Ból pięty. Rozcięgno podeszwowe? Ortopeda radzi.

Szybkie bieganie powoduje u mnie silny ból pięty - pisze Jacek. O prawdopodobnych przyczynach kontuzji pisze dr Urszula Zdanowicz.

Jacek: Mam problem z bólem w pięcie. Czuję jakbym miał odbitą piętę. Boli mnie jej tylna część od wewnętrznej strony. Czytałem, że może to być kontuzja rozcięgna podeszwowego, ale nie jestem pewien. Po spokojnym wybieganiu mam słabe dolegliwości, ale jeżeli pobiegnę dosyć szybko ok. 10 km to na drugi dzień rano ze wstaniem z łóżka. Po kilku minutach jak rozchodzę jest lepiej, ale piętę ''czuję'' cały czas. Proszę o pomoc ponieważ w moim mieście nie ma lekarza sportowego, a boję się, że zwykły ortopeda odradzi mi bieganie.

Fot. Marzena Hmielewicz/AG

Ból pięty - przyczyny

Dr Urszula Zdanowicz*: Pana dolegliwość może mieć kilka przyczyn (poniżej jedne z najczęstszych), i już po samym zbadaniu Pana będzie można się zorientować, z którą z nich możemy mieć do czynienia:

1. patologie ścięgna Achillesa (ból samego Achillesa i/lub jego przyczepu ''z tyłu pięty'') 2. patologie ścięgien biegnących za kostką przyśrodkową (od wewnątrz): ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego, ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha itd. patologie rozcięgna podeszwowego (ból od strony podeszwowej, najczęściej od strony przyśrodkowej, wewnętrznej)

W zależności od podejrzenia może być konieczne wykonanie dodatkowych badań : rtg, usg, być może rezonansu magnetycznego. W pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, czy ból pięty wynika z samego przeciążenia, czy już doszło do jakichś uszkodzeń i czy musimy je już leczyć. Po drugie należy wyjaśnić dlaczego doszło właśnie w tym miejscu do przeciążenia? I tu bezcenne są badania biomechaniczne, video analiza biegu (u Pana zwłaszcza na zmęczeniu, po szybkim biegu), analiza na ścieżce podoskopowej itd.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mapa bólu kolana [INFOGRAFIKA] >>

Jak zacząć biegać, czyli "Dekalog początkującego biegacza" >>

Ile kalorii spalimy w trakcie biegu? >>

5 sytuacji, które najbardziej zagrażają kolanom

Copyright © Agora SA