Kontuzja kolana: Łąkotka

Kontuzja kolana - bez wątpienia największy wróg biegaczy. Pod tą ogólną nazwą wyróżniamy jednak wiele urazów, niekoniecznie związanych z samych stawem kolanowym. Jednym z może być łąkotka.

>>POWRÓT DO MAPY BÓLU BIEGACZA [INFOGRAFIKA]<<

Opis: Rzadki uraz wśród biegaczy, ale jeżeli kolano jest niestabilne, to struktury łąkotki mogą się miażdżyć. Może też dojść do uszkodzenia łąkotek podczas ćwiczeń uzupełniających (cross fit), szczególnie wtedy gdy zgięciom lub wyprostom w stawie kolanowym towarzyszą dodatkowe ruchy rotacji. Czasami także dochodzi do uszkodzeń łąkotki przyśrodkowej, gdy zbyt mocno są napięte i przykurczone zginacze kolana, przyczepiające się po stronie wewnętrznej (mięśnie z tyłu uda pod kolanem, po wewnętrznej stronie). Mięśnie te mogą pociągać torebkę stawową, do której także przyczepiona jest łąkotka. Może to powodować wysuwanie się jej ze stawu. Ich nadmierne napięcie sprawia, że torebka jest napinana i przez to łąkotka może się lekko wysuwać.

Przyczyny: Najczęściej wynikają z uszkodzeń mechanicznych.

Leczenie: Podawanie czynników wzrostu, szycie łąkotki, jeśli nie ma innej metody to częściowe usuwanie, implanty łąkotki. Brak łąkotki bardzo niszczy w późniejszym okresie kolano, doprowadzając nawet do endoprotezy. Zalecamy rozciąganie grupy mięśni zginających kolano, ćwiczenia propriocepcji.

AUTORKA: EWA WITEK-PIOTROWSKA, ORTOREH.PL

Copyright © Agora SA