Ból w okolicy kości strzałkowej. Ortopeda radzi.

Bieganie stało się niemożliwe z powodu silnego bólu w okolicach kości strzałkowych. Co przyczyną mogą być źle dobrane buty do biegania - pyta Jeremiasz. Z problemem zmierzyła się dr Urszula Zdanowicz.

Jeremiasz: Chciałbym prosić o radę. Kilka miesięcy temu zacząłem biegać: bieganie po miękkim podłożu, dystans ok. 2,5 km, treningi co drugi dzień. Po kilku tygodniach okazało się, że mam z tym coraz większy problem: bolą mnie okolice kości strzałkowych - ból nie jest ciągły, pojawia się zwykle na początku treningu i po jego zakończeniu. Biegam w obuwiu przeznaczonym do tego celu, niemniej znajomi biegacze twierdzą, że być może but jest niedopasowany do budowy mojej stopy.

Chciałbym też zapytać o hiperlordozę lędźwiową - mój kręgosłup w odcinku lędźwiowym jest mocno wklęsły, w internecie znalazłem informacje na ten temat i wychodzi mi, że mam właśnie taką wadę budowy. Zauważyłem, że kiedy biegam, często mięśnie w tym odcinku wchodzą w bolesny skurcz i muszę się zatrzymać na dłuższą chwilę. Czy można temu jakoś zaradzić?

Dr Urszula Zdanowicz*: jeśli chodzi o typ stopy, to zalecałabym wykonanie u Pana kompletu badań biomechanicznych (polecam Pakiet Biegacza dostępny w naszej klinice) w tym m.in. badanie podoskopowe (oceniamy rozkład obciążeń na stopie przy staniu), ocena biegu i chodu na ścieżce podoskopowej (dzięki temu będziemy wiedzieć jak Pana stopa przenosi obciążenia w ruchu), a na koniec wnikliwa analiza video (kamera szybko-klatkowa) i ocena biomechaniki Pana biegu. Jestem przekonana, że to pozwoli na najbardziej optymalne dobranie dla Pana butów biegowych.

Pisze Pan, że bolą Pana kości strzałkowe, ale brakuje mi dokładniejszych informacji: w którym miejscu, punktowo, a może ból ciągnie się wzdłuż całej bocznej części podudzia itd.? Takie dolegliwości mogą być jak najbardziej skutkiem nieprawidłowego dobrania butów, ale mogą też oznaczać początek poważniejszych dolegliwości - dlatego sugerowałabym zgłoszenie się z tym do lekarza. Jeśli zaś chodzi o problemy z kręgosłupem, to prawdopodobnie warto by było u Pana dodatkowo włączyć (jako uzupełnienie treningu biegowego) ćwiczenia stabilizujące tę część kręgosłupa - to powinno pomóc.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.