Jaką masz stopę?

Sprawdź, kim tak naprawdę jesteś. Supinatorem? Pronatorem?

Zmocz stopę i stań na papierowym ręczniku. Odciśnięty ślad porównaj ze schematami z rys. 1.

A) Stopa neutralna, prawidłowa. Gratulacje.

B) Pronator. Stopa ucieka ci za bardzo do środka. Masz płaskostopie, może podłużne, co grozi haluksami. Prawdopodobnie masz niewydolny mięsień piszczelowy tylni. Twój but powinien być wyprofilowany w środku - podnosić stopę na środku jej wewnętrznej krawędzi. Mówiąc prościej: tam gdzie stopa A jest elegancko wcięta.

C) Supinator. Stopa nadmiernie wydrążona, czyli stajesz mocno na zewnętrznej krawędzi. Możesz mieć niewydolne mięśnie strzałkowe albo niestabilny staw skokowy. Twój but powinien lekko podnosić stopę od zewnątrz.

Na rys. 2 widać, jak w biegu stopę stawia pronator (B) i supinator (C).

Między pronacją a supinacją jest cała gama miksów. Wydaje ci się, że z twoją stopą wszystko jest OK? To jeszcze spójrz na zużyte buty (rys. 3). Mocno wytarte wewnętrzne krawędzie oznaczają pronatora (A). Zewnętrzne - supinatora (B). Starta niewielka część w okolicy dużego palca i przy pięcie to stopa neutralna (C). I znowu: wytarcia na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi to znak, że potrzebujesz podparcia. Właśnie w tych miejscach, gdzie na butach masz największe ślady używania. Stare buty zabieraj do sklepu i do lekarza. Specjalista wiele z nich wyczyta.

Wkładki

Jeśli twoja stopa odbiega od ideału, pomyśl o wkładkach. Nie kupuj gotowych, bo nic nie dają, muszą być dopasowane do ciebie. Idź do lekarza po skierowanie albo prosto do zakładu ortopedycznego. Tam zrobią odcisk twojej stopy - staniesz na urządzeniu podobnym do wagi, a komputer zaprojektuje odpowiednie wkładki.

Wkładki mają sens, jeśli będziesz je nosić nie tylko do biegania, ale też w innych butach. Z czasem mogą wymodelować twoje stopy.

Jeśli chcesz zrozumieć...

...co ci robi krzywa stopa, pomyśl o windsurferze. Gdy ma stabilną postawę, zachowuje równowagę i płynie z napiętym żaglem. Kiedy żeglarzowi brak stabilności, wiatr szamoce żagiel, a on balansuje na desce, próbując nie wpaść do wody. To samo, tylko niewidoczne gołym okiem, dzieje się z nogą podpartą na zdeformowanej stopie. Nodze brak stabilności, bieg nie jest symetryczny, obciążenia nieprawidłowo się rozkładają. To prosta droga do kontuzji.

Przydatne linki:

* Zarejestruj bieg

* Gdzie pobiec?

* Poradnik organizatora

* Regulamin

Copyright © Agora SA