"Pomaratońska" kontuzja kolana. Ortopeda radzi.

Przeszywający ból w kolanie, który przemieszcza się w kierunku biodra uniemożliwia bieganie Markowi. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu ustalała dr Urszula Zdanowicz.

Marek: Jestem 51-letnim biegaczem-amatorem. Biegam od 5 lat, na coraz dłuższych dystansach. Zaczynałem od biegów na dystansach 5-10 km. W tym roku w listopadzie pierwszy raz przebiegłem maraton, wcześniej kilka razy biegałem półmaratony i co drugi-trzeci dzień dystanse ok. 10 km.

Na początku 2010 roku podczas jednego z biegów zacząłem odczuwać silny ból w prawym kolanie. Wydawało mi się, że problem udało się "rozbiegać", bo po jakimś czasie mijał. Po listopadowym maratonie kontuzja odnowiła się, jednak nie w prawej, a w lewej nodze. Po przebiegnięciu ok. 4 km za każdym razem odczuwam przeszywający ból w prawym kolanie - po jego prawej (zewnętrznej) stronie. Ból bardzo szybko przemieszcza się w kierunku biodra (udo po zewnętrznej stronie także boli) i uniemożliwia dalszy bieg.

Profilaktycznie od dwóch lat przyjmuję preparaty z glukozaminą, nie biorę żadnych innych leków oraz nie stosuje żadnych środków dla sportowców (poza żelami energetycznymi podczas dłuższych biegów). Biegam w butach przeznaczonych do długich dystansów, z dobrą amortyzacją, zarówno po twardych chodnikach jak i po ścieżkach leśnych.

Dr Urszula Zdanowicz*: Myślę, że należy zacząć od postawienia diagnozy. Wstępnie z opisu można brać pod uwagę kilka możliwych przyczyn bólu (jest też możliwe, że kilka problemów współistnieje i wymaga niezależnego leczenia). Doświadczony lekarz po zbadaniu Pana powinien być w stanie nakreślić możliwe warianty i w zależności od tego pokierować na badania dodatkowe i ew. dalsze leczenie. Poniżej kilka możliwych przyczyn oraz w nawiasach prawdopodobnie konieczne do wykonania badania dodatkowe.

1. uszkodzenia chrząstki (chondromalacja) w stawie rzepkowo-udowym (Rtg, MRI) 2. uszkodzenie łąkotki bocznej (Rtg, MRI) 3. patologie pasma biodrowo-piszczelowego (Rtg, USG, badania biomechaniczne - może przeciążenie wynika z nieprawidłowej techniki biegu?) 4. neuropatia nerwu skórnego-bocznego uda - może temu towarzyszyć ból i mrowienie bocznej części uda i kolana - częstą przyczyną może być zbyt mocno zaciśnięty pasek, spodnie na wysokości kolca biodrowego przedniego-górnego (ta wystająca część kości, koło "bioder") 5. zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (Rtg, MRI)

Wiele z tych możliwości będzie można wykluczyć już po samym zbadaniu przez lekarza. Możliwe są też inne, rzadsze przyczyny, ale żeby to powiedzieć, to musiałabym Pana zbadać.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Agora SA