Bieganie jest kontuzjogenne? [POSŁUCHAJ]

- Początkujący biegacze szybko osiągają postępy. Regularne treningi idą w parze z pierwszymi życiówkami. Ważne, żeby nie przesadzić z intensywnością zajęć, bo w pewnym momencie organizm może powiedzieć ?dość? - radzi Andrzej Piotrowski, fizjoterapeuta, masażysta i instruktor, który był gościem Damiana Bąbola w Radiu Złote Przeboje.

W Narodowym Spisie Biegaczy , w którym wzięło udział ponad 60 tys. osób, a jego pełne wyniki już wkrótce opublikujemy na naszym serwisie, ponad 60 proc. osób przyznało, że bieganie jest kontuzjogenne . Co na to ekspert? - Jeśli podchodzimy do tego sportu z rozsądkiem, czyli bierzemy pod uwagę nasze predyspozycje, staż treningowy oraz intensywność zajęć, to niekoniecznie bieganie może się wiązać z urazami - uważa Andrzej Piotrowski , biegacz i fizjoterapeuta z kliniki Ortoreh, a także Ewy Witek-Piotrowskiej , ekspertki PolskaBiega.pl. - Początkujący biegacze często łapią kontuzje, które wynikają m.in. z przeciążenia. Nie da się poprawiać rekordów osobistych na każdych kolejnych zawodach. Lepiej wyznaczyć sobie konkretny cel, tzw. start docelowy raz na pół roku i odpowiednio się do niego przygotowywać. Wtedy ryzyko kontuzji maleje.

W dalszej części rozmowy Andrzej Piotrowski opowiada m.in. z jakimi urazami biegacze najczęściej się zmagają, jak im zapobiec, czy bieganie szkodzi na kolana oraz jak bezpiecznie biegać zimą.

Posłuchaj innych rozmów naszych ekspertów w Radio Złote Przeboje :

Motivato.pl: 96 proc. naszych użytkowników osiąga cel!

J. Mizera, dietetyk sportowy o modzie na wege i...

P. Zembura: Bieganie jako cel, nie jako droga

Copyright © Agora SA