Bolesny Achilles

Ból w okolicy ścięgna Achillesa nie tylko przeszkadza naszej Czytelniczce biegać po górach, czy jeździć na nartach, ale uniemożliwia także choćby kilkumetrowe biegi.

Bolą mnie okolice ścięgna Achillesa. Żeby wyjaśnić o co chodzi może opiszę swoją biegową historię. Ostatnie lata były w moim wykonaniu bardzo aktywne. Narciarstwo wysokogórskie, skialpinizm, bieganie (zawsze po lesie), w końcu bieganie pod górę. Cały lipiec i sierpień w górach wysokich i treningi, bo przygotowywałam się do październikowego Biegu na Kasprowy.  Bieganie po płaskim było... jakieś dziwne. Bardzo się męczyłam - bolały mnie kolana dlatego ograniczyłam się do luźnych treningów. Po jednym z nich (oczywiście w lesie), gdzie dodatkowo sobie dość dynamicznie poskakałam wróciłam do domu i po jakiejś godzinie okazało się, że... nie mogę wstać. Wszystko przez silny ból, który pojawił się w okolicach ścięgna Achillesa. Przez dwa-trzy dni moje ruchy były bardzo ograniczone - tzn. każdy ruch nogą oznaczał silny ból. Smarowałam to miejsce voltarenem, robiłam zimne okłady i myślałam, że może przeciążyłam nogę. Zarządziłam więc sobie odpoczynek w nadziei, że uraz zniknie. Ale odpoczywam już sześć tygodni, i chociaż na co dzień nie odczuwam bólu, to kiedy podskoczę albo przebiegnę choćby kilka metrów, to ból natychmiast się pojawia. To jest tak, jakby w tym miejscu ktoś włożył mi ołowianą kulkę albo zaszył ciężki woreczek z piaskiem. Nie wiem jak opisać to uczucie. Noga nie jest opuchnięta ani nijak zdeformowana. Nawet przez chwilę nie była. Oczywiście przed i po treningu zawsze robiłam ćwiczenia rozciągające itp. Co zrobić, by wrócić do stanu sprzed tego urazu?

Dr Urszula Zdanowicz*: Istnieje wiele problemów związanych ze ścięgnem Achillesa, które mogą dawać podobne objawy, do tych które Pani opisuje. Koniecznie musiałabym Panią zbadać, a być może również wykonać pewne badania dodatkowe, w tym usg, może rezonans magnetyczny, zdjęcia rtg - wszystko w zależności od wyników badania klinicznego, które - w przypadku ścięgna Achillesa - ma ogromne znaczenie. Czasami dolegliwości mogą być spowodowane np. konfliktem pomiędzy ścięgnem Achillesa, a ścięgnem mięśnia podeszwowego. Być może Achilles zaczął się Pani nadrywać? Przy przeciążeniu pomocna może być rehabilitacja (np. ćwiczenia ekscentryczno-koncentryczne), przy niewielkich uszkodzeniach ''ostrzyknięcie'' czynnikami wzrostu, a przy większych urazach konieczna może być nawet operacja. Warto wykonać również badania biomechaniczne, analizę biegu, chodu, badanie na ścieżce podoskopowej itd. Bardzo często przeciążenie, czy nawet częściowe uszkodzenia Achillesa wynikają z nieprawidłowej techniki biegu.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Agora SA