Jak dbać o stopy jesienią i zimą?

Na co są narażone nasze stopy w jesienno-zimowe chłody? Jak je chronić? Czy konieczna jest jakaś specjalna kuracja regenerująca po intensywnym sezonie biegowym? Co zrobić, gdy stopy nam przemarzną i przemokną? Radzi Magda Noskiewicz-Sieg, podolog z Satin.

Sezon jesienno-zimowy jest trudny nie tylko dla odporności naszego organizmu i ogólnego nastroju, ale także dla stóp. W tym okresie są one szczególnie narażone na ciągłe działanie niekorzystnych, bardzo zmiennych warunków - zarówno atmosferycznych, jak i tych panujących wewnątrz butów. Bardzo łatwo o przemoczenie, przemarznięcie, bądź też wręcz przeciwnie - przegrzanie i "ugotowanie" stóp w obuwiu. Wszystko to ma swoje przykre konsekwencje i istotnie wpływa na nasze samopoczucie oraz chęć do kontynuowania treningu, zwłaszcza jeśli chodzi o biegaczy.

Jak dbać o stopy jesienią i zimą?

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe i wygodne obuwie z przewiewnych, ale nie przemakalnych materiałów. Czuby butów nie mogą być zbyt wąskie, gdyż ściśnięte palce są bardziej narażone na zmarznięcie i odmrożenie ze względu na miejscowe niedokrwienie. Takie "blade" i zziębnięte stopy są dużo bardziej narażone na urazy ze względu na chwilowy brak czucia.

Kiedy po treningu stopy są bardzo zimne, jednym z lepszych sposobów na rozgrzanie jest włożenie ich pod chłodną, bieżącą wodę. Należy intensywnie je pocierać, a następnie stopniowo zwiększać temperaturę wody. Uwaga! Nigdy nie polewaj stóp od gorącą wodą! Drobne naczynia krwionośne są bardzo skurczone, a potraktowanie ich wysoką temperaturą może doprowadzić do zaburzeń ukrwienia w obrębie całych stóp. Po takim zabiegu, kiedy skóra staje się bardziej różowa, można też zastosować specjalistyczny krem rozgrzewający.

Aby nie doprowadzić do przegrzania w czasie biegania, dobrze zaopatrzyć się w cieplejszą wersję skarpet dla sportowców. Dobrze sprawdzają się te, zawierające włókna bambusowe bądź te z jonami srebra. To ostatnie zmienia mikroklimat wewnątrz buta i zapobiega namnażaniu się bakterii na spoconej stopie. Należy unikać wszelkich sztucznych domieszek materiałowych, bo często one są winowajcą nadmiernej potliwości skóry.

Stopy. Kluczowe części ciała w organizmie biegacza. Zadbaj o nie!Stopy. Kluczowe części ciała w organizmie biegacza. Zadbaj o nie! Satin.pl Stopy. Kluczowe części ciała w organizmie biegacza. Zadbaj o nie! (fot. Satin.pl)

W przypadku przemoczenia lub przepocenia stóp, najlepiej umyć je w letniej wodzie i bardzo dokładnie osuszyć, nie zapominając o przestrzeniach międzypalcowych. Między palcami jest zawsze najcieplej i najbardziej wilgotno, więc jest to idealne miejsce do rozwoju bakterii i grzybów. Zapobiegawczo dobrze stosować regularnie preparaty przeciwpotowe. Warto również zadbać o nawilżanie i natłuszczanie skóry, gdyż w przypadku nadpotliwości jest ona bardzo narażona na przesuszenie i pękanie. O rodzaj kosmetyku warto zapytać specjalistę, gdyż różne kremy powinny być aplikowane przy różnych typach skóry. Raz na jakiś czas należy także zdezynfekować obuwie sportowe w specjalnych, przeznaczonych do tego celu urządzeniach, które niszczą bakterie namnożone w czasie całego sezonu.

Okres zimowy jest to również czas, kiedy na skórze może pojawić się więcej zrogowaceń, takich jak modzele, odciski czy nagniotki. W ich prawidłowym i fizjologicznym usunięciu pomoże podolog, który doradzi również jak na co dzień pielęgnować nasze "narzędzie pracy", jakie preparaty stosować i z jaką częstotliwością usuwać zrogowacenia.

Po intensywnym sezonie biegowym nasze stopy często wołają o pomoc. Gdy one cierpią, my odczuwamy tego skutki, więc zadbajmy o nie odpowiednio.

Magda Noskiewicz-Sieg

Podolog z Satin www.satin.pl

Copyright © Agora SA