Ból w biodrze. Ortopeda radzi.

Wyleczona kontuzja biodra po jakimś czasie znowu zaczęła się dawać we znaki. O prawdopodobnych przyczynach bólu opowiada dr Urszula Zdanowicz.

Wojtek: Trzy lata temu doznałem urazu biodra tj. przewróciłem się podczas jazdy na rolkach na betonową powierzchnię, nie robiłem żadnych badań, uraz udało się wyleczyć bez problemów i szybko wróciłem do aktywnego trybu życia. Niestety, od czasu do czasu pojawiał się ból w okolicy biodra, tępy, rozlany, lekarstwa pomagały na krótko, zawsze ból wracał po grze w piłkę. Najgorzej było jednak po grze w koszykówkę! Rok temu ból był na tyle silny, że jednoczesne uniesienie zdrowej nogi i stanie na kontuzjowanej było niemożliwe. Dalej stosowałem leki przeciwzapalne oraz rehabilitację. Na początku tego roku poszedłem do ortopedy, zrobiłem RTG, lekarz stwierdził, że nie ma "znaczących" zmian, a ból przypisywał kaletce. Zalecił intensywną kuracje lekami oraz chłodzenie bolącego miejsca. Niestety ból utrzymuje się dalej, a ja potrzebuję fachowej pomocy i porady. Czy powinienem wykonać jakieś dodatkowe badanie?

Dr Urszula Zdanowicz*: Jeżeli ból cały czas powraca, to z całą pewnością wymaga dalszej diagnostyki. Trudno jednoznacznie, bez zbadania Pana ocenić co może być przyczyną bólu, ale postaram się odnieść do opisywanych przez Pana objawów. Ból wynikający z choroby/urazu samego stawu biodrowego Pacjenci zazwyczaj odczuwają w okolicy pachwiny z przodu, gdzieś głęboko. Może temu towarzyszyć uczucie przeskakiwania gdzieś ''wewnątrz''. Czasami złożone ruchy nogi nasilają dolegliwości.

Patologie kaletek okołokrętarzowych zazwyczaj dają ból z boku, powierzchownie. Prawidłowe zdjęcie rtg nie przesadza jeszcze o braku patologii wewnątrzstawowej, gdyż na zdjęciach rtg widoczne są jedynie kości. Tutaj badaniem z wyboru byłby rezonans magnetyczny z kontrastem dostawowym. To jedyne badanie, które w pełni uwidoczni ten staw.

Patologie kości guzicznej faktycznie najczęściej rozpoczynają się po urazie, ale nie jest to regułą. Zawsze trzeba też wziąć pod uwagę inne patologie, wcale nie ortopedyczne. Na pewno zalecam wizytę u lekarza, który po zbadaniu Pana powinien być w stanie postawić już wstępne rozpoznanie i w zależności od tego skierować Pana na dodatkowe badania.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.