Kontuzja kolana: Pasmo biodrowo-piszczelowe

Kontuzja kolana - bez wątpienia największy wróg biegaczy. Pod tą ogólną nazwą wyróżniamy jednak wiele urazów, niekoniecznie związanych z samych stawem kolanowym. Jednym z nich jest pasmo biodrowo-piszczelowe.

WRÓĆ DO MAPY BÓLU KOLANA [INFOGRAFIKA]

OPIS: ITBS - zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Jeden z najczęstszych urazów u początkujących biegaczy. Pasmo zaczyna się na krętarzu większym, do którego przyczepia się mięsień naprężacz powięzi szerokiej i pośladkowy wielki (te mięśnie są ułożone na talerzu biodrowym). Przebiega wzdłuż kości udowej z boku aż do kości piszczelowej. Służy do stabilizacji kolana.

Ból często dotyczy tylko jednej strony i odczuwalny jest z boku kolana w okolicach nadkłykcia bocznego kości udowej. Wynika ze zgniatania tkanek miękkich, znajdujących się w okolicy nadkłykcia na skutek zbyt mocno napiętego pasma.

W trakcie biegania może towarzyszyć uczucie drętwego kolana i piekący ból. Praktycznie uniemożliwia wykonanie treningu, szybkiego marszu i schodzeniu ze schodów.

PRZYCZYNY: Często występuje u osób, które mają zaburzoną oś kolan, osłabione mięśnie pośladkowe średnie, a także osłabioną stabilizację, rotację miednicy, skróconą kończynę. Uraz ten wynika również z przeciążeń treningowych.

LECZENIE: Zdecydowanie najważniejsza jest ocena fizjoterapeuty. Terapeuta manualny będzie mógł rozluźnić naprężacz powięzi szerokiej i mięsień pośladkowy. Sprawdzi ustawienie miednicy i długość kończyn. W leczeniu oprócz rozluźnienia najistotniejsze jest wzmocnienie mięśni miednicy i poprawa biomechaniki kończyny. Przyda się dużo rozciągania, ćwiczenia core stability (wzmacniające korpus), samodzielnego masażu piłeczką lub wałkiem, a także ćwiczenia wzmacniające mięsień pośladkowy średni. Jeżeli mimo starań na własną rękę ból nie przechodzi, konieczna jest wizyta u specjalisty.

AUTORKA: EWA WITEK-PIOTROWSKA, ORTOREH.PL

Zobacz wideo
Copyright © Agora SA