Kontuzja pasma biodrowo - piszczelowego [PORADY EKSPERTÓW]

Z problemem kolana nierozłącznie związane jest pasmo biodrowo-piszczelowe (ITBS syndrom). Ból odczuwamy z boku albo nieco poniżej, ale też bocznie. Zaczyna się najczęściej po bieganiu (lub pod koniec treningu) i utrzymuje się od kilku godzin do nawet kilku dni. Najczęściej występuje podczas wolnego biegania. Sprawdź, co mówią eksperci Kliniki Rehabilitacji Sportowej ORTOREH!

Problemy z kolanem naprawdę da się leczyć. W młodym wieku rzadko mamy uszkodzoną chrząstkę. Pochodzący z niej ból pojawia się wtedy, gdy robi się "dziura" do kości, ponieważ dopiero kość pod chrząstką jest unerwiona - sama chrząstka nie. Bóle w przedniej części kolana to najczęściej nieprawidłowa mechanika rzepki. Lekceważenie problemu lub złe leczenie, w dłuższej perspektywie może skutkować uszkodzeniem chrząstki.

Pasmo biodrowo - piszczelowe Niedoświadczonemu lekarzowi czy fizjoterapeucie problem ten oczywiście może mylić się z problemem tylko kolana. Na uporczywy ból nie pomoże ani odpoczynek od treningów , ani zmiana obuwia. Leczenie może trwać bardzo długo. Pasmo Jest długim "ścięgnem", będącym zgrubieniem powięzi bocznej uda. Taka budowa anatomiczna sprawia, że bóle z boku kolana (w okolicy nadkłykcia bocznego kości udowej) są najczęściej związane z innymi problemami biomechanicznymi stopy , miednicy czy kolana .

Geneza problemu pasma biodrowo - piszczelowego Do niedawna uważano, że geneza jest prosta - pasmo w czasie ruchu kolana "przeskakuje" nad nadkłykciem i jest to tzw. tarcie. Przy zbyt napiętym paśmie miało dochodzić do jego zapalenia. Późniejsze badania pokazywały, że to nieprawda: pasmo jest dociśnięte do nadkłykcia i przez to uciska bardzo unerwioną i unaczynioną warstwę tkanki łącznej leżącą między pasmem a kością. Opisujecie, że problem ten często próbujecie leczyć przy pomocy fizykoterapii : laserów, prądów, pola magnetycznego. Najczęściej bezskutecznie.

Dlaczego fizykoterapia nie jest skuteczna? To tylko leczenie objawowe. To tak jakby na bolący ząb przyjmować leki przeciwbólowe. Przyczyną jest problem biomechaniczny i to tam trzeba działać. Pacjent z takimi objawami powinien być obejrzany, przez wprawnego i doświadczonego fizjoterapeutę, który oceni cały aparat ruchu. Dolegliwości pasma biodrowo-piszczelowego mogą wynikać z:

    - słabych mięśni odwodzących biodro - wtedy, zamiast właściwych mięśni, "do pracy" przystępuje mięsień naprężacz powięzi szerokiej i pośladkowy wielki powodując jeszcze większe napięcie pasma - zrotowanej miednicy - wtedy dochodzi do niesymetrycznej pracy kończyn dolnych tzw. szpotawych kolan, które powodują napięcie pasma jak "cięciwy" łuku - niestabilnych stawów skokowych , które powodują nieprawidłowe napięcia mięśniowe, przenoszące się w górnym piętrze na pasmo - zbyt dużej intensywności treningowej albo szybkiego zwiększenia objętości i intensywności - zbyt długich i zbyt wolnych wybiegań , bez kontroli i dobrej stabilności miednicy przy wolnym bieganiu, ze słabą techniką biegową , miednica przechyla się do przodu i powoduje napięcie naprężacza, skąd prosta droga do bólu pasma.

    Co zrobić? Znaleźć dobrego fizjoterapeutę, który oceni was całościowo i powie, gdzie leży problem - i to głównie nim należy zająć się na początku. Do tego dochodzi leczenie objawowe - najlepiej, gdy robi to terapeuta (terapia manualna pasma i miednicy).

    Leczenie kontuzji pasma biodrowo - piszczelowego Samodzielnie można rozmasować pasmo na wałku. Kluczowym leczeniem jest tu wzmocnienie mięśni miednicy i stawów skokowych. W niektórych przypadkach konieczna będzie wymiana butów na takie, które są dostosowane do naszego układu nóg - ewentualnie wykonanie specjalistycznych wkładek.

    Przyjmowanie glukozaminy czy innych suplementów nic nie pomoże. Trzeba poprawić biomechanikę i wyćwiczyć nogi!

    Na Wasze pytania odpowiadali eksperci Kliniki Rehabilitacji Sportowej ORTOREH:  www.ortoreh.pl

    Zobacz wideo
    Copyright © Agora SA