Co z tym kolanem?

- Z powodu przeciągającego się zapalenia wiązadła mięśnia podkolanowego nie mogę biegać - pisze nasz Czytelnik Tomasz. Z przypadkiem zapoznała się fizjoterapeutka Ewa Witek-Piotrowska.

Tomasz: Od dłuższego czasu nie mogę biegać ani chodzić po górach (od trzech lat). Po 15-25 minutach biegu odczuwam dotkliwy ból po zewnętrznej stronie kolana (w zasadzie obydwu kolan). Po 24-godzinnej przerwie znowu mogę bez problemu chodzić, schodzić po schodach, ale tylko idę biegać to wiem, że po kwadransie wszystko wróci. Nie ma znaczenia, czy zrobię sobie przerwę jednodniową, czy też kilkumiesięczną. Dodam przy tym, że bez problemów biorę udział w maratonach rowerowych, czy też tygodniowych intensywnych wyjazdach na narty.
Po wielu próbach udało się ustalić przyczynę tego stanu (kilkukrotnie został wykonany rezonans magnetyczny, raz w trakcie bólu kolana). Diagnoza: zapalenie wiązadła mięśnia podkolanowego.
Co można zrobić, jakie ćwiczenia wykonywać, jakie mięśnie i jak trzeba wzmocnić? Czy temu problemowi można zaradzić?

Ewa Witek-Piotrowska: Ból mięśnia podkolanowego najczęściej umiejscawia się pod kolanem (tzn. z tyłu). Mięsień ten jest najistotniejszy podczas odryglowywania kolana z pozycji maksymalnego wyprostu. Dolegliwości pojawiają się wtedy kiedy np. dużo siedzimy z nogami np. na stole - kiedy podparte są tylko pięty, albo po zabiegach rekonstrukcyjnych więzadeł. Stan zapalny, który trwa aż tak długo - w takim przypadku właściwie nie można już mówić o zapaleniu. Czasami nie każdą dolegliwość możemy rozpoznać po samych badaniach obrazowych. Z boku kolana bardzo często bolą biegaczy pasma biodrowo-piszczelowe, które niekoniecznie w badaniach MRI mogą dawać jakiś obraz. Wypadałoby, że obejrzał Pana ktoś po kątem biomechanicznym.

*Ewa Witek-Piotrowska: jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' www.klinikarehabilitacji.pl