Kinesiotaping. Wywiad z twórcą metody, dr Kenzo Kase

Coraz więcej sportowców stosuje metodę kinesiotaping - tzw. plastrowanie dynamiczne. Ale o co chodzi tak naprawdę z tymi kolorowymi plastrami? Na te pytania odpowiada dr Kenzo Kase, twórca metody.
embed

-Czy mógłbyś nam opowiedzieć w skrócie do czego kinesiotaping powinien być używany?

Kinesiotaping może być używany w wielu kwestiach zdrowotnych. Głównie jest stosowany przez sportowców, ale jestem zainteresowany wszystkimi. Ostatnie badania wykazały, że plastrowanie może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny. Działa tak dobrze, że nie trzeba stosować leków przeciwbólowych. Wielu sportowców stosuje taśmy w pooperacyjnej rehabilitacji, ta forma leczenia rozwinęła się także pod tym względem.

-Jacy sportowcy najczęściej używają taśm?

Wszyscy, ciężko tak naprawdę mi powiedzieć. Częstymi użytkownikami są piłkarze, koszykarze. Nie tylko ludzie używają taśm, zwierzęta także. Głównie konie podczas lub po wyścigach konnych. Ja w ten sposób leczyłem mojego psa myśliwskiego 25 lat temu, gdy miał ból pleców. 3 dni i po bólu.

-Czy można nosić taśmę cały czas?

Niektórzy sportowcy muszą nosić taśmę cały czas, jak na przykład Serena Williams podczas turnieju tenisowego. Nie wpływa to źle na organizm, gdyż kinesiotaping zapobiega większościom dolegliwości.

-Co z biegaczami? Na które partie ciała najczęściej naklejają taśmy?

Krótkodystansowi biegacze najczęściej cierpią na ból pleców , a Ci którzy biegają na długie dystanse - na ból nóg. Ciężko jest znaleźć dobrze dobrane buty , a nieodpowiednie mogą powodować ból w kolanach.

-Od kobiecej strony-co z bólami podczas i po ciąży?

Podczas ciąży jak najbardziej można stosować taśmy-nie ma w nich żadnej chemii ani leków, a działa relaksująco na mięśnie.

Kinesiotaping może zapobiegać rozstępom. Także pomaga kobietom, które po ciąży cierpią na problemy z biodrami.

-Jakie są słabe strony kinesiotapingu?

Każda rzecz może mieć swoje słabe strony jeżeli źle ją się stosuje. Jeśli źle nałoży się taśmę, nie zadziała jak powinna. Ciężko jest nałożyć taśmę na szczególnie owłosione miejsca i także problem mogą mieć ludzie nadmiernie się pocący. Taśma łatwo wtedy może zejść, więc ważne  żeby wcześniej wysuszyć skórę (można w razie potrzeby użyć pudru). Także ważne jest, żeby miejsca były suche.

-Czy dalej pracujesz nad polepszeniem taśm?

Zawsze. Tworząc kinesiotaping, chciałem umieszczać taśmy na mięśnie ludzkie, ale potem uświadomiłem sobie, że nie kładziemy taśmy bezpośrednio na bolący mięsień, ale na skórę. Naklejona taśma delikatnie ją unosi i zwiększa w ten sposób przestrzeń miedzy skórą a mięśniami-właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinestiotapingu. Zmniejszając ciśnienie pod skórą naczynia limfatyczne mogą się otworzyć szerzej, czyli osiągany jest efekt taki sam, jak przy drenażu limfatycznym. Wiele terapeutów limfatycznych stosuje taśmy.

Przez ostatnie 10 lat robiłem więcej badań o komórkach, szczególnie o komórkach macierzystych naskórka. Wyniki w leczeniu są naprawdę pozytywne, więc może w bliskiej przyszłości użycie taśm będzie częstsze.

-Czy plastrowanie może działać na skurcze, także te niepowiązane ze sportem?

Oczywiście, skurcze biorą się z szybkiego spięcia mięśni, zanim są przygotowane do działania. Częste są więc u ludzi starszych podczas snu. Także dla sportowców, którzy nie rozgrzali się przed treningiem. Należy unikać spania przy zbytniej klimatyzacji, gdyż to ochładza mięśnie. Taśma może zrelaksować każdą warstwę mięśnia.

-Czy jest opcja "przedawkowania" taśmy?

Nie ma takiej opcji. Owszem-częste używanie taśmy może stać się niekomfortowe, tak samo jak z nieodpowiednio dobranym ubraniem. Jeśli więc poczujesz się niekomfortowo - zdejmij ją. To naturalne, że jeśli coś nam przeszkadza, nie możemy do końca odczuwać zalet.

-Jakie były początki z kinestiotapingiem?

Zacząłem w 1979. Początki były ciężkie, nikt nie wierzył, że kawałek taśmy może autentycznie pomóc. Na szczęście znałem głównego trenera japońskiej drużyny siatkarskiej i raz zabrał mnie na igrzyska. Nagle wszyscy zaczęli rozmawiać o kinesiotapingu. Potem byłem bardzo zajęty przez wiele igrzysk. W tym roku w Soczi, międzynarodowa komisja igrzysk zaproponowała mi funkcję doradcy medycznego. Musiałem tam być każdego dnia, a mam już 72 lata, więc mam nadzieję, że następnym razem zapewnią mi pojazd, którym będę mógł poruszać się po stadionie (śmiech).

-Czy sam używasz taśm?

Oczywiście! Zawsze używałem podczas gry w golfa. Jeśli mam problem z zaśnięciem spowodowany bólem nóg naklejam taśmę na duży palec u nogi. Podczas podróży także-naklejam taśmę na plecy albo biodro, pomaga mi to w samolocie.

Taśma również zapobiega powstawaniu zmarszczek. Sam staram się zapobiegać zmianom skórnym. Ja i moja żona używamy taśm na twarz, ale robimy to w domu, nie chcemy pokazywać się ludziom z taśmą na twarzy (śmiech). Używam taśmy na noc, przed pójściem do łóżka i zdejmuje rano. Jeśli będziesz robił to systematycznie każdego dnia możesz zapobiec zmarszczkom, zmianom skórnym, także ciemnym plamami pod oczami. Nawet jeżeli nałożysz drogi krem, nie wchłonie się pod skórę. Taśma podnosi skórę, działając również na mięśnie.

Także polecam taśmę wszystkim biegaczom i nie tylko!

Copyright © Agora SA