna google'ować. „Jak się leczy chondromalację?”. No i się dowiaduje: zastrzyki z kwasu hialuronowego, naświetlania laserem, pola magnetyczne. Te zabiegi są zazwyczaj nieskuteczne. Wiele osób wspomaga się też różnego rodzaju preparatami zawierającymi glukozaminę. Nie ma żadnego naukowego dowodu na to, że one działają. To są suplememnty diety, nie leki - nie są poddawane próbom klinicznym i nie ma praktycznie żadnej kontroli nad tym, co ich producenci piszą na opakowaniach. Lepiej zjeść nóżki w galarecie.

Zdecydowana większość dolegliwości kolanowych, żargonowo określanych mianem „chonodromalacji”, to dolegliwości stawu rzepkowo-udowego. A te leczy się masażem i rozciąganiem.

Rozmawiała Magda Sołtys

*Dr n. med. Andrzej Mioduszewski - specjalista ortopedii i traumatologii, współwłaściciel i kierownik medyczny Kliniki Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika.

 

Co nas tak naprawdę boli w kolanie? Jak biegać, żeby nie dopuścić do kontuzji? O tym przeczytacie w następnym wywiadzie. Już za tydzień na PolskaBiega.pl!

Komentarze (101)
Bieganie, lemingi i trzy grzechy główne
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 457 razy 325

  Lubicie kreować podziały w społeczeństwie czy jak?
  Innego wyjaśnienia promowanie określenia leming nie widzę.
  Weźcie się za prawdziwe dziennikarstwo. Bez błędów, niesprawdzonych newsów i znaków zapytania.

 • clf111

  Oceniono 328 razy 220

  Czy możecie przestać używać określenia "lemingi"? To już się robi irytujące....

 • edeco

  Oceniono 193 razy 137

  O co k.u.r.w.a chodzi z tymi "lemingami"? To przecież wygląda jakby jakiś idiota DOWARTOŚCIOWYWAŁ się i udawał, że nie jest durniem, bo użył w stosunku do innych określenia "LEMING".
  W tym przypadku "pan lekarz", kwestionuje bieganie zalecane przez innego "pana lekarza". I to właściwie jest kwintesencja polskiej służby zdrowia, co lekarz to ważniejszy, a pacjenci im na dyżurach zwyczajnie ZDYCHAJĄ, bo lekarz zamiast leczyć MĘDRKUJE.

 • hansfakir

  Oceniono 127 razy 111

  Lemingi, Mochery, Budżetówka, Związki Zawodowe, Służby Porządkowe. Najważniejsze w zarządzaniu ludźmi jest nastawienie społeczeństwa przeciwko sobie. Wtedy władza czuje się bezpieczna ponieważ wie ,że lud jest rozbity i nie będzie w stanie jej obalić. Żeby wszystko dobrze działało trzeba jednym dawać przywileje , inny odbierać oraz naganiać jednych na drugich. Pod artykułem o Lemingach powinien się pojawić jeszcze jeden o pedofili w kościele, oraz o penesjach w związkach zawodowych. Wtedy weekend będzie udany.

 • calmy

  Oceniono 132 razy 100

  Lemingi. Lekarz może nic nie wiedzieć o tych miłych zwierzątkach, dziennikarz powinien.
  To bezmyślne powtarzanie stereotypu rodem z salunu 24 jest nieznośne i irytujące. Do nauki!!!

  LEMINGI NIGDY NIE WYKAZYWAŁY PRZYPISYWANYCH IM ZACHOWAN STADNYCH:
  pytania.wordpress.com/2010/09/01/lemmus-lemmus/

 • pisedoff

  Oceniono 110 razy 78

  A ja w ogóle nie biegam. Stosując się do zalecenia wzrostu o 10-20% co kwartał, w drugim kwartale też będę biegał zero minut, w trzecim również, i tak dalej.

 • rabbinhood

  Oceniono 74 razy 64

  bieganie powinno być formą medytacji i odprężenia psychicznego, tylko wtedy daje zdrowie. Najlepiej biegać po lesie, a nie po po miejskim betonie i hałdach poprzemysłowych.

 • bolek_z_motorowki

  Oceniono 143 razy 51

  Bieganie to mały pikuś, najgorzej jak lemingi biorą się za głosowanie.

 • a.k.traper

  Oceniono 55 razy 41

  Na podstawie tekstów redaktorów mozna nazwać impotentami i do tego ćwierć inteligentnych, bieganie stało się modne głównie dzięki korpo, część ludzi robi to by się przypodobać, także odżywiają się na pokaz, w domowym zaciszu bywa różnie:)))
  Część osob polecałbym szybkie marsze, rower lub pływanie a nie biegi bo sobie krzwdę robią, to tak jak z modą, gorąc a panienka w gumowcach w kwiatki, tylko wideł gnijnych brakuje:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX