"Wiotka" stopa

Ból stopy uniemożliwia Naszemu Czytelnikowi nie tylko bieganie, ale także spacerowanie, czy siedzenie. Urazowi towarzyszy ''wiotkość'' w stopie. Co to może być? - odpowiada dr Urszula Zdanowicz.

Od dłuższego czasu towarzyszy mi ból stopy. Przed pojawieniem się dolegliwości uprawiałem intensywne bieganie. Lokalizacja bólu - środkowa część stopy, bólowi towarzyszy wrażenie ''wiotkości i braku napięcia mięśniowego- ścięgnowego'' w tej części stopy. Stopa bardzo szybko się męczy, nawet po kilkunastominutowym spacerze, wyżej wymienione uczucie ''wiotkości...'' towarzysz mi nawet w trakcie siedzenia, nie ustępuje wcale. Mam wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa (badanie nie było wykonane ze względu na ból stopy), podczas którego stwierdzono: cechy dehydrytacji i obniżenia krążka L5/S1> Dokanałowa centralna wypuklina pierścienia włóknistego i krążka międzykręgowego bez widocznej kompresji worka oponowego. Proszę o sugestie odnośnie rozpoznania i leczenia dolegliwości.

Dr Urszula Zdanowicz*: Pana dolegliwości mogą być oczywiście związane z patologią w obrębie kręgosłupa, choć jeśli w badaniu MRI nie stwierdzono żadnego ucisku na korzenie nerwowe jest to mniej prawdopodobne. Ból stopy może przecież również wynikać z jakiegoś lokalnego problemu. Nie pisze Pan, w której części stopy dokładnie są te dolegliwości: od strony grzbietowej, czy podeszwowej stopy, od strony bocznej, a może od przyśrodkowej? Te informacje pomogły by w postawieniu jakiś podejrzeń co do źródła bólu. Myślę, że niezależnie od diagnostyki kręgosłupa warto by było się przyjrzeć samej stopie, w tym min.:

- może ból wynika z przeciążenia wskutek nieprawidłowej pracy stopy, źle dobranych butów, wkładek do butów lub techniki biegu?

- może mamy do czynienia z jakąś patologią kości, np. złamaniem zmęczeniowym?

- ból podeszwy stopy może być związany z problemami z rozcięgnem podeszwowym?

I wiele innych... Ortopeda po zbadaniu Pana powinien być w stanie to wstępnie ocenić. Może być też konieczne wykonanie dodatkowych badań stopy: Rtg, usg?

* Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.